Skocz do zawartości

Sterownik do kadzi zaciernej


rosiak

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem to Pamel full wypas to coś koło 500zł ?

Sam dobry sterownik PID to minimum 300-400zł ( REX100 nie jest dobrym jakościowo sterownikiem)

 

Tak się obsługuje ardbira  

 

Dlaczego 500? Ten browarniczy pamel wychodzi z przewodami i wyjściem 12V jakieś 240 zł.

Swoją drogą czy ArdBir jest w stanie kontrolować np Lidla prosto z mostu podlaczając wtyczkę? Nie wiem jak regulowana jest moc?

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak umieścisz w brzeczce sondę DS18B20, i podepniesz pod gniazdko wyjście z SSR to nie ma problemu.

Tylko chwilkę będzie trzeba poświecić na ustawienie parametrów PID.

Pod SSR nawet można zrobić normalne gniazdko. ( tylko wtedy gar ustawiasz na max temp by sam siebie nie wyłączał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wiem wiem, tylko przestraszyłem się tego impulsowego sterowania :) A czy np taki Lidl w wersji z LCD też da radę? Akurat takiego nie mam ale chyba takie "cyfrowe" sterowanie wyklucza sterownik przed nim?

 

Widziałem ten temat na homebrewtalk i tak sobie pomyślałem że spróbuję i ja zbudować, większość materiałów mam w sumie. Tylko jest strasznie dużo projektów i modyfikowanego softu. Czy jest specjalna różnica między Uno a nano w działaniu czy tylko wielkość? I ta płytka od joefarmera jest tylko do smd? jeszcze jest jakaś GTO i wydaje się być większa więc pewnie jest pod normalne komponenty?

 

Bawiłeś się już PIDami? Ja w "dronach" trochę się tym bawiłem ale tam to jest raczej proste, tutaj pewnie kupe zachodu trzeba żeby ładnie grało wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTO ma dwustronna płytkę - trudniejsza i droższą w wykonaniu. Wielkościowo troche dłuższa niż pokazana przeze mnie płytka jednostronna. Najgorsze jest lutowanie tych wszystkich małych robaczków smd. W standardowej wersji z arduino UNO szybka i przyjemna praca na duzych elementach.

Nano jest zminiaturyzowane i ma chyba nawet więcej pinow analogowych niz UNO. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy w składaniu to chętnie pomogę. Tu mam sterownik bez obudowy:

 

 

post-1833-0-81328600-1461046491_thumb.jpg

post-1833-0-04586500-1461046513_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A czy np taki Lidl w wersji z LCD też da radę? Akurat takiego nie mam ale chyba takie "cyfrowe" sterowanie wyklucza sterownik przed nim?

 

Jak ma ustawienie manualne na ciągłe grzanie to da radę. Choć ja w swoim po prostu wszystkie flaki wyrwałem i było po sprawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjasnienia, wiec ja to chyba pojde prosto droga z arduino uno, raz probowalem sie zabrac za smd i tylko sobie nerwy zepsulem :P szkoda zycia na takie rzeczy zeby przyoszczedzic pare cm, choc w sumie Ard nano kosztuje mniej.

 

aha no tak to brakuje mi wyswietlacza 2004 bo wszystkie co mam to 1604 :( I czy te chinskie SSRy daja rade czy lepiej ich nie uzywac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co posiadam i chiński z aliexpress i kupiony u nas w sklepie.Nie widzę różnicy. Detal w detal to samo. Po podłączeniu Chińczyka sprawuje się on póki co dobrze. Zbyt krótko by mówić o trwałości w razie problemów napiszę.

Edytowane przez PBartoszP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest własnie dużo informacji w internecie że się przepalają a nawet moga spowodować pożar więc nie zostawiał bym ich bez nadzoru. Na youtubie można znależć filmik jak gość porównuje i wylicza jakie natężenie możemy w nim mieć (w podróbce) i nijak ma się ono do 40A, dużo komentarzy jest że przy 2000W już się przepala. Pewnie dobre chłodzenie poprawia dużo. Bez chłodzenia to pewnie za długo nie pociągnie :)

 

po mału składam swojego Ardbira ale coś mi się wydaje że się zarżnę tymi ustawieniami wszystkimi albo że coś nie ruszy.

 

Tak w ogóle to zasilanie jakie dajecie? mam zasilacz 12V 2A, takie chyba powinno wystarczyć biorąc pod uwagę że pompkę chcę oddzielnie podłączyć? Zresztą moja pompka to i tak prawie nic nie pobiera :) mała czarna chińska ale daje rade :)

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok pytanie jeszcze co do płytek i części. Widzę że projekty różnią się elementami, np te pod nano mają te mosfety i capasitory, ten schemat pod Uno ma dużo mniej "części" składowych, ale i tak zastanawia mnie czy są one potrzebne wsyzstkie? Te prostowniki, tranzystory i rezystory?

Tutaj jest ardbir http://www.sgabuzen.com/wordpress/wp-content/uploads/2016/01/ardbir-wide.jpg (http://www.sgabuzen.com/come-assemblare-ardbir-da-zero/ ) przy którym nic nie ma (procz rez do czujnika temp) i chyba działa? Na adafruit jest PID sterownik do sous vide, działa na tej samej zasadzie, i też nie ma nic dodatkowo -> https://learn.adafruit.com/sous-vide-powered-by-arduino-the-sous-viduino/materials także jaką one rolę pełnią i czy moge je pominąć? Wtedy bym sobie złożył wszystko bez dodatkowej płytki do arduino bądź tylko na prototypowej czy shieldzie czystym? Jak pisałem pompy nie będę raczej podłączał tam i tak.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam identycznie podłączone jak w pierwszym linku. Nic wiecej nie potrzeba. Wszystko działa jak należy. Mi tylko brakuje albo nie umiem ustawić żeby zamiast pompy uruchomić mieszadło wraz z grzaniem, żeby równomiernie podgrzewało. Może do tego dojdę a jak nie to trudno i tak uważam to za fajne urządzenie. Do zasilania wystarczy 9 ale 12 też może być

Edytowane przez PBartoszP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po co te wszystkie komponenty i się męczyć? Nie wiem to może jakieś zabezpieczenia. I w sumie trochę ten pierwszy obrazek mi się nie zgadza. Buzzer jest podlaczony do GND i pin 9 a SSR też do GND i pin 8. A na tych płytkach jest buzzer podłączony do +12 i pin 9 a SSR też do +12 i pin 8.
 To jak to powinno być? :)

GTO ma dwustronna płytkę - trudniejsza i droższą w wykonaniu. Wielkościowo troche dłuższa niż pokazana przeze mnie płytka jednostronna. Najgorsze jest lutowanie tych wszystkich małych robaczków smd. W standardowej wersji z arduino UNO szybka i przyjemna praca na duzych elementach.

Nano jest zminiaturyzowane i ma chyba nawet więcej pinow analogowych niz UNO. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy w składaniu to chętnie pomogę. Tu mam sterownik bez obudowy:

 

Hmm teraz sprawdziłem to GTO nie jest dwustronna? Fotka w zalaczniku. Natomiast płytka ta mała pod smd jest dwustronna co kolega Sadowski25 zrobił. Chyba że jest parę wersji tych płytek.

post-14618-0-30975700-1461178464_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no pogubiłem się już niesamowicie z tymi połaczeniami, dlaczego na tej płytce Buzzer i SSR są podłączone do +12 i do pinów 8 i 9 a na schemacie tej samej płytki jest podłączenie do GND i do pinów? O co w tym chodzi? :) Pewnie będzie lipa jakbym pomylił coś w tym zakresie i podłączył plus do minusa.

post-14618-0-67174900-1461183503_thumb.jpg

post-14618-0-81150900-1461183516_thumb.jpg

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi to sie juz wszystko miesza ale dochodze po malu do ladu. A jak ArdBir steruje grzaniem? Jest to regulator mocy i moze zmniejszac moc grzania czy tylko ON/OFF?

 

Grzanie jest przez PID impulsowo. https://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

http://elektronikab2b.pl/technika/13255-podstawy-reakcyjnej-i-predykcyjnej-regulacji-pid#.VxoiCvmLTIU

 

Albo prościej: regulator dąży do utrzymania zadanej temp i stara sie to robić w taki sposób, żeby nie przekraczać jej ani nie być poniżej. Dzieje sie to poprzez impulsowe włączanie grzałki z różną częstotliwościa tuż przed osiągnieciem zadanej temp. Im bliżej temp zadanej tym czestotliwosc i czas wlaczenia grzalki mniejszy. To tak w duzym skrocie.....

Edytowane przez rosiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIDa rozumiałem mniej więcej. Czyli te impulsy są z jednakową mocą? Grzałka zaczyna grzać/pobiera 2000W wtedy? (w przypadku 2000W grzałki). Myślałem że te regulatory mocy to mają tak że można ustawić jakiś procent mocy i że ten PID kontroluje tylko mocą grzania grzałki. Wywnioskowałem to ze sterownika PAMEL gdzie pisze że sterownik reguluje moca grzałki, no ale w sumie mniejsza o to skoro działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.