Skocz do zawartości

Kleikowanie


Singer

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle znalazłem na ten temat na wiki

 

 

Kleikowanie

 

 

Pęcznienie i pękanie ziaren skrobi w ciepłym wodnym roztworze. Proces kleikowania ułatwia pracę amylazom, mogą one łatwiej atakować pojedyncze, rozwinięte łańcuchy skrobiowe. Proces ten łatwo zaobserwować przyrządzając kisiel lub budyń

To tyle jeśli chodzi o chemię.... nie znalazłem nic o tym jak się przeprowadza kleikowanie, na jakim etapie produkcji, etc;

Proszę o pomoc!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz info z wiki :) Dodam tylko, bo chyba niezbyt jasno tam napisałam, temperaturę kleikowania najlepiej jest podnieść do 80-90C - nie trzeba się zastanawiać wtedy jaką konkretnie temperaturę kleikowania ma skrobia z danego zboża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc robisz to tak jakbyś robił sobie płatki owsiane na mleku na śniadanie i dodajesz potem do zacieru. szczegóły np tutaj: http://www.piwo.org/...tej-instrukcji/

Edytowane przez Rafek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut to trochę krótko. Ja robiąc wita zalewam płatki/pszenicę/owies wrzątkiem, zamykam w lodówce turystycznej, na 60-120 minut, następnie dolewam trochę zimnej wody, by osiągnąć temperaturę taką, żeby dodać słody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kleikowałem 2kg pszenicy i 0.25kg owsa (zwykłe śrutowane zboże). Ok 10litrów wody, po 45minutach, wyglądało jak gęsty krupnik. Nagrzałem do 50st wodę, potem doprowadziłem do wrzenia (15minut) i do koca na 45minut. W tym czasie nastawiłem wodę do zacierania itd.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o płatki owsiane, to warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną sprawę. W sklepach (oprócz tego, że występują błyskawiczne i zwykłe) można znaleść takie grubsze, jakby z całych ziaren oraz takie bardzo drobne, posiekane. Z własnego doświadczenia wiem, że te grubsze, nawet jeżeli są błyskawiczne, lepiej i tak skleikować. Raz tego nie zrobiłem i po zacieraniu stwierdziłem, że wyglądają prawie tak samo jak przed wrzuceniem ich do wody. Wydajność też miałem marną. Te drobne natomiast zawsze wrzucam bez kleikowania, chyba że używam ich jako dodatek do wita, wówczas kleikuję razem z pszenicą/płatkami pszennymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy ryż w torebkach wymaga kleikowania? Jeśli tak to czy wodę w ktorej go kleikowałem też wlewac do gara zaciernego? Pewnie bedzie biała i metna jak znam życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się to ma np. do płatków błyskawicznych?

Ja parę warek wstecz robiłem piwo ryżowe na 1kg takich płatków i bez kleikowania. Wydajność wcale nie zmalała (a nawet była nieco większa? :/ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Może głupie pytanie, ale czy jęczmień palony się kleikuje ?

Nie.

Ekstrahuje zimną wodą, albo dodaje do filtracji.

Innych metod wykorzystania tego surowca nie znam, pewnie można zacierać jeśli ktoś chce popielniczkę w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.