Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko do osób które w ostatnim czasie budowało HERMS-a jakie są jego aktualne koszty dla osoby która 90% prac musi zlecić inny wykonanie prac.

Ja co najwyżej zrobię chłodnicę z miedzi oraz stojak na gary lub kegi. Chciałbym uzyskać około 40-50 litrów brzeczki przy jednorazowym warzeniu. Przeczytałem wiele wątków na forum odnośnie instalacji HERMS-a ale to większość informacji jest z przed wielu lat a życie idzie z postępem, więc jeżeli miałbym to robić to poszukuje aktualnych informacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ponad 25 warkach zrobionych na poszerzonym zestawie startowym z BA myślę o usprawnieniu sobie pracy. Czas to pieniądz i robiąc piwko z zestawu BA to wcale ono tak tanio nie wychodzi. Pomijam fakt, że przy warzeniu można w tym czasie delektować się własnym piwkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję nad taką instalacją. Aktualnie wydałem około 2200 (garnek 70 litrów, palniki, termometr elektroniczny z sygnalizacją, nyple, mufki, śrubunki, podstawa z kształtowników, pompa, termometry klasyczne, wymiennik do chłodzenia, wąż silikonowy)

Nie liczę tu dwóch Kegów 50l (dostałem), nie liczę robocizny przy spawaniu (wykonanie gratis u kolegów) podobnie było z wężownicą z nierdzewki. Muszę jeszcze kupić zawory i kilka kompletów złączek GEKA i zastanawiam się nad drugą pompą do zastosowania podczas wysładzania.

Myślę, że całości nie da się zamknąć w 3000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się wypowiem, bo taką instalację kończę.

Ja robie system trzystopniwy, wszystkie trzy zbiorniki z kegów 50l, wymiennik ciepła z miedzi, pompa omnigena (narazie poszukuje), HLT ogrzewane grzałką 3kW, mieszadło z silnika od wycieraczek, fałszywe dno, Kettle ogrzewane taboretem gazowym (w planie kupno), chłodnica z nierdzewki. Plus 4 fermentory i kapslownica stołowa. Acha brat składa mi jeszcze komputer plus pisze program do sterowania całym procesem warzenia.

 

Wyrobie się w 2k zł. Wszystko kupiłem, za spawanie płaciłem. Jedynie to co sam zrobiłem to FD, obróbka kegów, zrobienie mieszadła, zrobienie wymiennika ciepła i wszystkie podłączenia.

 

W planach mam jeszcze zrobienie podstawy z kształtowników, tak jak kolega wyżej, ale to już koszt nieduży. Mam niedaleko skup złomu i pełno jest takich rzeczy za grosze.

 

Myślę, że mój zestaw jest tak na robienie do 40l piwa, ale mogę robić jedno piwo, zaraz po drugim. Co da pewnie z 80 litrów w jednym warzeniu.

 

Jakby co, to ja każdą wydaną złotówkę zapisywałem sobie w excelu, więc jak coś to mogę Ci wysłać taki plik. Zapisywałem też co, gdzie kupowałem. Często to było allegro albo koledzy z tego forum.

 

Pozdrawiam i życzę udanej zabawy w kompletowanie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jamwnukers zastanawiam się czy lepiej kupić gary z nierdzewki czy iść w kegi bo myślę że przy wielu gotowaniach to ten keg się po czasie rozsypie. Wiadomo że inwestycja droższa, ale ekonomicznie chyba bardziej opłacalna.

 

 

jamwnukers zastanawiam się czy te kegi długo wytrzymają temp. czy nie lepiej kupić gary nierdzewna choć to jest dodatkowa inwestycja . Mam zamiar kupić sterownik Boleckiego lub podobny , ale to będzie ostatni zakup. Przy moim systemie nie planuję mieszadła bo to ma zrobić pompa w HTL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jamwnukers zastanawiam się czy lepiej kupić gary z nierdzewki czy iść w kegi bo myślę że przy wielu gotowaniach to ten keg się po czasie rozsypie. Wiadomo że inwestycja droższa, ale ekonomicznie chyba bardziej opłacalna.

 

 

jamwnukers zastanawiam się czy te kegi długo wytrzymają temp. czy nie lepiej kupić gary nierdzewna choć to jest dodatkowa inwestycja . Mam zamiar kupić sterownik Boleckiego lub podobny , ale to będzie ostatni zakup. Przy moim systemie nie planuję mieszadła bo to ma zrobić pompa w HTL

 

Powiem tak, po przerobieniu kegi to takie garnki 50l ze stali nierdzewnej o grubości.1,5mm. Do tego można kupić je w cenie około 120-140 zł. Znajdź garnek z nierdzewki o takiej pojemności w tej cenie. Owszew da radę, ale trzeba czatować na allegrogo, tablicy czy innych gumtree. Można kupić emalie, ale jak dla mnie to było ryzyko. A nie daj boże gdzieś stuknę, puknę i trzeba będzie bawić się w lutowanie (czy co tam się z nimi robi).

To samo dotyczy temperatury.

 

Ja sterownik boleckiego chciałem kupić. Ale po rozmowach z braciakiem, poczytaniu różnych forów internetowych postanowiliśmy sami coś podobnego zmontować, a przy okazji zrobić automatyczne sterowanie warzeniem.

 

Jak już wszytko będzie hulało, nie omieszkam pochwalić się kilkoma zdjęciami na moim profilu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź wiem że pierwsze zakupy to kegi .Czyli HTL 30l keg reszta po 50L kegi . Co mam dalej zapisać na liście zakupów ?

 

Josefik a na czym ty działasz, co proponujesz, żeby pieniędzy w błoto nie wywalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie zebrałem do swojej instalacji już prawie wszystko - koszt ponad 2 tysiące.

Jak wszystko dojdzie do mnie to zrobię zdjęcia i wstawię system w tajlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie skierowane do praktyków którzy używają HERMSa dotyczące wielkości pojemnika HLT do MLT, czy HLT o poj. 50l nadaje się dla MLT 100l? Cały czas się zastanawiam nad pojemnością HLT czy nie jest za mała.

 

Pojemność HLT ma odpowiadać minimalnie ilości wody do wysładzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.