Skocz do zawartości

Budzenie gęstwy


mariuszt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym użyć do pobudzenia gestwy brzeczki, którą odzyskałem po chmieleniu. Filtrowałem chmieliny przez pieluche potem zawekowałem. Czytałem kiedyś na forum, że białko, które napewno zostało w tej brzeczce plus chmiel mogą przeszkadzać w rozwoju drożdży. Co sądzicie na ten temat?

Edytowane przez mariuszt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak stara jest gęstwa? jeżeli jest w miarę świeża, to dodaj całość, a jeżeli gęstwa jest stara, to dodaj tylko płyn z nad gęstwy, ale przydało by się w tedy zrobić starter.

Jeżeli wlejesz świeżą brzeczkę do gęstwy, to drożdże, które będą w płynie, to będą te najbardziej pobudzone, także szkoda je wylewać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwa ma jeden tydzień, więc jest całkiem świeża :) Tak sobie pomyślałem teraz, może nie będę się bawić w "budzenie" drożdżaków, tyko ogrzeje gęstwe do temperatury pokojowej, i dodam do gotowej warki. Wysatrtują ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak stara jest gęstwa? jeżeli jest w miarę świeża, to dodaj całość, a jeżeli gęstwa jest stara, to dodaj tylko płyn z nad gęstwy, ale przydało by się w tedy zrobić starter.

Jeżeli wlejesz świeżą brzeczkę do gęstwy, to drożdże, które będą w płynie, to będą te najbardziej pobudzone, także szkoda je wylewać :D

stara gęstwa, to np. 2,3-tygodniowa? Edytowane przez mariuszt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odswieże troszkę temat. Sprawa wyglada tak. Mam zamiar warzyć w sobote. Mam gęstwe która ma miesiąc i chce z niej zrobić mały starter. Problem jest taki, nie jestem pewny na 100 procent czy dostarczą mi słody, i czy ten starter mogę przetrzymać tydzień w lodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczoraj zrobiłem piwko na starej gęstwie 1,5 miesiąca bez płukania US-05 o 20.00 do brzeczki dodałem pięć łyżek stołowych a w nocy obudziła mnie burzliwa bombluje strasznie intensywnie pytanie moje czy nie za dużo dodałem drożdży pierwszy raz zastosowałem gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.