Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Pracuję nad taką instalacją. Aktualnie wydałem około 2200 (garnek 70 litrów, palniki, termometr elektroniczny z sygnalizacją, nyple, mufki, śrubunki, podstawa z kształtowników, pompa, termometry klasyczne, wymiennik do chłodzenia, wąż silikonowy)

Nie liczę tu dwóch Kegów 50l (dostałem), nie liczę robocizny przy spawaniu (wykonanie gratis u kolegów) podobnie było z wężownicą z nierdzewki. Muszę jeszcze kupić zawory i kilka kompletów złączek GEKA i zastanawiam się nad drugą pompą do zastosowania podczas wysładzania.

Myślę, że całości nie da się zamknąć w 3000zł

Witaj. Jaką pompę zastosowałeś? Kupiłem EEM20 i przy gęstym blokowala się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem EEM20 i przy gęstym blokowala się.

 

Mam tą pompę i jest ona kilkukrotnie za mocna do naszych celów, trzeba dorobić "bypass" żeby pracowała prawidłowo.

Ja dodatkowo zamontowałem regulator obrotów pompy i zmniejszam je do ok 25%.

 

Czyli problem jest dokładnie odwrotny - to za mocna pompa zbija młóto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem EEM20 i przy gęstym blokowala się.

 

Mam tą pompę i jest ona kilkukrotnie za mocna do naszych celów, trzeba dorobić "bypass" żeby pracowała prawidłowo.

Ja dodatkowo zamontowałem regulator obrotów pompy i zmniejszam je do ok 25%.

 

Czyli problem jest dokładnie odwrotny - to za mocna pompa zbija młóto.

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że bypass polega na zwrocie części zacieru przed wejściem na pompę (mniejsza objętość jest zasysana)... co do regulatora, jaki zastosowaleś. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator taki lub bardzo podobny http://allegro.pl/re...3673685258.html, mieści się w obudowie elektroniki pompy.

 

Bypass regulowany zaworem gdzie część zacieru omija pompę.

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne :) podrzuc od razu jakies linki do sklepow gdzie kupowales obudowe / przyciski / gniazda itd - moze sie przydac. W ogole mysle o podwieszeniu takiego watku w tym forum, zeby miec latwy dostep do wszelkich elementow i sklepow je oferujacych, bo w Polsce nie zawsze mozna takie rzeczy zdobyc latwo.

 

No chyba ze zamawiales z linkow podawanych przez theelectricbrewery.com, oni dosc duzo z amazona brali afair.

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to całkiem nieźle. Też jestem na etapie montażu szafki sterowania, większość rzeczy skopiowana z theelectricbrewery, jednak nie pasowało mi tam kilka funkcji i je zmodyfikowałem. W miarę powstawania układu zamieszczęjakieś zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzejk2 pomiar pradu i napiecia jest przełączany na poszczegolne fazy czy wybrales sobie jedna i ją mierzysz?

Bardzo ładna szafka. Obwody prądowe robisz na SSR? Ja robie właśnie szafke na sterowanie lidlem z mieszadłem. Gdybym musiał wszystko kupić to taniej byłoby zainwestować w bolka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś wystartowałem ze swoim browarem opartym o system HERMS. Było trochę krucho, fałszywe dno się nieco zapychało, ale wydaje mi się, że błędem było uruchomienie cyrkulacji praktycznie tuż po zasypie. Drugi problem to podgrzewanie - całość u mnie pracuje na gazie, ale chociaż w kotle z wymiennikiem było 83 stC to w zaciernym dobiłem tylko do 75 stC, potem musiałem nieco studzić wodę do wysładzania.

Ogólnie pierwsze koty za płoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było trochę krucho, fałszywe dno się nieco zapychało, ale wydaje mi się, że błędem było uruchomienie cyrkulacji praktycznie tuż po zasypie

U mnie najpierw dobrze mieszam słód z wodą a potem włączam pompę. Kilka początkowych warek też mi się zapychało ale była to wina zbyt dużego przepływu przez pompę.

Drugi problem to podgrzewanie - całość u mnie pracuje na gazie, ale chociaż w kotle z wymiennikiem było 83 stC to w zaciernym dobiłem tylko do 75 stC

U mnie jest tak samo. Zaobserwowałem że skuteczne podgrzewanie jest jak temperatury różnią się co najmniej o 9 st. dlatego kadź z wężownicą podgrzewam nawet podczas przerw. Do wysładzania jak potrzebuję wodę o temp. 78 st. to ewentualnie dolewam zimnej wody. Edytowane przez marek_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Próbowałeś już recyrkulować tymi pompkami? Mam w HLT 15mm rurki 12,5mm i przy wysokości około 1m pompka od pralki ledwo sobie radzi z przepychaniem zacieru.

Dodam, że jest prawidłowo zalana i problem (chyba) nie dotyczy zbijania sie młóta. Mam jakieś 2.5l/m i temperatury mi sie rozjezdzaja. Ciekaw jestem jakie przepływy rzeczywiście d

a się tutaj osiągnąć.

 

Nie wydaje mi się poprawne, aby różnica temperatur była co najmniej 9 oC, żeby było skuteczne podgrzewanie.

Wygląda na to, że albo przepływ jest za duży (świadczy o tym zapychanie fałszywego dna), albo wężownica za krótka (brzeczka nie zdążyła się nagrzać).

Moja wężownica o fi wewn. ok. 11 mm ma niespełna 15 mb.

Ja do swojego budowanego herms'a zaopatrzyłem się dodatkowo w zawór zasuwowy, który będzie ustalał przepływ.

Ale co tam, u mnie premiera herms'a dopiero za kilka, kilkanaście dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.