Skocz do zawartości

Przepływowe chłodzenie fermentora.


Qxa

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się za budowę chłodzenia w formie wężownicy umieszczonej w środku fermentora stożkowego o pojemności 200l+.

 

Koncepcja mniej więcej jest ustalona. Karbowana rurka KO, regulator temperatury, elektrozawór wody - pompka wody, w zależności czy będę używał wody lodowej czy kraniczanki. Wodę lodową będę robił za pomocą zamrażarki.

 

Chciałbym podpytać:

- gdzie kupić nierdzewne osłony czujników temp. z gwintem żeby je zamontować do fermentora.

- jaki wybrać elektrozawór. Czy taki do gazu się nada czy potrzeba stanowczo zawór do wody?

- jaki wybrać regulator temperatury?

 

Dziękuję za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co elektrozawór wody? Nie lepiej włączać i wyłączać pompę wody?

Z tego co rozumiem ma być chłodzenie albo wodą z kranu albo wodą lodową. Do kranówy to chyba raczej elektrozawór się nada.

jaki wybrać elektrozawór. Czy taki do gazu się nada czy potrzeba stanowczo zawór do wody?

Z jakieś starej pralki wymontuj.

- jaki wybrać regulator temperatury?

Może nadało by się coś takiego:

http://allegro.pl/cyfrowy-termostat-do-chlodzenia-akwarium-rt-2co-i3455292400.html

http://agama.home.pl/pl/p/Rt-2CO/455

??

Wg opisu regulacja temp. od 0-41st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem uniknąć akwariowych. Myślałem o czymś co ma możliwość regulacji chłodzenie / grzanie (zawsze może się przydać).

 

Najbardziej zależy mi na nierdzewnej osłonie sądy z gwintem żaby zamontować w fermentorze - no chyba że z mosiężną nic od brzeczki się nie stanie lub z brzeczką. Szukałem długo i niestety nie udało mi się znaleźć takiej nierdzewnej osłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co elektrozawór wody? Nie lepiej włączać i wyłączać pompę wody?

Również moim zdaniem to jest najwygodniejsze rozwiązanie, przy odpowiedniej ilości taka woda może nawet krążyć w obiegu zamkniętym. Po prostu jak temp podwyższy się pompa włącza się i pracuje aż temperatura spadnie do ustalonej na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co elektrozawór wody? Nie lepiej włączać i wyłączać pompę wody?

Również moim zdaniem to jest najwygodniejsze rozwiązanie, przy odpowiedniej ilości taka woda może nawet krążyć w obiegu zamkniętym. Po prostu jak temp podwyższy się pompa włącza się i pracuje aż temperatura spadnie do ustalonej na sterowniku.

 

Może chce kiedyś do tego podłączyć więcej niż jeden fermentor? Wtedy elektrozawory są konieczne, żeby nie chłodzić wszystkich tylko te które tego potrzebują. Innym rozwiązaniem jakie mi przychodzi do głowy są osobne pompy ale już chyba lepiej zainwestować w elektrozawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem uniknąć akwariowych. Myślałem o czymś co ma możliwość regulacji chłodzenie / grzanie (zawsze może się przydać).

 

Najbardziej zależy mi na nierdzewnej osłonie sądy z gwintem żaby zamontować w fermentorze - no chyba że z mosiężną nic od brzeczki się nie stanie lub z brzeczką. Szukałem długo i niestety nie udało mi się znaleźć takiej nierdzewnej osłony.

 

to jest fajny sterownik:

http://termoplus.pl/...terowniki/es10/

 

 

z tymi króćcami nierdzewnymi też miałem problem i nie znalazłem

 

tu są czujniki od razu do wkręcenia:

http://termoplus.pl/kategoria/czujniki-i-przetworniki/#filtr=273,998

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.