Skocz do zawartości

[piwolog] Butelki zwrotnej szlachta się brzydzi


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Człowiek znikie na chwilę z internetów, a tu takie ciekawostki. Znana i poczytna gazeta Metro poinformowała o małej rewolucji, jaka ma od nowego roku objąć butelki zwrotne po piwie. Nie wiadomo ile w tym prawdy, a ile fałszu. Jedno jest pewne – żadnej zasadniczej zmiany nie będzie. Jesteśmy leniwi. Wstyd się przyznać, ale lata świetlne dzielą nas od kultury niemieckiej czy skandynawskiej i jeden prikaz niczego nie zmieni.

Nie lubimy oddawać butelek po piwie. Bo brzydko to wygląda, bo ludzie patrzą bykiem jak nam butelki brzęczą w reklamówce. Już nie wspomnę o tym, że komuś może się uzbierać kilkanaście czy kilkadziesiąt butelek w szafce w kuchni. I zapierdziela z reklamówkami do sklepu jak jakiś menel. Ze wstydem wykłada na ladę, a pani sklepowa, a raczej Pani Sklepowa, wali prosto w twarz, że bez paragonu nie przyjmie. I znowu ze wstydem przez osiedle, hałasując niemiłosiernie. No to już lepiej zapłacić i bez wstydu do kubła. Teraz do pojemnika na butelki, bo rewolucję śmieciową mamy. Przynajmniej sumienie nie gryzie, że środowisko zatruwamy.

Jeszcze jak się jest piwowarem domowym lub ma się takiego zaprzyjaźnionego, to można butelki spożytkować. Bez wstydu, a nawet z pewnym uznaniem. Ale taki zwykły szary piwożłop, to ma życie ciężkie.

Będzie jednak ®ewolucja. Oddamy bez paragonu, z mniejszym wstydem. Może nawet więcej kasy uda się wyciągnąć. Motywacja jakaś jest. Tyle, że przeciętny Polak, to szlachta i butelek nosić nie będzie. Założycie się? Zastaw się, a postaw się. Kup butelkę i wyrzuć do kubła. Taka nasza narodowa przywara i prędko tego nie zmienimy. Przykre, ale prawdziwe. Czyż nie?

Post Butelki zwrotnej szlachta się brzydzi pojawił się poraz pierwszy w Piwolog radzi ....



Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie brzęczą jak wykłada się na blat. Kiedyś na stacji paliw chciałem kupić 2 piwa, miałem na wymianę swoje, pani powiedziała, że nie da rady. Mało tego, zwrot mógł być tylko na te co chciałem kupić ale znowu z piwem. Paranoja totalna. Zapytałem czy na ten paragon po kupnie mogę oddać te dwie moje, NIE. Jestem za zwrotem, wiele osób skorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać, ale lata świetlne dzielą nas od kultury niemieckiej czy skandynawskiej i jeden prikaz niczego nie zmieni.

 

To się przeprowadź, jak Ci źle w tym kraju.

To jest moja i tylko sprawa, czy oddam butelki do sklepu czy je wywalę do śmieci. A politykierom dziękujemy za kolejne uszczęśliwianie narodu ustawami, jak działa "śmieciówka" widać aż nadto dobrze.

 

Ps. Proponuję kaucję za butelką 100 zł, zwrot będzie jeszcze większy niż przy niecałej złotówce, bo 100% - wszyscy producenci będą lać w niezwrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moja i tylko sprawa, czy oddam butelki do sklepu czy je wywalę do śmieci.

No widzisz, właśnie takim podejściem nic się nie zmieni. Nie ma co się krztusić konstytucyjną wolnością czy innymi terminami.

Każdy obywatel powinien czuć obowiązek oddawania niepotrzebnych butelek do sklepu.

Kiedyś mój znajomy z Niemiec powiedział, że w polu jest się odpowiedzialnym za dobrze wykonaną pracę i swoje butelki z wodą - moim zdaniem, to dobrze uzmysławia jak inne kraje podchodzą do tej drażniącej dla niektórych kwestii :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moja i tylko sprawa, czy oddam butelki do sklepu czy je wywalę do śmieci

Chodzi o to, że nie interesuje mnie co np ty zrobisz ze swoją butelką, tylko to, żebym ja mógł bez problemu zwrócić swoją, jeżeli mam taką ochotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Polska jest bez kultury, nie wychowana. Zmiany są bez celowe bo to nic nie zmieni. Najlepiej nie róbmy z tym nic, bo lepiej nie bedzie.

 

Jak czytam wasz sprzeciw w tej materii to jestem w stanie w to uwierzeyć. Wiem jednak ze czlowiek jest z natury chciwy, chciwość nas pcha do działania. Ja z chciwości bede oddawał butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak: zanim zajęłam się piwowarstwem butelek nie oddawałam ze względu właśnie na problemy paragonowe. Przynoszę butelki a pani mi mówi: nie ma paragonu, nie można oddać. Paranoja. Bardzo się cieszę, że zostanie to uregulowane prawnie, ale przykre jest to, że TRZEBA w Pl takie rzeczy regulować prawnie. Bo nie rozumiem problemów sklepów z przyjmowaniem butelek bez paragonu: wszędzie kosztują tyle samo.

Pewnie część ludzi będzie nadal wyrzucać z lenistwa lub innych przyczyn, ale nie wierzę, że w innych krajach nie jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieprawda, że wszędzie butelki kosztują tyle samo. Raz kosztuje 35 groszy a innym razem taka sama 50groszy.

 

Oporu w temacie oddawania też nie rozumiem, chociaż szczerze mówiąc wali mnie to czy ktoś odda i odzyska pieniądze czy też wyrzuci - 'kto bogatemu zabroni'.

Pod warunkiem oczywiście, że wyrzuci gdzie powinien a nie byle gdzie w trawę albo na chodnik :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobrażacie sobie ustawę która nakazuje sklepowi przyjmowanie butelek bez paragonu? Gdzie właściciele mają składować te butelki? Do tego powinny być punktu skupu, najlepiej w miejscach gdzie skupuje się złom, przy okazji aluminium z puszek można sprzedać butelki.

W sklepach tylko na wymianę albo właśnie z paragonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem albo za wprwadzeniem jednolitych butelek do uzytku. Albo w ogole do rezygnacji z mycia butelek i wprowadzenie tylko szkla jednorazowego uzytku (moze byc nawet kaucjowana butelka jednorazowa)

A w ogole najlepiej jakby w ogole nie butelkowac, tylko sprzedawac wszystko w pubach/budkach z piwem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyvern, niemożliwe, że nie masz konkurencji w pobliżu. Sklepików i większych sklepów jest dużo ale właśnie ten 'paragon' załatwia temat. Dawniej były butelki z zamknięciem (mam kilka), potem kapslowane zielone i brązowe, bączki i 0.5l +skupy. Po 1990r to wiadome... Pamiętam zwrotne pety CocaColi i Pepsi, po kilku płukaniach z zewnątrz tragedia ale napój ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na zachod od Ziem Odzyskanych problemu nie ma i nigdy nie bylo. Obecnie w marketach montuje sie maszyne z 'dziurka', ktora przyjmuje butelki szklane, zwrotne po wspomnianych wczesniej napojach a nawet sloje zwrotne po jogurtach itd. Wklada sie zwrotke w dziurke, skaner sprawdza i akceptuje. Jak nie zaakceptuje typu to butelka wraca do 'nadawcy' i z boku stoi kontener na niestandardowe szklo (szampany i inne wynalazki). Jak zakonczymy recykling to naciskamy guziczek i dostajemy paragon, ktorego wartosc odejmowana jest na kasie przy zakupach.

Technika jest, mozliwosci sa, ino jak zwykle checi brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy dowiedziałem się, że nabędę możliwość oddania butelki w każdym sklepie dowiedziałem się, że to jest niesamowity problem dla sklepu, dystrybutora, koncernu. Dowiedziałem się również, że jest to wstyd, zastanawiam się, co jeszcze? Głupota, hańba? A może zdrada narodowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, a mój sklep stanie się skupem dla wszystkich okolicznych żuli. I gdzie ja mam to później składować niby?

 

Piwo rotuj szybko, pewnie wiesz po swoim sklep. Nie wiem jak często kupujesz towar 2-3 w tygodniu. Dystrybutor odbierze od ciebie butelki przy dostawie. Jeżeli zapatrujesz się e EC, Makro to zawieziesz je do hali. Jeżeli zaopatrujesz się raz a porządnie (to się bardziej opłaca) oznacza to że jesteś waż dla dystrybutora, może się z nim dogadać aby odebrał butelki. Jak widać da się rozwiązać twój problem ale trzeba chęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy dowiedziałem się, że nabędę możliwość oddania butelki w każdym sklepie dowiedziałem się, że to jest niesamowity problem dla sklepu, dystrybutora, koncernu. Dowiedziałem się również, że jest to wstyd, zastanawiam się, co jeszcze? Głupota, hańba? A może zdrada narodowa?

To jest ZAMACH na wolność Polaków ;):) Nie damy się zniewolić jak jacyś 'tfu' Niemcy, Holendrzy czy Czesi ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.