Jump to content
Sign in to follow this  
malczos

garnek 100 litrów na allegro

Recommended Posts

Witam,

przymierzam się do budowy swojego domowego browaru i mam do was kilka pytań.

1. Czy ktoś kupował garnki od tej firmy? Nadają się do przeróbki?

http://allegro.pl/ga...3493763143.html

Sprzedawca odpisał, że garnek wyprodukowany ze stali nierdzewnej AISI 430.

2. Czy 100 litrów to nie za dużo jeśli będę zacierać na palniku gazowym?

Pozdrawiam

Piotr

PS - czy ktoś z Warszawy zaprosi na domowego browarka? (chętnie odkupię bo chciałbym popróbować)

Edited by malczos

1. Czy ktoś kupował garnki od tej firmy? Nadają się do przeróbki?

Nadają się. Wielu piwowarów z tego forum takie używa z powodzeniem.

2. Czy 100 litrów to nie za dużo jeśli będę zacierać na palniku gazowym?

Jeśli wcześniej nie warzyłeś piwa, to radzę Ci zacząć od standardowych warek około 20l. Poznasz bogactwo i różnorodność, a jak nabierzesz doświadczenia, to możesz wtedy rozwijać sprzęt. Wbrew pozorom 100l warzelnia to niemały koszt.

Gar 100l to taki mało mobilny jest ;-) Nawet w dwie osoby będzie ciężko podnieść, przelać. Trzeba już kombinować z przelewaniem wiaderkami, kubełkami czy nawet pompą, to już jest duże wyzwanie. Może jednak chcesz warzyć warki 70-80l, to trzeba będzie już jakieś stojaki kombinować, a najlepiej podpatrzeć jak inni rozwiązali różne problemy. Garnek na pewno nada się na jakieś przeróbki, da się go spawać, a jeśli nawet okaże się, że taboret go nie pociągnie to znajdziesz odpowiednie rozwiązania ;-) Powodzenia... ja jestem na etapie warek 50l

czy jest ktoś z Warszawy kto przerobi mi taki garnek? oczywiście odpłatnie

Warszawa to duże miasto i ktoś się znajdzie.

Wystarczy, że rozejrzysz się w okolicy za spawaczem który spawa nierdzewki i gotowe. Często takie usługi świadczą niektóre warsztaty samochodowe.

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że pod Warszawą jest taniej, ale trzeba uważać na partaczy. Choć z tymi to się można spotkać i w stolycy.

Pozdrawiam M

Mój gar ma 37 chyba litrów, po teściowej, jest z lat 80tych, emalia Olkusz. Na swoje potrzeby akurat ale można codziennie coś robić, różne style. Może kiedyś kupię drugi gar, ok 50litr do gotowania brzeczki ale to odległa przyszłość. Kup tani lub wykorzystaj gar jakikolwiek na początek a potem zmieniaj na inny :) albo lepszą aparaturę.

Skontaktuj się z Wiktorem on powinien przerobić tobie garnek bez większych problemów.

Chciałbym się podłączyć do tematu, widzę, że nie wszystkie pytania zadane wcześniej zostały rozwiane, Mianowicie czy taki 100L garnek pasuje do sprzedawanych taboretów na 3 nóżkach ? No i jak się sprawuje ta cienka blacha w wspomnianym garnku...

Edited by Seven

Jeśli taboret jest żeliwny, to nie powinieneś się o niego obawiać, mam garnek o średnicy 50 cm i dobrze mu się stoi na tym taborecie, ciężar powinien wytrzymać.

też mam zamiar kupić taki gar 70L ale do HERMSa i mam pytanko czy spawanie do tego gara zaworów go nie zdeformuje i brak grubego dna nie bedzie stwarzać problemów w dalszym użytkowaniu.

Czesc :-D

U mnie wspawanie zaworow nie zdeformowalo garnka, chlopaki grzeja taboretami 15 kW i nie narzekaja

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka

Edited by bielok

Dzięki, no chodziło mi dokładnie o taki taboret http://allegro.pl/ta...3653905983.html . Widziałem zdjęcie że stawiali 50cm, ale zastanawiałem się czy to nie chwiejna konstrukcja :D

daj sobie spokój z takim taboretem do 100l... w miarę sprawnie to się nim grzeje do 60l... (mam garnek 100l i tego typu taboret, robię w nim warki mniejsze), niestety chcę już robić warki 100l i nie obędzie się bez tego sprzętu...http://allegro.pl/palnik-gazowy-prop-butan-pod-parnik-15-kw-sr-40cm-i3683242936.html

To dałeś mi do myślenia, ja planowałem robić warki w tym garnku do 80L. ALe chyba wolę trochę dłużej poczekać przy nagrzewaniu niż bawić się z takim potężnym palnikiem i wymyślać wentylację specjalnie :P

Edited by Seven

różnica w cenie niewielka, a wentylacje musisz mieć sprawną i tak... niestety ja już miałem nieprzyjemność podtrucia się tlenkiem węgla przy warzeniu piwa, warzę w dużym i nieszczelnym garażu i zwykle robię to przy otwartych oknach i drzwiach, ale była sroga zima i zamknąłem drzwi, pomyślałem że skoro nieszczelna jest ta brama i okna to wystarczy... niestety na drugi dzień miałem ból głowy nieporównywalny z żadnym kacem który mnie spotkał do tej pory... z tym nie ma żartów, bez wydajnej wentylacji się po prostu podtrujesz...

Grzanie gazem gara 100l to tylko na wolnym powietrzu, albo inwestycja w profesjonalną wentylację taką jaką stosują restauracje. Tu potrzebna jest wydajność kilkudziesięciu m3 na minutę. Z tego powodu grzanie elektryczne jest bezpieczniejsze i nawet ekonomicznie uzasadnione. Ja wybrałem prąd, choć browar buduję w kotłowni, gdzie jest gaz.

No w takim razie... Muszę się dobrze namyśleć przed wydaniem pieniędzy.

Edited by Seven

ja gar 100 L grzeje takim:

http://allegro.pl/taboret-gazowy-propan-butan-palnik-wzmocniony-i3689234281.html

po wysladzaniu brzeczka ląduje w garze i się podgrzewa (robię warki ok 80L). Nie mam problemu z warzeniem a wentylacje zrobiłem tak, że zaraz koło palnika (30cm) jest kratka 20-25 cm na wys. ok 20 cm. Wywiew mam pod sufitem wymuszany w razie potrzeby (jak palnik chodzi na maksa) dużym wentylatorem. Na tym pracuje ok roku i jak dotąd jest ok.

No to fajnie :) W takim razie wrzucony przeze mnie palnik będzie akurat, a i w przyszłości może dokupię do niego 3 takie same i zrobie kombajn :D