Skocz do zawartości

u bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze pamiętam kolega chyba zna tylko jedną stronę.

I tutaj się mylisz w polsce tydzień temu zrobiłem 7 warek z czego 4 klarowałem, po 2 dniowej refermetnacji widze, że przynajmniej w 2 piwach będę miał problem z diacetylem, chyba że staną się cuda i drożdże przy refermentacji i kilkumiesięcznym leżakowaniu dadzą rade go zredukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to są minusy forum że nie da się przekazac wszystkich informacji w zapisie.

 

Kolega ,mnie nie rozumie, kolega nie rozumie procesu powstawania zmętnienia na zimno.

 

zmętnienie na zimno to nic innego jak frakcjonowana koagulacja białka pod wpływem spadku temperatury.

postaram się to wytłumaczyć podać przykłady.

 

Piwo po fermentacji w temp pokojowej powiedzmy 20 °C zawiera "rozpuszczone''->(w formie koloidu) białka i aminokwasy. Jeżeli nastąpi obniżenie temp do 0-10 st następuje koagulacja białka i tworzy się osad. To że piwo jest klarowne to nie znaczy że nie będzie mętniało. Koloid jak wiemy to cząstki o rozproszeniu pomiędzy roztworem rzeczywistym a niejednorodnym. czyli np szkło wodne to koloid a jest klarowne

Przykład

górne piwo jest wyklarowane samoistnie , wstawiamy do lodówki po 12 h tworzy się zmętnienie

 

górne piwo klarowane np zolem krzemionkowym w temp pokojowej idealnie klarowne wstawione do lodówki po kilku godzinach zmętnieje.

 

Wniosek z tego taki iż pod wpływem spadku temp następuje wytrącanie niewidocznych gołym okiem cząstek.

 

Jedną z metod usuwania zimnego osadu jest wychłodzenie piwa po cichej fermentacji przed rozlewem do butelek

 

Rozważmy jeszcze jedna sytuację

 

piwo wyklarowane samoistnie w temp pokojowej wstawiamy do lodówy w temp 10 °C.

po pewnym czasie nastąpi zmętnienie. Załóżmy że je usuniemy. takie klarowne piwo wstawiamy ponownie do lodówki o temp 1°C .

i co się stanie ?

A no ponownie z tego piwa wytrąci nam się zmętnienie. taka sytuacja następuje gdyż w danej temp wytrąca się tylko część zmętnienia.

 

oczywiście problemu nie będzie gdy piwa dojrzewają w temp powiedzmy 4 °C. Przy tej temp wytrącą się wszystkie koloidy i już nie będzie problemu po wstawieniu do lodówki.

 

 

Makaronie to że klarowałeś piwo to nie znaczy że w trakcie tego procesu powstał ci diacetyl :)

 

I tutaj się mylisz w polsce tydzień temu zrobiłem 7 warek z czego 4 klarowałem, po 2 dniowej refermetnacji widze, że przynajmniej w 2 piwach będę miał problem z diacetylem
bnp napisał:

 

... piwo górnej fermentacji nie zmętniało po wstawieniu do lodówki hmm

 

A ja sobie nie umiem wyobrazić sytuacji by gatunek drożdży miał szczególny wpływ na zmętnienie na zimno.

a tego to już nie czaje

oczywiście drożdże nie mają tu znaczenia

po prostu nie potrafię sobie wyobrazić klarownego górniaka w lodówce (zmętnienie na zimno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaronie to że klarowałeś piwo to nie znaczy że w trakcie tego procesu powstał ci diacetyl :)

Ja tego nie napisałem, że klarowanie wytworzyło diacetyl, ale piszę, że usunięcie drożdży spowoduje brak możliwości zredukowania diacetylu przez drożdże.

 

bnp napisał:

 

a tego to już nie czaje

oczywiście drożdże nie mają tu znaczenia

po prostu nie potrafię sobie wyobrazić klarownego górniaka w lodówce (zmętnienie na zimno)

Ja też nie. W życiu takiego nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie napisałem, że klarowanie wytworzyło diacetyl, ale piszę, że usunięcie drożdży spowoduje brak możliwości zredukowania diacetylu przez drożdże.

Nie martw sie o drozdże, przeżywają klarowanie żelatyną, myślę że karuk też im nie da rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bnp napisał:

 

a tego to już nie czaje

oczywiście drożdże nie mają tu znaczenia

po prostu nie potrafię sobie wyobrazić klarownego górniaka w lodówce (zmętnienie na zimno)

Ja też nie. W życiu takiego nie widziałem.

No teraz to ja już głupi jestem? Zdecyduj się Makaron. :)

 

Z teorii, którą przyswoiłem wynika, że za zmętnienie na zimno, czyli po włożeniu do lodówki, odpowiada zbyt duża ilość białek pozostałych w piwie. Aby ich ilość zredukować stosujemy:

a) przerwę białkową

b) mech irlandzki pod koniec gotowania

c) klarowanie karukiem lub żelatyną.

 

Pewne słody mają więcej, a pewne mniej białka. Dużo białka ma słód pszeniczny. Z tego co kojarzę, to słód pale ale ma mniej białek niż pilzneński. Generalnie współczesne słody mają mniej białek niż te w przeszłości, dlatego często można skrócić lub zrezygnować z przerwy białkowej. IMO nie ma powodu, żeby piwo górnej fermentacji miało objawy zmętnienia na zimno. Powiem więcej IMO nie jest powiedziane, że w tym przypadku trzeba piwo klarować lub filtrować.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmelowe- mix

 

Resztki słodów własnej produkcji

 

Pilźnieński- 1kg

Monachijski -1,4kg

jęczmień 0,5 Kg

karmelowy jasny ok 0,5 kg

karmelowy ciemny ok 0,4 kg

barwiący ok 0,1 kg

 

magnum szyszka 30g

magnum szyszka 20 g jako aromatyczny

 

gęstwa US-05

 

Zacieranie

 

Do wrzątku dodano wszystkie słody prócz pilźnieńskiego.. Gotowano 30 min.

Ustalono temp na 64°C dodano słód pilzneński 40 min. Następnie dodano ekstrakt chmielowy goryczkowy i podniesiono temp do 74 °C 40 min. Ustalono temp na 85°C dodano ekstrakt chmielowy 10 min -> filtracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poddanie pomysła co można uwarzyc z następujących surowców - mam ochotę na pszeniczne tylko nie wiem jakie ? Możliwości nie będzie wiele bo mam jedynie drożdże wb-06 ( dzięki bielok :) ) .

 

Posiadam ;

 

słód

pszeniczny

pilźnieński

karmelowy jasny

karmelowy ciemny

barwiący

 

śrutę

pszenną

jęczmienną

 

szyszka

lubelski

marynka

magnum

 

nie pogardzę zasypem niestylowym :)

 

pozdrawiam

Norbert

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dało by radę zrobić pszeniczniaka dekokcyjnie z zastosowaniem niesłodowanej pszenicy ?

Na niesłodowanej pszenicy opiera się Witbier, ale niestety na drożdżach WB-06 prawdziwego Witbiera nie uzyskasz.

Oczywiście możesz spróbować, uwarzyć pszeniczniaka z użyciem niesłodowanej pszenicy na drożdżach WB-06. Zasyp powiedzmy pół na pół - słód jęczmienny i pszenica. Dekokcja jak najbardziej wskazana. Na pewno jakieś ciekawe piwo wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd. górnego

 

po fermentacji burzliwej 2,5°Blg chłodzenie, dekantacja, zbieranie gęstwy, klarowanie zolem.

Po 24 h od klarowania rozlanie do butelek + cukier + gęstwa

 

ps

polecam preformy butelek pet na mrożenie i przechowywanie gęstwy są idealne do tego celu

jak kogoś interesuje to zapraszam na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne

 

śruta pszenna- 2 kg

słód pszeniczny- 2,5 kg

słód pilźnieński - 1,5 kg

słód karmelowy jasny - 0,4 kg

 

szyszka

marynka 30g

lubelski 40g

 

 

Śruta pszenna i słód karmelowy gotowana 15 min. Dodanie zimnej wody. Wsypanie pozostałych słodów.

Przerwa białkowa 15 min( zapomniałem o przerwie w 43 °C :) ). 45 min w 64 °Blg . Podgrzanie do 74 i dodanie zmielonego, gotowanego w wodzie 30 min chmielu goryczkowego- 45 min. Podgrzanie do 85 °Blg, dodanie zmielonego chmielu aromatycznego -10 min . Filtracja. Wysładzanie

 

 

właśnie się chłodzi.

Filtracja to koszmar ok 27 l filtrowało się 1h 15'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kopyr

no dla mnie to był koszmar, zacier był konsystencji kaszki-budyniu od śruty pszennej ale jakoś dałem radę.

 

@coder

lipowy.

Jest delikatny w smaku i mi jakoś pasował do tego zielonego słodu pszennego.

Piwo wyszło bardzo dobre (jak dla mnie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj widziałem ja koszmary z filtracją ale po zastosowaniu oplotu koszmar się skończył.

filtrat był klarowny

 

mam problema wyszło mi 14 °Blg może być takie coś w pszenicznym? czy rozcieńczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.