Skocz do zawartości

Kącik patriotyczny


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Kwestie narodowe są jednym z wyznaczników tradycyjnie kojarzonych z prawicą. A ta "trzecia droga" brzmi jak marketing polityczny.

 

Powtarzam:

Nazizm był zlepkiem najprzeróżniejszych idei. Nie da się go tak po prostu przyporządkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niby nie było rasizmu i szowinizmu w ZSRR?? To czemu całę narody pakowano w pociągi i przemieszczano tysiące kilometrów... Tatarzy Krymscy kochają Rosjan tak bardzo że wyściskali by każdego jeden po drugim na śmierć za deportację, Polaków traktowano podobnie jeszcze przed 1939, i ciężko wymieniać wszystkie z setek narodów ZSRR, prześladowanych tylko dlatego że byli tej a nie innej narodowości.

Zaś narodowy socjalizm był tak nazwany nie dla żartu tylko dlatego że był socjalizmem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie narodowe są jednym z wyznaczników tradycyjnie kojarzonych z prawicą. A ta "trzecia droga" brzmi jak marketing polityczny.

 

Powtarzam:

Nazizm był zlepkiem najprzeróżniejszych idei. Nie da się go tak po prostu przyporządkować.

No to widac kruszymy kopie niepotrzebnie. Po prostu źle zinterpretowałem twoją wypowiedź

 

Miliony Niemców w latach 30-tych myślały podobnie o Hitlerze smile Cóż, bywa i tak, że trudne czasy wymagają nietuzinkowych postaci i drastycznych rozwiązań smile W końcu większość państw europejskich w okresie międzywojennym dorobiła się "silnej prawej ręki".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś stopniu rasizm i szowinizm jest wszędzie.

Żeby pakować narody w pociągi i przesiedlać nie trzeba być rasistą. Np. Akcja Wisła podyktowana była wg Ciebie rasizmem?

Tradycja wywózek na Syberię jest bardzo stara i to nie rasizm był jej motorem. Tatarzy krymscy o ile się nie mylę zaczęli współpracować z Niemcami, więc ich wysiedlono ze strategicznego Krymu.

Polaków też nie wywożono z rasizmu.

Szowinizm w ZSRR panował a i owszem, ale był to szowinizm klasowy, w przeciwieństwie do niemieckiego narodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rasizm jest terminem stanowczo nadużywanym, w ZSRR wchodzi w grę raczej tylko szowinizm i nacjonalizm, mimo że ubierany w piórka internacjonalizmu. Akcja Wisła była oczywistym przejawem szowinizmu narodowego, bo o różnicach rasowych między Polakami a Ukraińcami, Bojkami i Łemkami trudno mówić.

Szowinizm klasowy czy szowinizm narodowy, czasem jedno i drugie naraz (głód na Ukrainie 1932-33)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przemianować Kącik na polityczno-ideologiczny... ;)

i tu pojawić powinien się łącznik z tematem forum- za czasów koalicji z LPR głośne były zdjęcia któregoś z dostojników tejże partii w geście "salutu rzymskiego" czyli faszystowskiego pozdrowienia, co tłumaczone było zamawianiem 5 piw w barze :|:smilies::);):lol::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... głośne były zdjęcia któregoś z dostojników tejże partii w geście "salutu rzymskiego" czyli faszystowskiego pozdrowienia, co tłumaczone było zamawianiem 5 piw w barze :|:smilies::);):lol:;)

Zapodał bym dowcip ale by mogło pójść "po bandzie".... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... głośne były zdjęcia któregoś z dostojników tejże partii w geście "salutu rzymskiego" czyli faszystowskiego pozdrowienia' date=' co tłumaczone było zamawianiem 5 piw w barze :|:smilies::);):lol:;)[/quote']

Zapodał bym dowcip ale by mogło pójść "po bandzie".... :)

Wal śmiało, chętnie przeczytam. Jak coś będzie "nie tak" to się usunie ...:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rasizm jest terminem stanowczo nadużywanym, w ZSRR wchodzi w grę raczej tylko szowinizm i nacjonalizm, mimo że ubierany w piórka internacjonalizmu. Akcja Wisła była oczywistym przejawem szowinizmu narodowego, bo o różnicach rasowych między Polakami a Ukraińcami, Bojkami i Łemkami trudno mówić.

Szowinizm klasowy czy szowinizm narodowy, czasem jedno i drugie naraz (głód na Ukrainie 1932-33)

Akcja Wisła nie była żadnym przejawem szowinizmu. Była najzwyklejszą w świecie okrutną próbą zniszczenia partyzantki UPA poprzez pozbawienie jej zaplecza w postaci ludności miejscowej.

Podobnie masowe wywózki Polaków, czy głód na Ukrainie nie były żadnym przejawem szowinizmu narodowego, tylko pozbyciem się z danego terenu elementu potencjalnie opozycyjnego, wrogiego i niebezpiecznego dla władzy radzieckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję temat i z przykrością stwierdzam, że część osób posiada w temacie szczątkową wiedzę książkową/szkolną, a nie posiadając wszystkich danych nie ma możliwości obiektywnie wypowiadać się. Ponadto oceniając zdarzenia historyczne nie można bazować na czasach w których żyjemy, kiedyś ludzie żyli w innych realiach, inaczej niż my widzieli swiat, równiż część wartości obecnie ważnych była im nieznana. W mojej rodzinie przemieszały sie chyba wszystkie opcje, były osoby walczące w wojnie polsko-radzieckiej korzystające w okresie miedzywojennym z profitów, były osoby mające za sobą Bereze Kartuska, były osoby przeprowadzające akcję Wisła i osoby wysiedlone w czasie tej akcji. Piszę że były osoby, gdyż już nie żyją, ale na zawsze pozostaną w mojej pamięci rozmowy z nimi i ich relacje z czasów w których przyszło im żyć. Jako ciekawostke mogę podać, że część mojej rodziny będącej po obydwu stronach akcji Wisła darzyła się dużym szacunkiem, nawzajem rozumieli motywy swojego działania - wypowiedź Dagome jest chyba najbliżej prawdy.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dopełnić dyskusję o Józefie Piłsudskim to jutro 27 maja 2011 o godz. 20:05 na TVP Historia będzie emitowany film o Marszałku ?Być dla Polski, być dla Polaków?. Polecam.

 

Jest to nowe spojrzenie na postać Józefa Piłsudskiego - człowieka, który całe życie i wszystkie swoje umiejętności poświęcił Polsce. Film przedstawia Marszałka walczącego o Polskę i jej miejsce w Europie i na świecie z przeciwnikami jego koncepcji politycznych w kraju i z sąsiednimi państwami. W programie wykorzystano liczne materiały archiwalne.

 

Mam nadzieję że ten film, choć paru osobom przybliży tą postać.

Można też oglądnąć na you tubie:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zachować odrobinę cierpliwości i przeczytać sobie wszystkie 5 punktów prowadzących do finału. Jak dla mnie to jest właśnie efekt konsekwentnej polityki historycznej prowadzonej swego czasu przez Urząd Prezydenta RP - jeszcze 10 lat temu jedynym powstaniem w Warszawie o jakim amerykanie mieli pojęcie było powstanie w getcie 1943.

 

Po angielsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie Andrzeju. Zwłaszcza te zwycięskie. (wiem do czego pijesz, tez mnie boli przemilczany sukces wielkopolskiego).

Swoja droga. Dlaczego powstanie wielkopolskie było zwycięskie? Bo poznaniacy skąpi i szkoda im było amunicji na ewentualna powtórkę.

 

edit:

Czasem mam wrażenie ze bardziej świętujemy narodowe tragedie i klęski niż zwycięstwa.

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeczytałem taki tekst i po prostu włosy mi na głowie dęba stawały. Coś potwornego. Jak można było w ten sposób rzucić na szalę życie ludzi, to po prostu niebywałe. Czy o tym się mówi w Muzeum Powstania Warszawskiego? Czy o tym się uczy na historii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na S24 wojna nadal trwa. Ci co podważają sens wyzywani są od bolszewików i faszystów :)

 

Brygada Sosabowskiego miała pomóc Warszawie, wiadomo było, że nie dolecą, bo nie było czym. Stalin nie zezwolił na lądowanie.

 

efekt - zrównane miasto, zabytki, majątki ludzi. Tego najbardziej żal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt - zrównane miasto, zabytki, majątki ludzi. Tego najbardziej żal.

Majątki, zabytki??? Ludzi żal. Przyszłej elity kraju. Teraz 100 osób zginęło i mówi się, że elita zginęła, wtedy zginęło bez sensu 200 tysięcy ludzi. Od paru lat zawsze trąbiłem klaksonem o 17-tej. Mnie łatwiej pamiętać :) bo mam urodziny. A w tym roku, jakoś przegapiłem i chyba dobrze, bo jakoś nieszczere by to było. Z rok, dwa lata temu to mi się wydawało nawet takie fajne, rokendrolowe itd. że sobie chłopaki na wojnę w koszulach z krótkim rękawem poszli. Tylko, że to nie była zabawa. Fetowanie tego jest chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bardziej wyznaję zasadę Napoleona, że w jedną noc z francuskimi kobietami można odbudować pół armii.

 

A Mona Lisa jest jedna i już nigdy drugiej nie będzie gdyby ta spaliła się.

 

Łysiak też swego czasu pisał, że wybitne dzieło sztuki jest więcej warte niż życie człowieka.

 

elita zgineła w Katyniu, teraz ich dzieci wysłano na śmierć.

elitę mozna kształtować gdy ma się pod ręką całe dziedzictwo historii. Zobacz, że w Krakowie to pozostało, pomimo komuny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.