Skocz do zawartości

Brak klarowności


Dak

Rekomendowane odpowiedzi

@Pershi Przeciez kolega Dak napisal, ze to mial byc Amber Ale a nie stout. Stouty maja byc czarne jak wegiel.

 

@Dak BIAB mowisz? Ja tez tak warze i nie mam takich problemow. W twoim przypadku, prawdopodobnie ich zrodlem moze byc torba do wysladzania ;p

Tzn jest chyba utkana niezbyt gesto. Wiec przepuszcza sporo do kotla.

Zastosuj:

Ok 1/2 godz. przerwe bialkowa.

1 lyzeczke mchu irlandzkiego 15 min przed koncem gotowania.

Po schlodzeniu brzeczki, lekko ja zamieszaj (sterylna lycha) i po ok 20 min dopiero zlewaj z boku, przy sciance a nie z centrum kotla. Alternatywnie, przepusc przez (sterylna) gaze podczas zlewania (np wloz do lejka).

Do fermentacji uzywaj wysoko flokulujacych szczepow (polecam Nottingham!!!!!). Ale to zalezy tez od stylu piwa.

Po ustaniu burzliwej, przy odczytach zamierzonego koncowego blg. Schlodz piwo do 0-1C przez ok 3 dodatkowe dni.

I dopiero wtedy rozlewaj do butelek, ostroznie, nie podnoszac osadow.

 

Powodzenia, napisz czy tym razem bedzie lepiej!

 

 

PS Oto dowod, ze zwykle PA moze byc klarowne, nawet bez uzycia zelatyny itp.

e4y2ujeh.jpg

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałem problem z klarownością piwa - jedne był ok a inne porażka. Raz Irish Red Ale wyszło tak, że po nalaniu wyglądało jak błoto (smakowało OK). Sprawę załatwił mech irlandzki. Uwadniam łyżeczkę mchu w ciepłej wodzie i 15 minut przed końcem gotowania do gara.

Ja na twoim miejscu zacząłbym od wypróbowania mchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam mech, zazwyczaj 5gr, wsypuję do butelki z gorącą przegotowaną wodą na 4~5godzin, 10-15minut na koniec dodaję. Rewelacji typu górski strumień nie ma ale nie jest jak mleko. Wirowanie po chłodzeniu dużo pomaga, mocny kręcioł kilkuminutowy. Jaką masz gęstwe drożdży po fermentacji?

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza warka Dunkelweizen wyklarowała się w butelkach bez zarzutu już po 2 tygodniach. Druga warka Belgian PA stoi już 2 tygodnie i dalej mętne ( coś się tam delikatnie zaczyna od góry). Drożdże brewferm top. Oby dwa piwa stoją w chłodnej piwnicy. Czy to kwestia drożdży.... poczekam jeszcze tydzień a jak nie to włożę je do lodówki - jak ktoś tu radził i zobaczymy...

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli - dzisiaj konsumpcja :D

dzięki i pozdrawiam!

-----------------------------------------------------------

04.09.2013 - wczoraj próbowałem - nagazowane, w smaku bardzo dobre.

piana po nalaniu szybko opadła ... ale dunkelweizen ma to samo piana zaraz znika ...

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.