Jump to content
R@fik

Zbyt dużo wody.

Recommended Posts

Witajcie,

wczoraj wieczorej nastwaiłem swoje pierwsze piwko z brewkitu Coopersa Real Ale + słod w płynie Mistrz Sladek. Według przepisu powinienem był zagotować 2L wody, dodać skłądniki i wymieszać. Po tym miałem dodać 20L wody. Kupiłem 4x5L wody w dużej butli. Zapodałem wszystko do fermentatora, lecz nie sprawdziłem podziałki i wyszło jakieś 23,5L (widać w butlach było więcej niz 5L). Moja obawa jest taka, że piwo może wyjść zbyt płytkie w smaku. Czy coś z tym zrobić , czy już tak zostawić ?

 

Dzięki za odp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dołączam się do pytania ;) z tym, że ja dodałem za dużo wody przy wysładzaniu.... Czy Hefeweizen 8 BLG to będzie tragedia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co prawda brew-kita zrobiłem tylko jednego więc wielkim specem nie jestem ale zdaje mi się , że te zestawy są obliczane na 23 l brzeczki więc tragedii nie będzie. Nie przejmuj się i tak będzie lepsze od koncernowego , a po czasie jak już zaczniesz zacierać dopadnie cię refleksja ,że ten brew-kit to jednak "cienki" był.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brewkity zrobione wg przepisu zwykle są cienkie

 

za dużo wody - dłużej pogotować brzeczkę to odparuje (lub podbić ekstrakt suchym)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rafał Ochota - po pierwsze podziałki na fermentorach należy traktować jako wartości orientacyjne, nie masz pewności, że została naniesiona prawidłowo i nie przekłamuje. Po drugie ilość otrzymanej brzeczki niewiele mówi jeśli nie podałeś jaki był ekstrakt początkowy. Po trzecie nic już nie ruszać, nie zaglądać, nie otwierać, niczego nie dodawać. Będzie dobrze, na pewno wyjdzie całkiem dobre piwo.

Edited by KosciaK

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KosciaK - no tak, tego pewien nie jestem. Zaglądać nie będę, robienie winka nauczyło mnie cierpliwości. Szkoda, że nie sprawdziłem stanu początkowego. Zobaczę jak będzie, później. Z pewnościa po udanym starcie przejdę na zacieranie.

 

Dzięki za Wasze podpowedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racja daj 2-a litry na 23l warki wody a zdarzyło mi się to parę razy, smak jest gorszy (też racja płaski) . Lepiej nie dolać jak przedobrzyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.