Skocz do zawartości

Odtwarzanie warstwy tlenków po wytrawianiu spawów


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się za spawanie kilku elementów z nierdzewki. Wiedziałem, że trzeba wytrawiać spawy, jednak wyczytałem na kilku sklepach z chemią, że zaleca się jeszcze użycie preparatu, który odtwarza warstwę tlenków na powierzchni metalu. Np. http://chemia.a2a4.pl/p6254_2_after_pasywant_do_stali_nierdzewnej_1kg.html

Majątku to nie kosztuje, ale chciałbym wiedzieć, czy samo wytrawianie spawów nie wystarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żel do wytrawiania pasywuje powierzchnie stali czyli odtwarza warstwę tlenków i nic więcej nie trzeba robić ,

przynajmniej ja nic więcej nie robiłem tylko zmyłem spawy wodą z mydłem i spawy są białe i nierdzewieją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żel do wytrawiania (Pelox, Antox itp.) tylko wytrawia spoiny, usuwa przebarwienia. Tlenki, lub inaczej warstwa pasywna, odtwarza się samoistnie ale trwa to dosyć długo, bo ok. 14 dni, i wymaga w miarę stabilnych warunków otoczenia (przede wszystkim braku wilgoci). Istnieją środki, tzw. pasywatory, które warstwę tlenków odtwarzają natychmiastowo.

Możesz o tym poczytać na stronie www.telox.pl

Znam właściciela od lat, współpracujemy, i wiem, że się chłopak na tym zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawy opis

Dzięki Korzen16, już wydrukowałem i do poduchy poczytam sobie :)

 

Piok, czy takie "naturalne" utlenienie różni się czymś od takiego chemicznego, któreś jest bardziej stabilne czy coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piok, czy takie "naturalne" utlenienie różni się czymś od takiego chemicznego, któreś jest bardziej stabilne czy coś takiego

Myślę że jest to podobnie jak z postarzaniem blach z miedzi. Chemicznie uzyskuje się efekty, na które normalnie czeka się kilkanaście lat, ale trwałość takiego postarzenia jest torchę niższa niż naturalnego.

Do tej pory w mojej praktyce ze stala nierdzewną, zawsze wytrawialiśmy spawy, czyściliśmy je i na tym był koniec obróbki, ale nierdzewkę przerabialiśmy rzadko, więc doświadczenie też nieduże. Osobiście wytrawiłbym, porządnie wymył i przeniósł w suche i ciepłe miejsce na czas pasywacji - piok pisał o 14 dniach, więc pewnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.