Skocz do zawartości

Sterownik do kadzi zaciernej


rosiak

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Ano troche kombinuje, ale chyba ktos kto robil te plytki tez pewnie kombinowal? I nie zamieniam sobie ot tak elementow z glowy, po prostu jest pare projektow tej plytki i rozni ludzie uzywaja innych elementow, pierwsze plytki zakladaly tylko BC337 transystory a nastepne juz maja i te i MOSFETy. Dodalem tez kondensatory na plytke. O wszystkim staram sie dokladnie czytac i wiem kiedy co zastosowac i dlatego jezeli cos jest dla mnie nie jasne pytam was. Nawet gdybym tego nie zastosowal bede mial juz wieksza wiedza dlaczego zmieniono takie na inne a nie inaczej Mam nadzieje ze rozumiesz moj punkt widzenia. Tak jak pisalem dla mnie projektowanie tej plytki to i wielka frajda i spora nauka czegos co mnie zainteresowalo, wiec to nie tak ze chce szybko zlozyc i miec gotowe

 

Jeśli lubisz sobie zycie utrudniac to kombinuj ;) Tylko pamietaj ze tamte projekty byly juz testowane i dzialaja poprawnie, a po zmianach cos moze niedomagac. Powodzenia w pracy, jak cos to pytaj smialo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz chyba wiekszosc tego co chcialem to wiem co i jak, zaglebilem sie ostatnio w MOSFETy doglebnie ;) fajne sa :)

Staralem sie zrozumiec po co to wszystko na plytce, co mi daje, jakie korzysci itd, wiec juz znam funkcje kazdego elementu. Duzo jest przydatnych rzeczy na stronach pojektow ardbira, brauduino i tego "Kontrolera Mateusza" :) duzo tez informacji jest na forum Arduino. Pewnie jeszcze bede was troche meczyl jak juz bede wszystko skladal i podpinal a na pewno juz przy konfiguracji PID :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy widzieliście coś się ruszyło z ArdBirem. Chcą zaimplementować bluetooth i jak widzę płytka prototyp już powstała (BTW dalej stosują same BC337 :P ).

wersja 2.8.4 ale chyba dopiero pracuja nad tym zeby dzialalo, ale moze warto juz pomyslec o portach na bluetooth przy projektowaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzilem CraftBeerPi, jest bardzo fajny, podlaczylem SSR bezposrednio pod piny poki co aby przetestowac i fajnie smiga i ma przyjemny interfejs oraz autor jest bardzo pomocny i implementuje prawie wszystkie uwagi, projekt aktywnie sie rozwija. Podobna plytka co do Ardbira moze powstac i bedzie juz duzo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że THT to skrót tylko od Through-hole technology, czyli.... przez dziurkę :)

 

swoją drogą jak ktoś ma ochotę to tutaj płytka która zaprojektowałem:

https://github.com/terragady/ArdBir

 

Jest pod Arduino Nano (który jest po prostu tańszy od Uno ~2$)ale z normalnymi THT elementami. Dałoby sie zrobić mniejszą ale po co skoro i tak jest wielkości wyświetlacza.

Płytki będa u mnie w przeciągu tygodnia czy dwóch i będe miał nadmiar 14 szt :) niebieskie i żółte do wyboru jakby ktos miał ochotę, odsprzedam po kosztach z darmową wysyłką listem, ew mogę dorzucić elementy które mi zostały, na pewno mam sporo diod, zresztą można zamówić z aliexpress po taniości elementy.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATMEGA 32 za parę zł do tego kilka elementów plus lcd nawet 2x16 lub 4x20 za 15zł (aliexpress) i mamy cały sterownik ;-)

Nie trzeba żadnych Arduino ;-)

 

U mnie po modyfikacjach softu Ardbira sterownik zrobiony na płytce uniwersalnej (miała być tylko do testów) działa od roku ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arduino tez kosztuje pare zlotych a nie trzeba miec programatora :)

Płytę główną do PC też można zrobić na płytce uniwersalnej i plątaninie kabli tak jak i wszystkie płytki ale to chyba za bardzo estetycznie nie wyglada i zajmuje trochę wiecej miejsca?

Można też podpiąć SSR od razu do pinów, wszystko jest w celu optymalizacji, estetyki i żeby wszystko ładnie do pudełeczka sobie schować :)

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę zorientowanych w temacie jest kilku zapaleńców . Postępy jakieś też są . A  może dla dobra idei forum zdecydować która wersja jest najkorzystniejsza  dla szerszej grupy . Z mojego punktu patrząc to z płytkami i ich połączeniem ze sobą dam radę ale jest problem  z właściwym oprogramowaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnia wersja to 2.8.3RC i poki co innej nie będzie :) pamiec zajeta w 99%. Widziałem tajwańską wersje bardzo podobna z podobno dużymi usprawnieniami i obsługującą bluetooth. Ardbir jest tak napisany że ciężko cokolwiek zmienić aby nie popsuć :)

 

W sumie to nie wiem do konca o co pytasz bo wersja jest tylko w sumie jedna.

 

 

EDIT: Aha chodzi Ci o płytki? No to wersji jest parę i każda działa tak samo, są wersję z Arduino Mega, Uno, Nano, Nano z SMD itd. Wybór należy już do Ciebie co Ci lepiej polutować, złożyć itd.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnia wersja to 2.8.3RC i poki co innej nie będzie :) pamiec zajeta w 99%. Widziałem tajwańską wersje bardzo podobna z podobno dużymi usprawnieniami i obsługującą bluetooth. Ardbir jest tak napisany że ciężko cokolwiek zmienić aby nie popsuć :)

 

W sumie to nie wiem do konca o co pytasz bo wersja jest tylko w sumie jedna.

 

 

EDIT: Aha chodzi Ci o płytki? No to wersji jest parę i każda działa tak samo, są wersję z Arduino Mega, Uno, Nano, Nano z SMD itd. Wybór należy już do Ciebie co Ci lepiej polutować, złożyć itd.

Kolega Gwynbleidd bardzo dużo rozjaśnił temat wrzucając płytkę sterującą na Nano .I o to chodzi niech wiedza idzie w lud :) . Dlatego tak dociekam ,która wersja ostatecznie jest polecana bo moje pytanie głównie wiąże się z programem do danej wersji. Ostatecznie celowałbym w Arduino Nano . Modułowo tak to rozumiem :zasilacz+Nano+wyswietlacz+przyciski4x1+DS18B20 . Jaki element wykonawczy tu zastosować ? Może jest coś gotowego bo jak dotychczas na Aliexp.... widziałem płytki na przekaźnikach .

Edytowane przez jun22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program jest taki sam do każdej wersji, wszystko jest połączone praktycznie tak samo ew piny się różnią ale to nic wielkiego.

U mnie mam dwa elementy wykonawcze, SSR 25A oraz zwykły Songle 12V, ten taki z samymi nóżkami bez płytki dodatkowej bo jej nie potrzebujesz, wszystko już masz na płytkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupujesz z ali to i tak nie dostaniesz 40A tylko 25A z naklejka 40 wiec i tak nie warto, pozatym to sa podrobki wiec licz sie z tym ze sie moga spalic przy pierwszym lepszym wiekszym poborze :) Moze lepiej kupic w polsce z zaufanego zrodla? Ja zaryzykowalem z ali i wiele osob tez i jakos dziala, ale sa tez zdjecia spalonych elementow.

 

25A do 2000W w zupelnosci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam maly pomysl aby troche rozwinac ArdBira o wifi i wykres temperatury. Czy mozna dolozyc modul ESP8266 i podpiac pod niego ten sam czujnik temperatury? W sensie ze jeden czujnik jest podpiety do ardbira oraz do ESP8266? Tylko DATA pin oczywiscie. Wtedy mozna by bylo prosty soft wklepac na modul WIFI i utworzyc na nim serwer HTTP i przez siec czy internet sobie spogladac na temp i wykresy temp np w celu optymalizacji PID. Mozna uzyc thingspeak, plotly czy czegos podobnego. Powinno to byc wykonalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.