Skocz do zawartości

Krok przedostatni - butelkowanie ;)


trucha

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłeś to z roweru???

 

:D nie, z krzesła - miałem takie rozwalone krzesełko metalowe i wykorzystałem jego część...

Gdybym nie miał krzesła to pewnie zrobił bym to z kątownika ... ale było by wtedy trochę więcej spawania

 

Faktycznie jak teraz na to patrzę to też mam wrażenie że to mogłoby być z roweru :D.

Najważniejsze że działa świetnie - chociaż gdybym robił kiedyś drugą to zrobiłbym odrobinę dłuższe ramię.

To wycięcie w desce pod kątem zrobiłem szlifierką kątową z tarczą lamelową (oczywiście na oko) robiąc co chwilę test kapslowania.

Edytowane przez Amadeuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna przeróbka :) radzi sobie z butelkami o różnej wysokości?

 

niestety zrobiłem to wzorując się na "standardowych" butelkach choć udało mi się i te wyższe też zakapslować - ale było ciężko. Na szczęście tych większych miałem tylko kilka i teraz ich już zbierać nie będę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Mialem nie pisac o prosby przy drugiej warce, ale mam pewne watpliwosci.

Wczoraj do pojemnika poszlo : http://www.sklep.piw...s_Gold-247.html

I po kolei:

3 l gotowanej wody + słody z puszek

Do tego 16 l zimnej wody

Wszystko wymieszałem, robila sie ladna piana.

Wsypalem drozdze do przegotowanej wody o temperaturze ~20*

Brzeczke schlodzilem do ~21 stopni w wannie (trwało to ok 2h) po czym dodalem drozdze.

 

I teraz problem - nie fermentuje :P W przypadku poprzedniej warki fermentacja zaczale sie ~2-4 godziny od zalania, a tutaj minelo kilkanascie i nawet nie wiem czy troszeczke piany jest (nie otwieralem)

Jakies sugestie? :)

 

EDIT

Najgorsze bedzie jak sie okaze, ze drozdze padly, bo nie przygotowalem sie na taka ewentualnosc i nie mam pojecia gdzie teraz na biegu jakies kupic ;/ Bo jak zamowie, to minie kilka dni zanim dojda ;/

Edytowane przez trucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Problem w tym, ze jutro i pojutrze mam wolne i chcialem wrocic na weekend do domu. Pytanie - czy jesli drozdze nie rozpoczna fermentacji, to bedzie bardzo złe, jesli kolejne drozdze dodam np w przyszly poniedzialek?

Edytowane przez trucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zdarzał się lag i dłuższy niż 24h , więc na razie spokojnie. Jeśli nie ruszą do poniedziałku , to są duże szanse na to , że brzeczka skwaśnieje albo zacznie fermentować dzikimi drożdżami. Ale narazie spokojnie. Jeśli wypełnisz profil ,to może się okazać , że masz w okolicy jakiegoś piwowara który poratuje ,a to nawet nie wiadomo skąd jesteś.

 

Ale najprawdopobniej będzię tak ,że ruszą wieczorem albo jutro.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drozdze odzyly i bulgocze az milo :)

Tak czy siak udalo mi sie wczesniej wyrwac z pracy i podskoczylem do sklepu w W-wie. Kupilem nowy cukromierz (do starego nalala mi sie woda podczas dezynfekcji..), 4 saszetki drozdzy (2 uniwersalne i 2 diy beer coppers) i wiekszy termometr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drozdze odzyly i bulgocze az milo :)

Tak czy siak udalo mi sie wczesniej wyrwac z pracy i podskoczylem do sklepu w W-wie. Kupilem nowy cukromierz (do starego nalala mi sie woda podczas dezynfekcji..), 4 saszetki drozdzy (2 uniwersalne i 2 diy beer coppers) i wiekszy termometr :)

 

no to super! szkoda było by to zmarnować - a tak będziesz miał dobre piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Prawie wszystko juz wiem, ale mam pewien problem.

Piwko wstawilem we wtorek tydzien temu. Dzis (a dokladnie za okolo 18 godzin) mija rowno tydzien.

Po powrocie z pracy sprawdze blg i jesli bedzie ~1, to leci do szkla, ale jesli nie to:

w czwartek wyjezdzam na krotkie wakacje - do niedzieli. A co za tym idzie przez caly czwartek, az do poznych godzin w niedziele nie bede mogl zabutelkowac piwa.

Powiedzcie mi, czy jest to duzy problem jesli zostawie piwko na te 5 dodatkowych dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze, odpowiedz po kilkunastu minutach ;)

Ok, to jedyny powod do zmartwien to kapslowanie młotkowa.. Jak pobilem 1/5 to pewnie teraz bedzie 8/40 :P

 

Do młotkowej jeżeli już musisz jej użyć najlepiej użyj po butelkę jakiejś gumowej podkładki, albo jakiejś maty amortyzującej. Dodatkowo jeszcze najlepiej bić ją gumowym młotkiem, wiem że tym sposobem jeden kolega 10-15 warek zabutelkował i miał może z 2 pobite butelki z całości ;) Więc może tobie też się uda! Ale i tak doradzam zmienić kapslownice albo pożyczyć od kogoś. Akurat w twoim regionie nie brak piwowarów http://www.piwo.org/membermap/ :P

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po informatyce, ale ojciec jest kowalem (spawanie i tworzenie czegos z niczego ma opanowane do perfekcji :), wiec za jakis czas przerobi mi mlotkowa na stolowa.

Do młotkowej mam młotek gumowy (spacjalnie kupiłem, bo widziałem, ze najlepiej takim bić). Jak butelkowalem poprzednia warke, to musialem kilka wlac do szkla i stawialem je na parze krotkich spodenek + recznik - oba swiezo po praniu i oba od razu do prania :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, musze jednak zapytac :D

Jak wstawialem piwo, to padl mi cukromierz (nalala sie woda do srodka :P) i nie sprawdzilem poczatkowego blg.

Teraz, po 7 dniach sprawdzam i blg = 3.

Nigdzie nie moge znalesc ile powinno wynosic koncowe blg.. :P 3 to juz ok, czy czekac do 2(czyli rzekomo koniec fermentacji) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

 Amadeuss  zrobiłeś super sprzęt. Dziękuję za  pomysł.

Jaka jest średnica główki zaciskającej kapsel? Może jakąś mufę dałoby wspawać?

 

Delikatnie otworzony kapsel dał mi wynik 29,26 mm. Tabela przeliczników miar daje propozycję  1 i 1/8  cala   co równa się 28,575 mm.. 0,7mm to chyba idealnie spasowane.

 

W sklepie hydraulicznym powiedzieli mi że muf o średnicy 1 i 1/8 nie ma, natomiast 1 i 1/4 ma ok 1 mm luzu. Macie jakieś pomysły na ten element?

Edytowane przez pm347
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.