Skocz do zawartości

Karczmarz warzy DB Goldbach


Rekomendowane odpowiedzi

Powoli kończę remont browaru więc postanowiłem założyć swój wątek, w którym będę zamieszczał informacje o warkach, sprzęcie i innych wydarzeniach z mojego podwórka ;) Z racji małego mieszkania warzę poza Jelenią Górą u dziadków, gdzie w żaden sposób nie muszę się ograniczać :beer: . Obecnie skończyłem adaptację jednego z pomieszczeń, gdzie będę przeprowadzał fermentację, rozlew i inne zabiegi łącznie z degustacją.

 

P.S. Nazwa browaru wywodzi się od nazwy rzeki (obecnie Złotna. przed 1939 r. Goldbach) nad którą znajduje się browar - to częste pytanie ;)

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warzę poza Jelenią Górą u dziadków, gdzie w żaden sposób nie muszę się ograniczać

Czyli browar dziadkowy :)

Fajny masz ten zasypnik, jakie wybicie planujesz i jeśli to nie tajemnica ile w sumie kosztowało sprowadzenie śrutownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli browar dziadkowy :)

Fajny masz ten zasypnik, jakie wybicie planujesz i jeśli to nie tajemnica ile w sumie kosztowało sprowadzenie śrutownika?

Wybicie w zależności od stylu będzie w granicach 60-90l. Śrutownik o ile się nie mylę w sumie kosztował 800zł - w tej mega fajnej wersji z 3 wałkami, więc mega drogo nie było, a różnica w śrucie spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszły zawory ze śrubami i gary, już się obawiałem, czy dotrą do mnie do czwartku :D W poniedziałek jadę wywiercić dziury i zakupić profile na stelaż, może jednak uda się wszystko ogarnąć do końca września.

Całość połącze w poniższy sposób. Jedynie w garze zaciernym nypel wyprowadze w bocznej ściane, bo nie chcę wiercić w podwójnym dni garnka.

 

srubunek

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gary nawiercone, głównie dzięki pomocy kolegi Korzen16 :beer: Poniżej widać jaką mam koncepcję montażu nypla, oczywiście pomiędzy dojdzie uszczelka sylikonowa. W przyszłym tygodniu powinien dotrzeć wymiennik ciepła 30 kw i palnik 15 kw.

DSC 0015[1]

DSC 0014[1]

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kegerator na wykończeniu. Do tego celu wykorzystaliśmy starą zamrażarkę wyposażoną w sterownik chłodzenia. Kegerator będzie mieścił 2 kegi, butlę co2 6kg, a w przyszłości zmieści się tam jeszcze 5l wymiennik glikolu do chłodzenia kolumny. Kolumna, to standardowa kobra w złotym wariancie. Jeśli kiedyś uda mi się oszczędzić trochę funduszy, to wykonam stylowe obicie drewniane i dodam ładną klamkę.

 

DSC8217-199x300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Remont oficjalnie skończony! :) Uprzedzając uwagi znajomych, zdjęcie zostało wykonane przed wstawienim stołu i krzeseł :beer: Kegerator działa jak należy, choć jest bez piwa. Czekam teraz tylko na fałszywe dno i 12 Października dziewicza warka na nowej instalacji.

 

 

1292162_623066801050186_614845049_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jutro lecę kupić czerwoną wstęgę do przecięcia ;), na część oficjalną

A ja zajmę się nieoficjalną :beer: :beer: :beer:

 

No ładnie, ale gdzie ta instalacja ?? :)

Jeszcze czekam na sito do FD i kilka drobnych poprawek mam do ogarnięcia w mocowaniu wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja chciałbym już KO na całej instalacji i trochę jest to bardziej problematyczne, bo orurowanie jest na 1". U mnie pompy nie będzie, bo cały stelaż jest tak skonstruowany, aby brzeczka spływała grawitacyjnie, może kiedyś pompę kupię, ale wiem, że mocno natlenia brzeczkę, a nie widziałem małych odpowiedników z wirnikiem ślimakowym. Ostatnimi czasy w winnicach używa się takich do tłoczenia moszczu z najbardziej cennych szczepów. Ale to mocowanie to jest myśl! Dzięki Korzeń :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest instalacja CO z miedzi w wymiennikiem zdaje się też z miedzi, więc całośc chyba niespecjalnie nadawałaby się do transferu gorącej brzeczki. Pokazałem Ci jedynie sposób zamocownia mojego wymiennika do ściany. Ocieplenia raczej też nie potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Połączenie bananów i czekolady jest dosyć znane, więc czemu nie połączyć tych aromatów w piwie? :roll:

 

#55 Czekoladowy Dunkelweizen 13oblg

 

5kg Ciemny Słód pszeniczny

1 kg Pilzneński

Macerat ze 100g Carafa III dodany do kadzi filtracyjnej (bez ziarna).

2 tabliczki gorzkiej czekolady 80%

 

62oC - 2 h

72oC - 45 min

75oC - przelanie do filtracji

 

Hallertauer Tradition 20g - 60 min

Hallertauer Tradition 20g - 30 min

Czekolady dodane 10min przed końcem gotowania (rozpuszczone w osobnym naczyniu we wrzącej brzeczce)

 

Drożdże WB-06 zadane w temp 25oC. Temperatura fermentacji 22-23oC - najbardziej mi zależy na bananach.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#56 Amber Witbier 13 blg

 

5kg Wiedeński

3kg Monachijski II

2 kg pszeniczny

300g karmelowy 300

 

20 g Curacao

15 g Kolendra

10 g Melisa suszona

 

30g Hallertauer Tradition 60'

 

Wyeast Belgian Witbier (gęstwa dzięki uprzejmości kolegi Korzen16 :beer:)

 

38l zadane starterem w temp 26oC

 

Pierwsza warka chłodzona wymiennikiem, niestety przepływ puściłem na maksa i ostatecznie brzeczka w fermentorze miała około 35oC. Musiałem wstawić go jeszcze na 2h do wanny. Na szczęście mam jeszcze zawór z redukcją przepływu, myślę, że uda się zejść poniżej 30oC. Dziś dostałem info, że FB jest gotowe, mam tylko nadzieję, że dotrze przed weekendem i będzie można uwarzyć ESB już na całości sprzętu.

Czekoladowy dunkelweizen poszedł do kega 3 strzały 30psi i po 10 min turlania piwo nagazowane :beer: Ale pić się tego jeszcze nie dało. Póki co wychodzi na to, że 2 tabliczki czekolady, to za mało, bo nie czuć jej zupełnie.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.