Skocz do zawartości

u bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

tak jak piszesz wkładam filtrator do gara i zaciągam... patent podpatrzyłem u e-prezesa

w ten sposób część młóta dostanie się pod filtrator i nie będzie on dokładnie dolegał do dna-radzisz sobie z tym jakoś,czy nie przejmujesz się tym,bo w niczym to nie przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiej opcji, robię tak: jak przychodzi pora na filtratora :smilies: to mieszam cały zacier i szybciutko wkładam filtrator. Filtrator leży bezpośrednio na dnie gara. Nie czekając na żadne ułożenie młóta rozpoczynam filtrację. Mętny filtrat zbieram do małego garnka, po ok 3 l jest już bardzo klarowny i przekładam przewód filtracyjny do głównego naczynia zbiorczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ją zmniejszam poprzez

...

-podgrzewanie zacieru do 100 stC

Jak to się ma do tego, że niby nie powinno się podgrzewać zacieru powyżej 80 st C ? Czyżby to w praktyce był tylko szczegół?

 

na to pytanie odpowiesz sobie sam ->

słyszałeś o zacieraniu dekokcyjnym ? gdzie część zacieru podgrzewa się do 100 stC i gotuje przez pewien czas. To najprostsza dekokcja ale są także kilkuwarowe gdzie w przybliżeniu całość jest gotowana.

 

To że ktoś coś powtarza, powiela bo tak ktoś kiedyś gdzieś napisał nie oznacza że tak trzeba robić. To właśnie taki mały przykład

 

W tym podgrzewaniem chodzi o to że jest większe prawdopodobieństwo przejścia związków garbnikowych z łuski ale jak wspominałem to samo się dzieje w przypadku dekokcji.

 

Dodatkowo jest kolejna korzyść podgrzania do 100 stC - przełom już na etapie zacieru. Jeżeli zastosujemy modne ostatnio a ja już o tym pisałem kilka lat temu dodanie do zacieru części chmielu to mamy pewność powstania przełomu już na etapie zacierania. Co z tego za korzyść ? a no taka że jak rozpoczynany filtrację uzyskujemy zmniejszenie lepkości zacieru i usunięcie osadów przełomu na młócie. W ten sposób przyśpieszamy filtracje i mamy czystą brzeczkę do gotowania pozbawioną dużej części białka.

reasumując mamy więcej nachmielonej brzeczki a mało lub wcale osadów po chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w takim wypdaku, jesli gar masz dosc duzy, to mozesz nawet filtrowac bez wysladzania. To filtracja bedzie trwala jeszcze krocej.

Z cala pewnoscia nie jest to metoda dla oszczednych ;)

 

też tak czasami robię przy warkach 12-14blg, daję więcej o jakieś 10% słodu bazowego i jazda. Wtedy filtracja trwa jakieś 10 min 25 l .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to wypróbować z tym doprowadzeniem do wrzenia zacieru. Stosujesz to przy wszystkich warkach ? Jak długo utrzymujesz zacier w 100C ? Do zacieru dodajesz osobną porcje chmielu ? Czy przewidzianą w recepturze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podrzaniu zacieru do 100°C praktycznie na pewno dostaniesz mętne piwo, z powodu ekstrakcji resztek skrobii z ziaren, przy jednoczesnym zdezaktywowaniu amylaz, które mogłyby tę skrobię przerobić.

 

Natomiast na smak piwa nie musi to szczególnie drastycznie wpłynąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podrzaniu zacieru do 100°C praktycznie na pewno dostaniesz mętne piwo, z powodu ekstrakcji resztek skrobii z ziaren, przy jednoczesnym zdezaktywowaniu amylaz, które mogłyby tę skrobię przerobić.

 

Natomiast na smak piwa nie musi to szczególnie drastycznie wpłynąć.

 

 

nic takiego się nie stanie, w 100 stC następuje wytrącenie białka z garbnikami tworzy tgz przełom który okluduje skrobię. Powstały osad jest odfiltrowywany na młócie i filtruje się klarowna brzeczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to wypróbować z tym doprowadzeniem do wrzenia zacieru. Stosujesz to przy wszystkich warkach ? Jak długo utrzymujesz zacier w 100C ? Do zacieru dodajesz osobną porcje chmielu ? Czy przewidzianą w recepturze ?

 

takie coś stosuję czasami w zależności jaki mam kaprys i co warzę :)

 

 

100 C utrzymuję przez powiedzmy minutę. Następnie trzeba pozostawić zacier na ok 5 min by nastąpił przełom wtedy można filtrowac.

 

Do zacieru daję częśc chmielu lub cały, ale zazwyczaj daję goryczkowy do zacieru a do warzenia aromat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

czas zabutelkować coś w stylu Eisbocka ...

 

piwo powstało poprzez wymrożenie i odcedzenie jakiegoś mocniejszego lagera ( już nie pamiętam co to było marcowe ?)

zebrałem płynną zawartość kega i przelałem na pół roku do antałka dębowego po starce.

Nie sądzę by mi się udało zwiększyć % poprzez wymrażanie ale na pewno ekstrakt cukrowy jest większy. Piwo ma na oko/język koło 20 % alkoholu ale to zasługa beczki gdzie wcześniej leżakowała starka. da się wyczuć aromaty stylu + beczka

szkoda że tego będzie tylko koło 3 l :(

post-276-0-32560900-1372883798_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanko co do Twojego filtratora. Zakupiłem rurki , takie jak na Twoich zdjęciach, jednak nie znam się na instalacjach do wody , więc może jakoś byłbyś w stanie mi doradzić. Rurka ma oznaczenie PE-Xb/AL/PE-RT 16x2.00mm 90 ( celsjusz ) - 0,6Mpa/80 ( celsjusz ) -1Mpa . Ze zewnątrz jest biała , tak samo jak od wewnątrz , jednak pomiędzy tymi białymi warstwami jest zdaje sie aluminium. Czy takie rurki będą się nadawać na filtrator i deszczownicę ? Chodzi o to aluminium i czy temperatury nie zaszkodzą temu jakoś ?

 

I jeszcze jedno pytanko , jak je kupowałem , to myślałem , że będą one wchodzić na wcisk :) Jednak nie.. ty te swoje jakoś zgrzewałeś , kleiłeś ? Jeśli kleiłeś ,to czym ?

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam rurkę 1/2 CPVC do ciepłej wody, nie ma ona warstwy aluminium

Ma atest spożywczy do 80 stc http://www.bricoman.pl/pl/product/9234/rura-12-cpvc-3m

Do tej rurki są dedykowane złączki, które się skleja. Dostaniesz Cos takiego w sklepie hydraulicznym. Pytasz się pana; czy dostanę rury i złączki z tworzywa do ciepłej wody klejone ?

 

Ty masz inną do instalacji wodnej.

Atest ma pewnie ale jak ją ponacinasz to nie wiadomo czy będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

czas uzupełnic notatki

 

jakieś parę tyg temu uwarzyłem weizenbocka tzn miał byc weizenbock ale wyszedł

 

imperial weizenbock 25 blg

 

zasyp

3 kg pilźnieńskiego

4 kg pszenicznego

2 kg monachijski jasny

0,3 kg specjal B

30 g lubelskiego

 

gotowanie 3 h miało być 1,5 h ale mi się przysnęło :smilies:

 

filtracja była udręką 1 h

wyszło coś koło 23l 25 blg

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bareywine

 

 

10 kg pilźnieńskiego

0,1 kg kawowego ( karmelowy 250 EBC)

 

50 g lubelskiego

 

danstar nottingham

 

zacieranie infuzyjne 40/ 30 min 64/72 stC

 

filtracja była straszna 1 godz

 

gotowanie koło 1,5 h

wyszło 26 blg dwadzieścia parę litrów

 

fermentacja

pierwsze 24 h w temp pokojowej a teraz sobie pomału pyka na balkonie w temp 7-15 st C

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

RIS 28 blg

 

6 kg pilźnieński

2 kg monachijski typ II

0,3 kg karmelowy ciemny

0,4 karmelowy jasny

0,3 kg specjal B

0,4 cekoladowy

0,3 jęczmień palony

0,3 pszenica palona

1,5 kg płatów owsianych z łuską ( produkcja własna)

0,5 kg płatków jęczmiennych z łuską ( produkcja własna)

 

20 g węglanu wapnia

 

40 g lubelskiego

1 garść lupuliny wielochmielowej

 

Danstar Nottingham 1 saszetka

 

 

zacieranie

64 stC 1 h

72 stC 40min

80 stc filtracja

 

warzenie 2 godziny-chmiel od początku

 

brak przerwy białkowej ponownie utrudniał mi filtrację ( 1 h)

 

piwo zaszczepione rozsypanymi drożdżami na pianę po napowietrzaniu -start fermentacji po 3 godzinach :D

 

po 24 h w piwie jest obcy i wyłazi na zewnątrz :smilies:

 

wyszło mi coś koło dwudziestu kilku litrów 28 blg

post-276-0-60890300-1383256669_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imperial cydr 28 blg

 

koncentrat jabłkowy

woda

bayanus g-995

 

 

Do fermentatora wlałem na oko z kanistra 20 litrowego koncentrat soku jabłkowego dopełniłem fermentator przegotowaną wodą, dodałem drożdże i wymieszałem.

wyszło 25 l 28 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.