Skocz do zawartości

Dry Stout- prośba o wereyfikacje receptury.


keysym

Rekomendowane odpowiedzi

A gdyby zamiast pale ale (nie mam na stanie) użyć pilsnenskiego?. Zmienic wtedy schemat zacierania (przerwa białkowa?)?.

 

W dzisiejszych słodach podstawowych nie ma już różnicy i pils możesz tak samo zacierać jednostopniowo jak i pale malt. Z tego co wiem to dzisiaj wszystkie słody są modyfikowane.

 

Obfitą pianę uzyskasz dzięki proteinom w płatkach jęczminennych.

 

Jednak zarówno John Palmer jak i Jamil Zanicheff polecają przerwę beta-glukanową (chyba ok.45-50°C przez 20 min) aby rozbić te większe proteiny w płatkach jęczmiennych i ułatwić wysładzanie, tzn łoże robi się mniej lepkkie.

 

Bez tej przerwy możesz np. użyć łusek ryżowych albo po prostu wrzucić płatki i jęczmień palony na górę zacieru, przez co nawet po zamieszaniu większość lepkkich płatków będzie w górnej części i wysładzanie jakoś ci pójdzie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek trochę odżył :). Jeśli chodzi o tę recepturę mam już obraz tego klona. Z moich odczuc, mogę powiedzieć, że jest to niemal idealny sty stout. Dwa mankamenty to dosyć mizerna piana, cienka milimetrowa warstwa, ale za to ładnie oblepia szkło. Natomiast druga rzecz to ciut zbytnia kwaskowosc. Sądzę, że to drugie się zmieni, trochę się oswoi za jakiś mc.

 

Generalnie recepturę polecam, bo piwo wychodzi świetne, a receptura wyjątkowo prosta i przyjemna :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie wypiliśmy 25l tego piwa - jest bardzo dobre ale jak dla mnie do poprawy właśnie dodanie przerwy B-G o której pisał scooby oraz zamiana jęczmienia palonego na carafę II special (jęczmień palony bez łuski)

 

mając na uwadze w/w przerwę zrobię chyba następnym razem sterowanie temperaturą aby na maksa wyciągnąć "dry" z tego piwa

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carafa specjal to słód jęczmienny palony - to trochę coś innego niż jęczmień palony i wniesie trochę inne smaki.

Właściwie to możesz spróbować tak zrobić i wtedy nam powiesz jakie to są te "inne smaki". ;)

Dawno nie robiłem dry stouta, ale myśle że jeśli chcesz zmniejszyć "agresywność" paloności, to zamień np połowę jęczmienia palonego którąś carafą specjal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim stoucie miałem pół kilo słodu czarnego, ok. połowę zacierałem od początku, drugą połowę dałem 15 minut przed końcem. W brzeczce nie dało się wyczuć specjalnej paloności. Za tydzień spróbuję z mieszanką słodu czarnego i palonego jęczmienia, bo już nie mam pół kilo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carafa specjal to słód jęczmienny palony - to trochę coś innego niż jęczmień palony i wniesie trochę inne smaki.

Właściwie to możesz spróbować tak zrobić i wtedy nam powiesz jakie to są te "inne smaki". ;)

Dawno nie robiłem dry stouta, ale myśle że jeśli chcesz zmniejszyć "agresywność" paloności, to zamień np połowę jęczmienia palonego którąś carafą specjal.

 

OK - parę razy czytałem i się doczytałem - słod vs niesłód :D

 

hm - myślałem, że po prostu będzie mniej cierpkie - ew. mogę spróbować pół na pół palony ze specialem

na paloności jak najbardziej mi zależy więc będę zacierał te słody od początku procesu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżę.

Dwa pytania początkującego w stout'cie.

1. Rozumiem, że płatki jęczmienne błyskawiczne i jęczmień palony wrzucam od początku żeby miała sens przerwa beta-glukanowa? Czy potem bez przeszkód mogę zrobić przerwę białkową?

2. Czy nie ma żadnych przeciwwskazań do użycia gęstwy z US-05 po stoucie do np. AIPA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek trochę odżył :). Jeśli chodzi o tę recepturę mam już obraz tego klona. Z moich odczuc, mogę powiedzieć, że jest to niemal idealny sty stout. Dwa mankamenty to dosyć mizerna piana, cienka milimetrowa warstwa, ale za to ładnie oblepia szkło. Natomiast druga rzecz to ciut zbytnia kwaskowosc. Sądzę, że to drugie się zmieni, trochę się oswoi za jakiś mc.

 

Generalnie recepturę polecam, bo piwo wychodzi świetne, a receptura wyjątkowo prosta i przyjemna :).

 

Dokladnie.. u mnie to roznie sie zdarza, w zaleznosci od butelki, ale piana jak nawet jest, to szybko zanika.. piwo stoi jakies 3 miesiace w butelkach, nagazowanie czuc na jezyku. Robilem przerwe beta-glukanową.. drozdze s-04.. Swojego czasu opilem sie troche Guinness'a niemalze u zrodla i musze przyznac, ze roznica jest znaczna (swoja droga roznica miedzy Guinness'em w Irlandii a w UK tez jest spora..). Moze cos sknocilem, moze nie ta temperatura.. latwo sie zaciera, ale spodziewalem sie czegos blizej klasyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Muszę jednak piwku i recepturze zwrócić honor: to piwo musi chyba swoje odstać.. dopiero po 6ciu miesiącach od zabutelkowania pokazało swoją klasę. Drożdże s-04 też jakoś długo nie mogły się ułożyć i latały po butelce. Ale na dzień dzisiejszy pycha!! Guinness to to nie jest, ale stout jak malowanie.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości: John Palmer poleca przerwę białkową oraz beta-glukanową tylko w przypadku słodów nie w pełni zmodyfikowanych lub użycia ziarna niesłodowanego w ilości > 25%. Ww receptura zawiera nieco więcej niż 25% produktów niesłodowanych więc należy zastanowić się nad zastosowaniem tych przerw. Przerwę białkową zaleca wykonać w temp 120-130 F (49-54 C) przez 20 minut. Ma ona wpłynąć na klarowność ale może w efekcie dać piwo wodniste i bez piany. Przy czarnym piwie klarowność nie ma znaczenia ale ciało i piana się przydadzą więc osobiście bym sobie tą przerwę darował.

Przerwa beta-glukanowa wg Palmera powinna być wykonana przez 20 minut w temp 98 - 113 F (36,6 - 45 C). Przerwa ta zmniejsza lepkość zacieru i ułatwia filtrowanie co może być pomocne. Na naszej Wiki jest napisane, że przerwa beta-glukanowa (http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna ) powinna być wykonana w temperaturze nawet 35 C aby nie było zagrożenia dla białek.

Myślę że warto przeprowadzić ten zbieg w okolicach 36-37 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W moim sklepie nie ma jęczmienia prażonego tylko pszenica prażona. Może być?

Do stouta potrzebujesz jęczminia palonego a nie prażonego (który chyba nie istnieje?). Prażona pszenica to torrified wheat, to także co innego. Jeżeli twój sklep ma pszenicę paloną, to od biedy możesz użyć, ale spodziewaj się mniej smaków palonych, to z powodu braku łuski w pszenicy.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki, nie patrz na pierwszą część mojej wypowiedzi tzn. tak, możesz użyć palonej pszenicy zamiast jęczmienia, ale licz się z bardziej łagodną palenizną w smaku.

 

Wielkie dzięki za odpowiedź. Znalazłem drugi sklep, w którym był jęczmień palony, prażony jak zwał tak zwał :)

Tym niemniej kolejnego stouta spróbuję zrobić na pszenicy palonej i porównam. Może wyjdzie coś fajnego Wheat Stout ;)

 

Scooby spodobał mi się Twój przepis na słoneczną pszenicę. W niedzielę stout a za tydzień Twoja pszenica.

Edytowane przez kasug
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Fajna prosta receptura chciałbym ją zrobić ale nie ma nigdzie chmielu EKG jakim go mogę zastąpić może ktoś podpowiedzieć jakiś chmiel i czas chmielenia.

 

Rozszyfrowałem skrót: East Kent Goldings. Użyć go tyle ile jest w recepturze nigdzie tu nie pisze ile ma mieć AK?

Edytowane przez GrzegorzG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Trochę odkopię temat bo mam pytanie do Dry Stout a nie chce zakładać nowego tematu bo w tym już są zawarte fajne wskazówki i rady.

To będzie moja 4 warka ale pierwsza która robię z samodzielnie kupionych składników ( wcześniej tylko zestawy ).

Planuje skorzystać z tego przepisu:

https://www.wiki.piwo.org/Dry_Stout_(Czarnuch),_Kamil_Soluch_(Cartmann)

 

tylko chciałem lekko zmodyfikować proporcje ( tak aby zużyć cały zakupiony słód ).

-Słód jęczmienny pale ale zero VM - 3kg

-Słód monachijski  VM - 1kg (Tu nie wiem czy użyć jasnego czy ciemnego, proszę o poradę )

-Słód Czekoladowy VM - 0,25kg ( tu tez nie wiem czy użyć jasnego czy ciemnego )

-Słód jęczmień prażony VM - 0,5kg ( nie wiem czy nie za dużo i może wrzucić 0,4 kg ?

 

Chmiel Marynka 50g

Chce dać 40g od początku gotowania ( jak w przepisie ) i 10g dorzucić pod koniec ( jest sens w tym stylu chmielic na aromat ? jesli tak to w ktorej minucie ? myslałem aby dac te 10g na ostatnie 10-15 min.

 

Drożdże US-05 lub S-04. Bardziej się skłaniam ku US-05

 

A zacieranie i gotowanie zrobił bym jak w w/w przepisie.

 

Proszę o porady i ewentualną korektę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jak dla mnie za dużo palonego jęczmienia. Zwróć uwagę, że oryginalny przepis jest na 24l.  Ja robiłem 25l i dodałem 0,3kg jęczmienia palonego i to jak najbardziej wystarcza. Możesz dodać więcej i np. krócej zacierać ale to trochę marnotrastwo. Chmielenie na aromat bym odpuścił. Również wybrałbym US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Jancewicz said:

Trochę jak dla mnie za dużo palonego jęczmienia. Zwróć uwagę, że oryginalny przepis jest na 24l.  Ja robiłem 25l i dodałem 0,3kg jęczmienia palonego i to jak najbardziej wystarcza. Możesz dodać więcej i np. krócej zacierać ale to trochę marnotrastwo. Chmielenie na aromat bym odpuścił. Również wybrałbym US-05.

 

No to zamiast 0,5kg kupie paczke 0,25kg palonego jęczmienia.

A w takim razie wrzucił byc 50g Marynki od poczatku gotowania ? nie bedzie to za duzo ?

I czy mogłbys mi poradzić czy uzyc monachijski ciemny/jasny i jeszcze to samo z czekoladowym ciemny czy jasny ? Ma to znaczenie jesli chodzi o styl piwa czy mogę ten wybór jest mało istotny ?

 

A i jeszcze jedno pytanie, w przepisie jest podane aby dac 160 gram cukru, a jak to ma sie do glukozy ? ile gram na butelke 0,5L ? 3-3,5grama bedzie ok ?

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.