Skocz do zawartości

Kompletowanie sprzętu nowego piwowara domowego.


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

Dla nowego piwowara domowego poszukiwanie sprzętu to tylko sklepy.

Co ważne, nowy sprzęt daje większe szanse na powodzenie, ale zamienniki są dobre tylko trzeba umieć je dobrze wykorzystać.

 

Do samego zacierania potrzebujemy garnka, łyżki, wody i słodu.

Garnek odpowiednio wielki, musi być czysty, bez obić. W sklepach można zakupić do 100zł za 29l garnek, ale może i znajdzie się owy u babci.

Łyżkę też trudno kupić ale w Auchonie czy Carrefourze widziałem odpowiednie za nie całe 4zł (rok temu albo i dwa).

Słód kupujemy na początek ześrutowany, ale później możemy kupić śrutownik. Czasem ktoś znajdzie na giełdzie staroci.

 

Po zacieraniu czas na filtrację. Tu już potrzebujemy fermentory. Możemy znaleść owe w rybnym tam śledzie sobie pływały tylko trzeba dobrze wyszorować ciepłą wodą i najlepiej zalać wybielaczem. Dokupujemy jeszcze 2 krany (jeden do filtracji, drugi do rozlewu) i montujemy. Zamiast filtratora BA lepiej kupić wężyk do kibla i z niego zrobić filtrator.

Wężyki kupujemy w OBI lub innym sklepie budowlanym. Ważne by były do żywności.

 

Do przelewania lepiej zakupić porządny syfon (ten na BA jest dobry i szybko się nim przelewa).

 

Do sterylizacji najlepiej clo2 użyć, ale na początek zwykły wybielacz się i nada, tylko trzeba porządnie wypłukać.

 

Co do butelkowania na początek możemy rozlać w pety lub zakupić kapslownicę (Greta choć droga to się człowiek nie namęczy) a butelki pozbierać u znajomych.

 

Ważna sprawa też to nagazowanie. Można użyć glukozy, curku czy ekstraktu ale można i samej brzeczki odlać podczas gotowania i wymieszać podczas rozlewu.

 

Czy coś zapomniałem co by się zdało początkującemu piwowarowi prócz sadzenia jęczmienia i chmielu na własne potrzeby? :(

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :(

 

Warzna sprawa też to nagazowanie.

Pieron :)

oczy bolą :)

rozumiem że to skrzywienie hobbistyczne :)

Jakoś tak mi się napisało - poprawione.

 

Tak, do zacierania jeszcze tetmometr jakiś zwykły się przyda, tylko też ciężko znaleść w sklepach. To samo z ballingometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to troszeczkę obszerniej opisałem tu , acz mogę się mylić :(

No i tu się nie mylisz.

Dodam więcej sorki, ale szukałem i nie znalazłem-nie te hasło.

może by admin. połączył :), choć nie wiem czy mogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do zacierania jeszcze tetmometr jakiś zwykły się przyda, tylko też ciężko znaleść w sklepach. To samo z ballingometrem.

No nie mogę się zgodzić,na stoiskach biowinu w marketach budowlanych są zarówno termometry jak i balingomierze i cukromierze.

Ponad to chjociażby allegro termometrów co nie miara np. http://allegro.pl/item605467704_termometr_elektroniczny_z_sonda_50_300_promocja.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balingomierze i cukromierze.

Że się tak głupio zapytam' date=' czym różni się jedno od drugiego?[/quote']

Nie wiesz :)

Jedne robią pomiar cukru w cieczy, drugie pokazują typową ilość Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jako sprzęt początkującego piwowara zakupiłem zestaw startowy HB-PRO, wagę oraz dorwałem garnek na 28 litrów. Sądzę, że decyzja była dobra gdyż kupno każdej rzeczy z osobna - choć może i taniej - może zniechęcać... a tak ma się w zasadzie wszystko w zestawie. Najpierw jednak poczytałem nieco lektury w celu zgłębienia tematyki piwowarskiej oraz forum... by ocenić swoje możliwości i ocenić siły na zamiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... by ocenić swoje możliwości i ocenić siły na zamiary.

O to się nie martw. Możesz kogoś na GG, albo Skype zagadać ,to na pewno dostaniesz wskazówki jak co robić by zrobić dobrze. Wbrew pozorom jest niewiele rzeczy, które mogą pójść naprawdę bardzo źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

dlaczego darować nie ochłodzi 20l jak by opóźnić odpływ np kranik na końcu.

Przedewszyskiem dlatego że szkło jest kiepskim przewodnikiem ciepła. Ale z drugiej strony, jak już masz ten sprzęt to możesz go spróbować użyć. Oczywiście nie polecam przy stosowaniu szyszek do chmielenia gdyż zapchasz na 90% chłodnicę.

Wadą takiego rozwiązania jest takze to że chłodzisz w danym momencie tylko niewielką cześć brzeczki a reszta sam się chłodzi w garze. Przy chłodnicy zanurzeniowej chłodzisz całą brzeczkę w danym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.