Skocz do zawartości

Pierwszy cydr


MateuszO.

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem od jakiegoś juz czasu wziąć się za cydr i doszło do tego wczoraj. Drożdże http://allegro.pl/drozdze-aktywne-do-cydru-cider-piwo-winiarskie-i3432309783.html sok z jabłek 5l http://www.slonecznatlocznia.pl/?nasze_soki oraz 7 l kartoników 1l soku marki tesco (nie koncentrat tylko wyciskany niby). W składzie teego z tesco 100% soku i przeciwutleniacz-kwas askorbinowy. Wyszło 12l nastawu z 11blg. Po 12 godzinach drożdże nie ruszyły chociaż kilka razy coś bulgotało po kilku godz i ustało. Dodałem pożywkę po 15 godz biowin i czekam na efekty. Czy myślicie że kwas askorbinowy mógł coś zepsuć lub czy ktoś korzystał z tych drożdży? Temp nastawu 21stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro drożdże nie opadły na dno, tylko utrzymują się w płynie, to wydaje mi się, że powinny ruszyć. Uważaj na ten osad z dołu, jak fermentacje ruszy, to będzie on się mocno wzbijał do góry i napęcznieje od CO2, mi przez to pękła butla - tak skutecznie zapchało rurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie filtruj. Przelej jeśli masz możliwość do większego pojemnika, 30l fermentor byłby idealny. Jak przelejesz na cichą to zdecydowanie Ci się sklaruje cydr, ale pewnie będziesz musiał jeszcze raz ściągnąć znad osadu, aby był klarowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

A tu się podepnę, dobry temat ;-)

 

Do ilu Wam schodzą cydry z soku naturalnego?

Mój pierwszy cydr nastawiony 31.10.2013 dzielnie pracuje w zimnym wychowie, na strychu w nieogrzewanym budynku. Dziś go sprawdziłem i ma 2,8°Blg, piana na powierzchni cały czas się utrzymuje, więc coś tam jeszcze drożdże jedzą (Tokay), Może za parę dni skończą, w beczce obok Bayanusy wpierdzielają jabłka w pulpie i idzie im lepiej- 0,6°Blg, smak jednego i drugiego trudno oceniać, tak jak trudno oceniać niedofermentowane wino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W tym roku ja również spróbowałem sił w temacie cydru. Zrobiłem go z wyciśniętego soku z jabłek, użyłem matki drożdzowej tokaj.

Cydr pięknię przerobił, zakapslowałem go z dodatkiem 4g. cukru na butelkę.

Po 8 tygodniach jest lekko nagazowany, jednak smakowo wyszedł bardzo mocno wytrawny, zastanawiam się czy spróbować go dosłodzić i

zakapslować od nowa.

Co najlepiej użyć do dosłodzenia i ile ?, myślałem o tym słodziku z lidla lub cukrze brzozowym jednak ten drugi jest dość drogi.

Czekam na wasze rady bo roboty było od groma a efekt końcowy kiepski :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.