Skocz do zawartości

Kącik patriotyczny


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Brakuje dzisiaj takich ludzi (mam na myśli Marszała - NIE Adolfa), zwłaszcza w kontekście przywołanych przez skyberta słów:

 

7. Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Jak tak rozmawiam z łebkami na tematy patriotyczne, to aż włos się jeży na głowie. Kompletna abstrakcja. Jaka historia? Ojczyzna? Po co to komu? Wojna? Rozbiory? Powstania? "Żal" - słowo, które ma niby wyrażać żenadę :beer:.

 

Czemu się dziwić? Przykład idzie z góry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znającym język angielski polecam ten film. Stworzony przez Anglików i traktuje o polskich lotnikach w "Bitwie o Anglię"

Był niedawno w TVP. Plus dla Ciebie. Całkiem dobry materiał, zwłaszcza, że robiony przez Anglików.

 

Porter. Niestety tak jest. I jakkolwiek nie lubiłem prezydenta Kaczyńskiego chylę przed nim czoło za Muzeum Powstania Warszawskiego i parę innych rzeczy związanych z kultem historii i patriotyzmu (mimo, że nie z wszystkimi jego interpretacjami się zgadzam, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność byłych AK-owców po 1945 r.).

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak rozmawiam z łebkami na tematy patriotyczne, to aż włos się jeży na głowie. Kompletna abstrakcja. Jaka historia? Ojczyzna? Po co to komu? Wojna? Rozbiory? Powstania? "Żal" - słowo, które ma niby wyrażać żenadę :beer:.

 

Czemu się dziwić? Przykład idzie z góry...

Masz rację, że następują zmiany w świadomości ludzi i że coraz więcej osób jest po prostu "Europejczykami" ale w Polsce mimo wszystko poczucie własnej narodowości ciągle ma się dobrze również wśród młodzieży. Dzisiaj miałem okazję rozmawiać ze studentem z Francji (polonusem), który powiedział mi, że nie może w domu wywiesić flagi francuskiej bo jest to karalne. Podobno następuję masowa emigracja Francuzów do prowincji Quebec gdzie zakładają "Nową Francję", ewentualnie przenoszą się do Normandii ( nie wiem czemu akurat tam ). Oczywiście mowa o jednostkach o poglądach narodowych. Młode pokolenie rzekomo jest zupełnie wyprane z uczucia, które my nazywamy patriotyzmem. 1/6 armii Republiki jest muzłumańska itd itp... Skwitował to słowami: "Francja umiera". Może to czarna wizja, nie wiem nie byłem nigdy w tym kraju - ale w porównaniu do takiego wzoru, to chyba jednak nie mamy na co w Polsce narzekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym z chęcią ten Sejm zamknął w Berezie do czasu aż by nie uchwalili takiego prawa dotyczącego zakładania browarów jak jest w Czechach i NL.

 

slotish, z NL też uciekają, ale opamiętali się i odwołali społeczeństwo multi-kulti, podobnie w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młode pokolenie rzekomo jest zupełnie wyprane z uczucia, które my nazywamy patriotyzmem. 1/6 armii Republiki jest muzłumańska itd itp... Skwitował to słowami: "Francja umiera". Może to czarna wizja, nie wiem nie byłem nigdy w tym kraju - ale w porównaniu do takiego wzoru, to chyba jednak nie mamy na co w Polsce narzekać.

Będąc złym prorokiem, sądzę, że i nas to czeka w jakiejś tam - mam nadzieję mocno odległej - przyszłości. :(

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slotish, z NL też uciekają, ale opamiętali się i odwołali społeczeństwo multi-kulti, podobnie w Niemczech.

Jacer ale to nie jest kwestia prawa i zamykania granic teraz... To jest kwestia matematyki ;D

 

Polecam ten filmik ( pomijam jego doktrynerski charakter )

 

Osobiście mam nadzieję, że to ty jednak masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądźcie tacy pesymiści, w Uważam Rze jest ładny artykuł o eksplozji liberalnego konserwatyzmu w USA (Tea Party).

 

A w Radio Maryja słuchałem audycji o mocnym odradzaniu się katolicyzmu właśnie we Francji.

 

I nie siedzieć tam przed kompem przy piwku, tylko brać się za powiększanie rodziny! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młode pokolenie rzekomo jest zupełnie wyprane z uczucia' date=' które my nazywamy patriotyzmem. 1/6 armii Republiki jest muzłumańska itd itp... Skwitował to słowami: "Francja umiera". Może to czarna wizja, nie wiem nie byłem nigdy w tym kraju - ale w porównaniu do takiego wzoru, to chyba jednak nie mamy na co w Polsce narzekać.[/quote']

Będąc złym prorokiem, sądzę, że i nas to czeka w jakiejś tam - mam nadzieję mocno odległej - przyszłości. :(

spoko,później kato-terroryści będą wysadzać oświeconych muzułmanów,taki wolt było już parę-normalna kolej rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko,później kato-terroryści będą wysadzać oświeconych muzułmanów,taki wolt było już parę-normalna kolej rzeczy.

Oświeceni muzułmanie? Katoliccy terroryści? Parę razy? Gdzie Ty to wygrzebałeś, bo chyba nie w historii naszej planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko' date='później kato-terroryści będą wysadzać oświeconych muzułmanów,taki wolt było już parę-normalna kolej rzeczy.[/quote']

Oświeceni muzułmanie? Katoliccy terroryści? Parę razy? Gdzie Ty to wygrzebałeś, bo chyba nie w historii naszej planety.

O katolickich terrorystach nie słyszałem, ale o oświeconych muzułmanach jak najbardziej. Wszelkie generalizowanie jest złe.

A wiecie, czym się różni Hitler od Piłsudskiego? - Hitler doszedł do władzy legalnie! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)gdy zaczną na tysiączną modłę

ojczyznę szarpać deklinacją

i łudzić kolorowym godłem

i judzić "historyczną racją"

o piędzi, chwale i rubieży,

o ojcach, dziadach i sztandarach,

o bohaterach i ofiarach;(...)

"Do prostego człowieka" Julian Tuwim

Dla młodego pokolenia w bardziej przystępnej formie. :(

 

 

W tych rozważaniach o inwazji Islamu zapominacie o Azji - Chinach, ale bardziej o Indiach, Indonezji, o Afryce, Ameryce Południowej. Europa przestaje być pępkiem świata, zresztą czy kiedykolwiek nim była?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była w XIX wieku. Nie mieszkam w Azji czy Ameryce tylko w Europie - dlatego interesuję mnie ona najbardziej.

 

A wiecie, czym się różni Hitler od Piłsudskiego? - Hitler doszedł do władzy legalnie! tongue

No i Piłsudski nie przyczynił się do śmierci wielu milionów ludzi. Warto zauważyć :(

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko' date='później kato-terroryści będą wysadzać oświeconych muzułmanów,taki wolt było już parę-normalna kolej rzeczy.[/quote']

Oświeceni muzułmanie? Katoliccy terroryści? Parę razy? Gdzie Ty to wygrzebałeś, bo chyba nie w historii naszej planety.

to dopiero będzie (może ),a chodziło mi o kultury które żyły sobie w rozpasaniu i zostały pokonane przez barbarzyńców,nawet idol niektórych Łysiak to zauważył,choć nie trzeba być specjalnym bystrzakiem.

może w takim razie tak;teraz muzułmanie są barbarzyńcami,ale kiedyś to chrześcijanie byli barbarzyńcami ,więc nie widzę tu żadnego problemu żeby nie mieli być terrorystami za jakiś czas,kiedy sytuacja się odwróci.

wystarczy spojrzeć na nas, Polaków ,1/10 by się wysadziła za jakaś durną idee,albo bezideowo,byle komuś dopierdzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy spojrzeć na nas, Polaków ,1/10 by się wysadziła za jakaś durną idee,albo bezideowo,byle komuś dopierdzielić.

Bezideowo? Nie... W żadnym razie. Idea to motor życia Polaka. Polak potrzebuje idei, nawet, by komuś "dopierdzielić". Zwłaszcza, by komuś "dopierdzielić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, czym się różni Hitler od Piłsudskiego? - Hitler doszedł do władzy legalnie! tongue

No i Piłsudski nie przyczynił się do śmierci wielu milionów ludzi. Warto zauważyć :(

To akurat słaby argument bo można powiedzieć, że na szczęście zdobył władze tylko w małym i słabym państwie, którego nie potrafił rozbudować ani wzmocnić - dlatego bilans jest znacznie słabszy.

Piłsudski jest osobiście odpowiedzialny za śmierć naszych rodaków w czasie przewrotu majowego (prawie 500 osób) oraz wsadzanie swoich przeciwiników politycznych do więzienia w sfingowanych procesach (tak jak teraz dzieje się na Białorusi lub w Koreii Płn.)

 

Moim osobistym zdaniem pomimo niewątpliwych zasług (szczególnie przed 1926) w dłuższej perspektywie działalność Piłsudskiego przyniosła Polsce więcej strat niż korzyści. Co nie zmienia faktu, że każdy Polak powinien wiedzieć kto to jest i co mu zawdzięczamy.

 

Pozdrawiam,

 

ps. Ciekawe dlaczego wielbiciele Piłsudkiego łatwo wybaczają mu potknięcia i nie demokratyczne zachowania podczas kiedy za to samo piętnują Jaruzelskiego (on też miał w swoim życiu wspaniałe epizody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwicie się, że młode pokolenie nie zna historii i nie ma poczucia patriotyzmu? To właśnie takie dyskusje, jak w tym wątku o Piłsudskim, sprawiają, że chcemy uciec od tego jak najdalej. Nie dość, że w szkole nawiedzony historyk męczył mnie swoimi (dość osobliwymi) opiniami o historii najnowszej Polski (przez co skrzętnie wykorzystywałem każdą okazję by się z tych lekcji zerwać - przyznaję), codziennie oglądając Fakty, Dziennik, czy inne Wiadomości słyszę tylko o kłótniach polityczno-patriotycznych, to jeszcze większość spotkań, czy to rodzinnych, czy ze znajomymi przy wódce, czy to rodzinnych przy wódce, kończy się zażartą dyskusją na te właśnie tematy, często poziomem dorównującą dnu oceanów... Mam tego wszystkiego po prostu dość, więc skrzętnie od tego uciekam.

 

Owszem, uważam się za patriotę. Nie powiem, że kocham Polskę - bo kochać, to mogę rodzinę, ale cenię ten kraj, naród, staram się coś dla niego robić. Ale po cichu, bez obnoszenia się z tym, bez maszerowania w pochodach, zapalania zniczy, krzyczenia, prowokowania historyczno-patriotycznych dyskusji przy każdej okazji, mówienia o "nas" i "ich", bez prób udowadniania, że co Polskie, to najlepsze, a co złe w Polsce - to nieprawda. To wszystko mnie mierzi. Zdecydowana większość wydarzeń z założenia mających być narodowo-patriotycznymi w moich oczach jest zwykłym kiczem. Staram się pamiętać o przeszłości, ale o wiele ważniejsza jest dla mnie teraźniejszość i przyszłość.

Zacytuję fragment z "Miejcie Nadzieję" Asnyka:

Przestańmy własną pieścić się boleścią,

Przestańmy ciągłym lamentem się poić:

Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią,

Mężom przystało w milczeniu się zbroić...

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych rozważaniach o inwazji Islamu zapominacie o Azji - Chinach, ale bardziej o Indiach, Indonezji, o Afryce, Ameryce Południowej. Europa przestaje być pępkiem świata, zresztą czy kiedykolwiek nim była?

Chodziłem kiedyś na wykłady z historii XX w. nie pamiętam w tej chwili nazwiska profesora :(

(PS wiem, Tomasz Wituch :( )

Przedstawiał ciekawą teorię- mianowicie o obu wojnach światowych jako Europejskiej Wojnie Domowej, przedzielonej 20 letnim rozejmem przed którą Państwa Europejskie kolonizowały świat, zaś po której Europa uległa kolonizacji

 

Piłsudski jest osobiście odpowiedzialny za śmierć naszych rodaków w czasie przewrotu majowego (prawie 500 osób) oraz wsadzanie swoich przeciwiników politycznych do więzienia w sfingowanych procesach (tak jak teraz dzieje się na Białorusi lub w Koreii Płn.)

warto dodać kontekst czasów- prawie każdy wiec polityczny w 20 leciu międzywojennym, starcie demonstracji, czy spotkanie kibiców różnych drużyn (które także były silnie spolaryzowane politycznie) wiązało się z ciężkorannymi i zabitymi. Jak się czyta o rozdzielaniu uczestników zamieszek kibicowskich przez policję konną z szablami, to te kilkaset (choć nie jestem pewien czy 500) nie stanowi aż takiego szoku dla współczesnych wydarzeniom jak dla nas.

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwicie się, że młode pokolenie nie zna historii i nie ma poczucia patriotyzmu? To właśnie takie dyskusje, jak w tym wątku o Piłsudskim, sprawiają, że chcemy uciec od tego jak najdalej.

A co takiego gorszącego, męczącego czy natrętnego jest w tej dyskusji, bo nie rozumiem o co ci chodzi? To jest Hyde Park tak w ogóle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem więcej niż pewny że jak uderzę w stół to się nożyce odezwą. :(

Można na was liczyć. :(

 

Nie chcę wchodzić w historyczne dywagacje ale na Związkowe wynurzenia rodem z popularnych portali muszę zwłaszcza w tym temacie zareagować.

To akurat słaby argument bo można powiedzieć, że na szczęście zdobył władze tylko w małym i słabym państwie, którego nie potrafił rozbudować ani wzmocnić - dlatego bilans jest znacznie słabszy.

Przykro się czyta takie bzdury. Jakie miało być państwo po 123 latach okradania przez zaborców , odnarodowienia i niewoli. Znajomość sytuacji międzynarodowej wiele wyjaśnia ale jak widać nie wszyscy uczyli się historii. Co najmiej dwa pokolenia nie widziały Polski na mapie. Nie potrafił rozbudować ani wzmocnić ? normalnie szok, mamy 22 lata niepodległości i co? On miał kilka lat i zrobił więcej niż wszystkie rządy po 89 roku jeśli chodzi właśnie o rozbudowę państwa, armii i konsolidację narodu.

O 1920 i zatrzymaniu bolszewików nie wspomnę.

Jaki bilans? Do kogo Ty chcesz Go porównywać do Tuska? Hitlera??? Może do Grabarczyka?

Piłsudski jest osobiście odpowiedzialny za śmierć naszych rodaków w czasie przewrotu majowego (prawie 500 osób) oraz wsadzanie swoich przeciwiników politycznych do więzienia w sfingowanych procesach (tak jak teraz dzieje się na Białorusi lub w Koreii Płn.)

Za przykładem prezydenta Red "Bul'a" Komorowskiego weź i poczytaj chociaż na wikipedii co to był przewrót majowy i dlaczego tak się stało a nie inaczej, kto w tym brał udział i co Polsce groziło.

Białoruś to mamy prawie u nas ale teraz. Twoje porównanie świadczy o kompletnej ignorancji faktów i okoliczności historycznych.

ps. Ciekawe dlaczego wielbiciele Piłsudkiego łatwo wybaczają mu potknięcia i nie demokratyczne zachowania podczas kiedy za to samo piętnują Jaruzelskiego (on też miał w swoim życiu wspaniałe epizody).

Tym postscriptum dobiłeś mnie całkowicie.

Jak można porównywać rodzącą się demokrację lat 20-tych do dzisiejszych czasów i dzisiejszej demokracji. Rządy silnej prawej ręki to było najlepsze co mogło nam się zdarzyć. Czy Napoleon Bonaparte jak ogłaszał się cesarzem Francji i królem Włoch lał kogo chciał, dał Polakom namiastkę Polski zachowywał się niedemokratycznie? Co za nonsens.

 

A przywołanie zdrajcy narodu Polskiego w tym wątku to już gruba przesada. :(

 

Temat pewnie znowu do zamknięcia , nie chcę się więcej denerwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat pewnie znowu do zamknięcia , nie chcę się więcej denerwować.

Jak się nie chcesz denerwować to nie czytaj, a nie elroy ma zamykać temat, bo się gorączkujesz.

 

 

Chociaż może i lepiej zamknąć, bo niepotrzebnie się do siebie zrażamy. To jest forum piwowarskie, a nie salon24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co denerwować, Związkowiec ma sporo racji - skupiając się na sprawach wojskowych (mój konik): Piłsudski w 1920 zachował sie jak rasowy socjalista - bohatersko walczył z problemami które sam spowodował. Zatrzymał cudem bolszewików nad Wisłą - OK, ale to wcześniej żadnych rzek nie było? Trzeba im było oddać na poniewierkę 4/5 kraju, żeby zrobić ten genialny manewr? Całe jego wcześniejsze dowodzenie w tej wojnie, to degrengolada. Łącznie z jej rozpętaniem.

 

A wrzesień 1939? Haniebnie marne dowodzenie, zawinione przez obsadzenie wszystkich praktycznie wyższych stanowisk armijnych przez kolesi z legionów. Byle tuman dowodzący kompanią w "legunach" dostawał dywizję. I te wszystkie Rydze, Fabryce, Młoty, Dęby, Wieniawy spędziły całą kampanię wrześniową na błyskotliwych manewrach odwrotowych, aż sie zatrzymały w Rumunii.

 

Edit: jeszcze spojrzenie z drugiej (narodowej) strony na przewrót majowy:

 

http://prawica.net/opinie/25924

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no fajnie się czyta tylko to ostatnie zdanie mi podniosło ciśnienie :(

 

...Łącznie z jej rozpętaniem.

Zapomniełeś o tajnym porozumieniu bolszewików z Niemcami w 1918 i zajmowaniu sukcesywnie wschodnich ziem niemieckich i jeszcze nie polskich przez Armię Czerwoną zanim młode a właściwe niemowlęce państwo Polskie zareagowało.

Właściwie wschodnia granica nie istniała i niestety dopiero jak zaszli pod Wisłę można było coś zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak można to było lepiej rozegrać - nie dość, że wyszliśmy na agresora, to wzmocniliśmy bolszewików - w Rosji ogarniętej marazmem pojawił się wspólny wróg i nagle Armia Czerwona zaczęła rosnąć w siłę, ochotnicy pchali się drzwiami i oknami. Nawet legendarny gen. Brusiłow poszedł na żołd do bolszewików przy tej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę!!! Przez ostatnie kilka/naście postów zrobiliście kącik polityczny, a nie patriotyczny. :( Nie dalej jak wczoraj czytaliśmy z rodziną pamiętnik pisany przez dziadka mojej żony z przebiegu pięciu lat oflagu. Mózg staje w poprzek stawiając się w roli przekazującego. Spieprzał z prędkością światła z Niemiec po uwolnieniu żeby się nie hajtnąć z Niemką i trafił i trafił na kobietę która do dziesiątego roku życie nie mówiła po polsku. Było przynajmniej tysiąc okazji w tej rodzinie, żebym nie poznał swojej żony (emigracja). Bzdury i jeszcze raz bzdury mówią ci że jakieś poglądy są bardzo prostolinije i bezdyskusyjne. Życie jak piwowarstwo uczy pokory i tego nie da się ująć w żadne ramki! Powodzenia dla tych którzy twierdzą że życie jest proste. Patriotyzm to pojęcie jak dla mnie bardzo osobiste k?órego nie można ująć w w żadne ramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.