Skocz do zawartości

Dyniowe piwo


copytko

Rekomendowane odpowiedzi

Coby poczuć powiew świeżości w jesienne szarobure dni, pomyślałem, że fajnie by było zrobić pumpkin ale. Znalazłem ciekawe przepisy walające się po Internecie, połączyłem to, co uważałem w nich za najlepsze i zmodyfikowałem lekko po swojemu.

 

Widziałem też sugestie na forum, żeby dynię pokroić na kawałki, zapiekać i dodać podczas gotowania, ale wydaje mi się, że korzystając z przecieru więcej dyni zostanie w piwie.

 

Moje wątpliwości obejmują:

 

1. Czy nie za dużo słodu bazowego? 4,5 kg Pale Ale to sporo, szczególnie, że dyni masowo również będzie dużo.

2. Czy nie za dużo cukru trzcinowego?

3. Czy S-04 będą na tyle zdolne, żeby podkreślić dyniowe i przyprawowe smaki/aromaty? Z tego co wiem, są one raczej neutralne.

4. Czy w takiej proporcji Biscuit będzie wystarczający, by piwo było odpowiednio "ciasteczkowe" i dobrze komponowało się z taką masą dyni, czy dać go więcej (np. 0,7 kg)?

 

Poniżej receptura.

 

Zacieranie

Caramunich II (124 EBC) - 0,5 kg

Chateau Biscuit (45 EBC) - 0,5 kg

Pale Ale (5,5 EBC) - 4,5 kg

Puree/przecier z dyni - 1,5 kg

 

Całość zacierana przez 60' w temperaturze 67 °C.

 

Gotowanie

60' - Hallertau Hersbrucker, szyszka - 33 g

15' - mieszanka cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej, ziela angielskiego i goździków - 2 łyżki

15' - cukier trzcinowy - 0,5 kg

5' - Hallertau Hersbrucker, szyszka - 20 g

 

Fermentacja

Z pomocą drożdży Safale S-04 Safbrew T-58.

 

Fermentacja burzliwa - 1 tydzień, 19 °C.

Fermentacja cicha - 2 tygodnie, 19 °C.

Edytowane przez copytko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Małe zmiany w recepturze po sugestiach z chatu, lecz doszło jedno pytanie. Naprawdę nikogo nie interesuje trochę inna wersja dyniowego piwa? :)

Co do samego piwa dyniowego to możesz zajrzeć tutaj http://www.piwo.org/...we-pumpkin-ale/

W odpowiedzi na pyt. 1 - to zależy jaki chcesz mieć Blg początkowe, bo chyba tego nie znalazłem w tym poście.

pyt. 2 - zależy kto co lubi. Jak dla mnie wystarczy.

Poza tym:

Widziałem też sugestie na forum, żeby dynię pokroić na kawałki, zapiekać i dodać podczas gotowania, ale wydaje mi się, że korzystając z przecieru więcej dyni zostanie w piwie.

Nie lepiej będzie dodać dynię do zacieru, by jej skrobia się scukrzyła ?

Edytowane przez Rafek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na pyt. 1 - to zależy jaki chcesz mieć Blg początkowe, bo chyba tego nie znalazłem w tym poście.

 

Faktycznie, zapomniałem o tym napisać - mam nadzieję, że będzie jak policzył BeerSmith, czyli około 14 - 16.

 

Nie lepiej będzie dodać dynię do zacieru, by jej skrobia się scukrzyła?

 

Tak właśnie chcę zrobić, puree z dyni jest wpisane we fragmencie dotyczącym zacierania. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją dynię piekłem z cukrem, aż się lekko skarmelizowało. Dodałem ją do zacieru. Jeżeli chodzi o przyprawy to po 1 trzeba uważać z goździami - max 2 szt na 20l, 2. cynamon świetnie pachnie ale daje nieprzyjemną goryczkę - trzeba dodawać z umiarem - 1łyżeczka max. Imbir dodawać tylko świeży daje super efekty, warto też dać skórki pomarańczy - super się komponują. Aha całość warto fermentować drożdżami belgijskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.