Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Tu nie jest kwestia zdrowotności miedzi i mosiądzu...

Kwestia jest mycia. Jak dowalisz NaOh a potem kwas to może być kiepsko...

Jeśli nie będziesz CIP-ował to spokojnie można miedź i moasiądz

CIP-ował ???????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIP-ował ???????????????????

 

CIP - cleaning in place, po robocie dajesz w zamkniętym obiegu przez cały układ najpierw gorący roztwór NaOH, następnie po tym dajesz roztwór kwasu który neutralizuje NaOH. Metale nieszlachetne z taką mieszanką reagują i wytwarzają niebezpieczne związki chemiczne. A tego nie chcemy.

 

edit:

 

Wesoły mnie wyprzedził:)

Edytowane przez jama_michal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo, jeżeli zastosowano metale nieszlachetne to jedyne wyjście to nieutleniający detergent i mycie mechaniczne. Z tego co pamiętam to ClO2 w odpowiednim stężeniu ma właściwości myjąco-odkażające. Jednak czy można go stosować w instalacjach na przykład miedzianych czy mosiężnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem sprawę termometrów zrobię z nierdzewki traką samą końcówkę jaka jest z mosiądzu i tyle.

Ale mam drugie pytanie połączenia gwintowe na co wkręcacie?

Na konopie, teflon czy na coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak widzę na twoich zdjęciach to złącza masz na pewno uszczelniane podkładką np. sylikonową?

tzn to co przechodzi przez gar, bo np. zawór jest skręcany na teflon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andrzejk2

Jak rozwiązałeś połączenie wymiennika w HLT z króćcami w garze? Gdzie kupowałeś rurę do wymiennika? U mnie będą wspawane nyple 1/2" w ścianę kega, a wymiennik najprawdopodobniej wykonam z rury miedzianej fi 15 ok 15mb i chciałbym się dowiedzieć jak połączyć tą rurkę z nyplem z użyciem wyłącznie elementów wykonanych ze stali nierdzewnej lub KO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o płynowskazy. Ja zrobiłem je z rurki pleksi wklejonej w rozwierconą redukcję. Rurka 15x2, redukcja gz 1/2", gw 1/4". Rozwierciłem na fi 16mm. Jako kleju użyłem silkonu białego technicqll kupiony w castoramie. Wytrzymuje do 180 oC. Można użyć także czerwonego, którego wytrzymałość na temperaturę jest chyba do 300 oC. Tak sklejony płynowskaz wkręciłem w kolanko, a te do kotła.

 

Czy na pewno chodzi o pleksi? Zawsze wydawalo mi sie, ze pleksi ulega odksztalceniom juz w jakichs temperaturach ok. 80C? No chyba ze uzywasz plynowskazu tylko w zaciernym, ale bardziej sie nawet przydaje w warzelnym. Moze chodzilo o poliweglan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pokrywę do kociołka, zrobioną z plexi.

Służyła do zamontowania motoreduktora mieszadła.

Niestety w trakcie zacierania mocno się wyginała.

Podejrzewam więc, że na płynowskaz się nie nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.