Skocz do zawartości

u bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

kolońskie 11 °Blg 14/10

 

3 kg słodu pilźnieńskiego

1 kg słodu pilźnieńskiego własnego

0,5 kg słodu pszenicznego

0,03g karmelowego jasnego

 

30g Marynki T-90

40 g lubelskiego

S-33

 

zacieranie infuzyjne 40/40' + kompot z Marynki. 5 min warzenia z lubelskim

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mocny owies 16 blg 15 /10

 

 

4 kg słodu pilźnieńskiego

0,5kg słodu owsianego karmelowego jasnego własnego

1 kg niesłodowanego owsa

0,03g karmelowego jasnego

 

30g Marynki T-90

gęstwa London Ale

 

zacieranie infuzyjne 40/40' + kompot z Marynki. 5 min gotowania

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American lager 16/10

 

2 kg słodu pilźnieńskiego

2 kg ryżu

0,3 kg kaszki kukurydzianej

 

35 g Marynki T-90

s-23

 

ryż i kaszka zatarte termamylem następnie odfiltrowane.

Do filtratu dodany słód pilźnieński a następnie infuzja 40/40" + kompot z chmielu

fermentacja w 16 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia do jakiej kategorii przydzielić mój ostatni wynalazek

 

w smaku pewnie będzie jak Russian Imperial Stout bo na drożdzach górnych ale zasyp bardziej pod portera bałtyckiego

zobaczymy

 

Na pomysł wpadłem dzięki jednemu z wpisów Zbynka o zastosowaniu cienkusza jako wody do zacierania.

 

 

Do rzeczy

17/10

 

zasyp :

 

3 kg ryżu

 

4 kg słodu pilźnieńskiego

0,3 kg monachijskiego własnego

0,2 słodu pszennego własnego

0,2 kg special B

0,15 kg castle crystal

1,1 kg owsa

 

po 0,1 kg

-czekoladowy brewferm

-czekoladowy litovel

-barwiący

-jęczmień palony

 

 

40g Marynki T-90

gęstwa London Ale

 

etap 1

 

do ok 12 l wrzątku dodałem 3ml termamylu oraz 3 kg ryżu. Gotowałem całość na niewielkim ogniu ok 1,5 h

Ryż został zatarty całkowicie, zostało z ziarna tylko białko cała skrobia przemieniła się w dekstryny :o

młóto ryżowe przefiltrowałem na oplocie i wysłodziłem .

Wyszło mi ok 20 l zacieru ryżowego o ok 12 °Blg

 

etap 2

 

Do takiego zacieru dodałem pozostałe składniki i zacierałem infuzyjnie 60/60 min

otrzymałem ok 27 brzeczki ok 24 °Blg , wysładzanie przerwałem gdy cienkusz miał ok 10 blg , Tak więc wydajność powalająca.

 

-plus taki że uzyskałem bez problemu wysoki °Blg i nie było problemu z gęstym zacierem.

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nie opisuję warek bo nie ma co pisać

 

ja to chyba mam niesamowitego pecha 5 warka pod rząd z infekcją. 2 warki nie do spożycia a 3 z mikroinfekcją

jak na złość to jedna i ta sama infekcja. Piwko ma zapach piwa pszenicznego z lekką spaloną gumą. W smaku nie jest kwaśne ale tez zapach mi przeszkadza.

3 ostatnie warki zrobione normalnie 60 min gotowania z chmielem.

 

idzie się załamać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie opisuję warek bo nie ma co pisać

 

ja to chyba mam niesamowitego pecha 5 warka pod rząd z infekcją. 2 warki nie do spożycia a 3 z mikroinfekcją

jak na złość to jedna i ta sama infekcja. Piwko ma zapach piwa pszenicznego z lekką spaloną gumą. W smaku nie jest kwaśne ale tez zapach mi przeszkadza.

3 ostatnie warki zrobione normalnie 60 min gotowania z chmielem.

 

idzie się załamać ;)

Na jakim etapie pojawiła sie ta infekcja? Już na burzliwej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy współczucia, nic tak nie boli jak praca na darmo i strata cennych surowców. Trudno cokolwiek doradzić tak zaawansowanemu i wprawionemu w bojach piwowarowi. Ale jeśli mogę coś dorzucić do koszyczka, to pomijając sprawy podstawowe, które zapewne Kolega zna od podstaw, może problem tkwi w "powietrzu". Może warto pomyśleć o jakiejś lampie ultrafioletowej i odkazić pomieszczenie, zwłaszcza że jak mi się zdaje zakażenie ma charakter bakteryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, zawsze na burzliwej, czasami już po 24 h od początku fermentacji pojawia się ten zapaszek.

Czego używasz do odkażania sprzętu? Jakie drożdże? Mniemam, że nie gęstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto pomyśleć o jakiejś lampie ultrafioletowej i odkazić pomieszczenie, zwłaszcza że jak mi się zdaje zakażenie ma charakter bakteryjny.

Raczej dzikie drożdże. I faktycznie mogą się brać z powietrza. Jednak może warto pomyśleć o zmianie środka do dezynfekcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam piro, + do fermentatorów OXY, drożdże to różnie gęstwy oraz suche , faktycznie może coś lata w powietrzu i te temp. sprawiają że piwko coś łapie.

Zrobiłem dziś posiew 2 piw wita który chyba jest ok oraz piwko z zapaszkiem ciekawe co wyjdzie.

Jak na razie zaciskam zęby i robię przerwę ze 2 tyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam piro, + do fermentatorów OXY, drożdże to różnie gęstwy oraz suche , faktycznie może coś lata w powietrzu i te temp. sprawiają że piwko coś łapie.

Zrobiłem dziś posiew 2 piw wita który chyba jest ok oraz piwko z zapaszkiem ciekawe co wyjdzie.

Jak na razie zaciskam zęby i robię przerwę ze 2 tyg

No cóż, nie są to jakieś specjalnie mocne środki. Spróbuj może ClO2, ja polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje ze to kwestia powietrza. Mieliśmy najpierw ulewy potem ciepło więc i w powietrzu jest tego sporo. Ja teraz sterylizuje pomieszczenie jak mam coś robić z piwem, za pomocą lampy uv. Mam ja od 2 tygodni więc ciężko mi powiedzieć jak się zmienia sytuacja, ale jak wczoraj przelewałem dunkela to smakował dobrze bez oznak zepsucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam piro' date=' + do fermentatorów OXY, drożdże to różnie gęstwy oraz suche , faktycznie może coś lata w powietrzu i te temp. sprawiają że piwko coś łapie.

Zrobiłem dziś posiew 2 piw wita który chyba jest ok oraz piwko z zapaszkiem ciekawe co wyjdzie.

Jak na razie zaciskam zęby i robię przerwę ze 2 tyg[/quote']

No cóż, nie są to jakieś specjalnie mocne środki. Spróbuj może ClO2, ja polecam.

Posłuchaj Jacka,bo wie,co mówi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BNP- jak robisz fermentację burzliwą, w otwartych fermentatorach czy z rurką?

to zależy jakie drożdże, jak nie wyłażą to fermentuję z rurką a jak wyłażą to z rozszczelnioną pokrywą

 

problemy zaczęły się odkąd używam chłodnicy zanurzeniowej ale nie wiem jak mogła by zakazić piwo :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.