Skocz do zawartości

u bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

@Hasintus

 

 

przykro czytać takie sformułowania :) ' date=' pohamuje się z ripostą :ble:

 

 

daj na siebie namiary do sam ocenisz, tylko czy po takim stwierdzeniu opinia będzie obiektywna :rolleyes:[/quote']

Ja naprawdę uważam, że w ten sposób warzony lager będzie miał poważne wady. Głównie chodzi o maksymalnie skrócony czas gotowania. Dlatego bardzo chętnie spróbuję gotowego produktu - tego: prawie Bohemian Pilsener 3/10 po 1-2 miesiącach od butelkowania. Możemy się wtedy skrzyknąć na PW i jakoś się ustawimy na wymianę.

ok

podam Tobie także kilka innych piwek uwarzonych tradycyjnie oraz gotowane 5 minut lub tylko spasteryzowane w 95 st C. Oczywiście piwa nie będą opisane, zobaczymy czy różnica będzie wyczuwalna przez takiego zacnego piwowara i degustatora.

Oczywiście Tobie chodzi jednie o sprawdzenie tezy czy takie piwo

nadaje się w ogóle do picia.

więc problemu chyba nie będzie z opisem - pijalne -nie pijalne :ble:

A ja już przyjmuję zakłady. smakuje/nie smakuje. Chetnych prosze o kontakt :/ :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hasintus

 

 

przykro czytać takie sformułowania :( ' date=' pohamuje się z ripostą :ble:

 

 

daj na siebie namiary do sam ocenisz, tylko czy po takim stwierdzeniu opinia będzie obiektywna :rolleyes:[/quote']

Ja naprawdę uważam, że w ten sposób warzony lager będzie miał poważne wady. Głównie chodzi o maksymalnie skrócony czas gotowania. Dlatego bardzo chętnie spróbuję gotowego produktu - tego: prawie Bohemian Pilsener 3/10 po 1-2 miesiącach od butelkowania. Możemy się wtedy skrzyknąć na PW i jakoś się ustawimy na wymianę.

ok

podam Tobie także kilka innych piwek uwarzonych tradycyjnie oraz gotowane 5 minut lub tylko spasteryzowane w 95 st C. Oczywiście piwa nie będą opisane, zobaczymy czy różnica będzie wyczuwalna przez takiego zacnego piwowara i degustatora.

Oczywiście Tobie chodzi jednie o sprawdzenie tezy czy takie piwo

nadaje się w ogóle do picia.

więc problemu chyba nie będzie z opisem - pijalne -nie pijalne :smilies:

Podejmuję wyzwanie będzie super zabawa.

Panowie możecie obstawiać ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie ma absolutnie nic przeciwko eksperymentom, tylko nie nie chciałbym żeby metody które mają ograniczyć nie wiem co w sumie: nakład 1h czasu czy 2kW energii było uznawane jako standard w piwowarstwie domowym.

 

Przecież to browary przemysłowe stoją na stanowisku "skoro nie widać różnicy to po co przepłacać", nie my.

 

Nie mam nic przeciwko bnp którego eksperymentalne podejście podoba mi się, chodzi mi tylko o kulturę warzenia piwa domowego :smilies: - chyba jestem konserwatysta również w tym zakresie.

 

Odnoszę się do "5 minutowego" gotowania.

 

Edit: oczywiście chętnie spróbuję takiego i piwa i być może się nie zorientuję, ale nie mam zdolności degustacyjnych :ble:

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasintus jesteśmy w kontakcie za 2 miechy

 

@admiro, no co ty taka zmiana w technologii powinna jak sądzą niektórzy znacząco wpłynąć na smak gotowego piwa. Tak więc Twe zdolności degustatycje powinny odróżnić piwo pijane od nie pijalnego. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4/10

 

 

pilźnieński 2 kg

pilźnieński własny 2 kg

płatki jęczmienne 0,5 kg

kaszka kukurydziana 0,3 kg

mączka kukurydziana 0,25 kg

karmelowy ciemny 0,05 kg

 

magnum 40 g

lubelski 20 g

 

us-05

 

pałatki i kukurydza skleikowana

infuzja 64°C -30 min/72 °C 40 min + kompot z magnum /78 °C filtracja. Gotowanie 5 min.

otrzymałem coś koło 27 l 11,5 °Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5/10

 

miał być pils :rolleyes:

 

5kg pilźnieński

0,1 kg karmelowy jasny

40g magnum

50 g lubelskiego

s-23

 

infuzja 64°C /40 min , 72°C + kompot z magnum 40 min, 78 °C filtracja. 10 min gotowania z lubelskim

27 l 12 °Blg

Zaszczepiony wcześniejszym dolniakiem miał zostać zniesiony do piwniczki gdzie temp wynosi 10 st C. Zostawiłem piwo na 10 h, wracam z roboty a tu fermentacja na całego. Zostawiam warkę w mieszkaniu zobaczymy jak smakuje górne na dolnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Tak to czasem jest - czekasz zaglądasz a fermentacja nie startuje :) a na chwilę spuścisz z oka to piana ci wyjdzie z fermentatora ... samo życie bym powiedział :)

Myślę ze spokojnie mozesz zmieść fermentator teraz do piwnicy niech się chłodzi ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurna

4/10 trafia do kibla, nie wiem co się dzieje ponownie ta paskudna infekcja. Na pewno nie tlenowiec bo piwsko stało z rurką fermentacyjną i nie zaglądałem do środka. Piwsko pachnie i smakuje paloną gumą. wiecie może co to za robak?

Przyczyna leży chyba w rozpoczętym opakowaniu drożdzży bo wcześniejsze warki na tym opakowaniu też miały infekcję. BRRRRR :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurna

4/10 trafia do kibla, nie wiem co się dzieje ponownie ta paskudna infekcja. Na pewno nie tlenowiec bo piwsko stało z rurką fermentacyjną i nie zaglądałem do środka. Piwsko pachnie i smakuje paloną gumą. wiecie może co to za robak?

Przyczyna leży chyba w rozpoczętym opakowaniu drożdzży bo wcześniejsze warki na tym opakowaniu też miały infekcję. BRRRRR :)

infekcja bakteryjna

 

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=715590&postcount=61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polewał kolega i nie zauważyłem :) Bardziej mnie interesowały doznania smakowe :) Nie śmierdział drożdżami :) Więc zapytałem :)

 

Przymierzam się do niego już od dwóch lat i zebrać się nie mogę. Nawet zdążyłem nazbierać butelek po winach gazowanych i zakupić korki z koszyczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cydr mocny

Bardzo lubię cydry, ale dopiero od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zrobienie jakiegoś samodzielnie (winiarstwem też się nigdy nie zajmowałem), więc zapytam jak laik: jaki będzie efekt tego przepisu w kategorii słodkości/wytrawności? I czy da się nagazować cydr w sposób naturalny (i nie mieć przy tym posmaku drożdżowego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cydr mocny

Bardzo lubię cydry' date=' ale dopiero od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zrobienie jakiegoś samodzielnie (winiarstwem też się nigdy nie zajmowałem), więc zapytam jak laik: jaki będzie efekt tego przepisu w kategorii słodkości/wytrawności? I czy da się nagazować cydr w sposób naturalny (i nie mieć przy tym posmaku drożdżowego)?[/quote']

z podanego przepisu wyjdzie (tak jak z każdego innego) cydr wytrawny.

jeżeli zechcesz go nagazować naturalnie i aby był słodki to masz 2 wyjścia

1 laktoza

2 słodzik

 

jeżeli sztucznie to tez 2 wyjścia

1 cukier

2 słodzik

 

Tak naprawdę nastawienie cydru z gotowego soku jest banalnie proste i trwa 10 min.

 

ja robię na bayanusach ale muszę kiedyś spróbować na s-23

 

a co do drożdżowego smaku to większość piwowarów domowych go nie wyczuwa :/

A jeśli go wyczuwa to im to nie przeszkadza a nawet smakuje :/

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zechcesz go nagazować naturalnie i aby był słodki to masz 2 wyjścia

1 laktoza

2 słodzik

To na słodkość, a na nagazowanie rozumiem że normalna refermentacja z glukozą?

 

a co do drożdżowego smaku to większość piwowarów domowych go nie wyczuwa

Drożdże w piwie są OK ;) W cydrze jakoś trudniej mi je sobie wyobrazić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

To na słodkość, a na nagazowanie rozumiem że normalna refermentacja z glukozą?

tak, proponuję drożdże silnie flokulujące i lekkie- średnie nagazowanie to drożdżaki nie będą się odrywały od dna butelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.