Skocz do zawartości

Browar BOCTOK, czyli jak Makaron warzy piwo.


Rekomendowane odpowiedzi

Jaki to słód "brown" ?
Brown malt

 

Brown malt is a darker form of pale malt, and is used typically in brown ale as well as in porter and stout. Like amber malt, it can be prepared from pale malt at home by baking a thin layer of pale malt in an oven until the desired color is achieved. 50-70 °L, no enzymes.

Słód Brown

Jest ciemniejszy niż słód pale malt, przeważnie jest używany w piwach typu brown ale, jak również w porterach i stoutach. Podobnie jak słód amber może być przygotowany w domu poprzez pieczenie cienkiej warstwy słodu pale malt w piekarniku do momentu uzyskania odpowiedniego koloru. 50-70 °L, brak enzymów.

 

Osobiście strasznie zasmakowały mi smaki z tego słodu, bym rozważył małe dodatki nawet do bittera (50g) by nadać delikatnego zapachu kawy zbożowej. Moża go dodawać do 20%, nie wpływa bardzo intensywnie na kolor (w porównaniu ze słodem czekoladowym). Bardzo ciekawy słód.

 

Jest jeszcze jeden, który muszę wypróbować, mianowicie Mild Malt. Ponoć połączenie wiedeńskiego i słodu pale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 103 Kremowe Ale

 

Modyfikacja wody.

0,5g chlorku wapnia

0,5g mieszanki Burton Salts.

 

Dodatki do wody są tylko i wyłącznie po to by podnieść ilość wapnia do 50 ppm.

 

Zasyp

2,5kg słodu Lager

0,75kg płatków kukurydzianych.

 

Zacieranie

55°C 15 minut

62°C 45 minut

69°C 20 minut

76°C 5 minut

 

Następnie rozpocząłem filtrację. Poszła sprawnie, wysładzanie do 2°Blg.

 

Chmielenie

12g marynki na godzię gotowania.

Pół łyżeczki irish moss na ostatnie 15 minut gotowania.

350g białego cukru czcinowego na ostatnie 15 minut gotowania.

Szybkie chłodzenie.

Drożdże us05.

 

Gęstość początkowa jest 12,5Blg. Całkiem nieźle jak na taki zasyp. Kolor jest bardzo jasny, słomkowy. Jestem bardzo ciekawy efektu końcowego.

Będę musiał chłodzić podczas fermentacji, by temperatura nie skoczyła powyżej 22°C. Liczę na to, ze jedna butelka zamrożonej wody zmieniana co 12h powinna dać radę. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 6 dniach piwo ma 6°Brixa na refraktometrze, po przeliczeniu 1,9°Blg . Czyli odfermentowanie 85%. zapowiada się klasyczne ala lagerowe piwo :beer:. Temperatura podczas fermentacji nie przekraczała 20°C zatem liczę na czyste w smaku piwo. W weekend piwo wyląduje w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spróbowałem piwo. Stanowczo za dużo płatków kukurydzianych. Smak kukurydzy przypominający DMS jest wyraźny przy tak czystym i bezsmakowym piwie. Zobaczymy jak będzie smakowało jak się nagazue, ale stanowczo moim zdaniem ryż jest ciekawszym dodatkiem do tego stylu piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

104 Polskie Ale

 

Modyfikacja wodu

1/4 łyżeczki soli burton

1/4 łyżeczki chlorku wapnia

szczypta soli kuchennej

 

Zasyp

4kg Słodu lager

 

Zacieranie 60 minut 65°C następnie podgrzałem do 78°C .Filtrat wyszedł raczej mętny, ale nie dało się lepiej, zobaczymy czy wyjdą jakieś posmaki.

Wysładzanie do 3°Blg , już podczas zacierania widziałem, że jest sporo nieześrutownych ziaren. Zatem zakładałem niższą wydajność niż zwykle.

 

Warzenie

20g chmielu Marynka granulat na 60 minut

20g chmielu Marynka granulat na 20 minut

40g chmielu Marynka granulat na 5 minut

 

Zapomniałem dodać mchu irlandzkiego niestety.

 

Drożdże i fermentacja

Użyłem gęstwy US-05, około 100ml. Zamierzam chłodzić piwo podczas fermentacji zamrożonymi petami, by temperatura nie wzrosła powyżej 22°C.

 

Gęstość początkowa wyszła 11,5°Blg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

105 A'la Wit

 

Modyfikacja wody

1/4 łyżeczki soli Burton

1/4 łyżeczki chlorku wapnia

 

Zasyp

2 kg słód lager

0,5 słód pale

1kg płatki pszenne

0,3kg płatki owsiane

 

Zacieranie

20 minut w 55°C ,podgrzanie do 64°C przerwa 90 minut, podgrzanie do 72°C 20 minut podgrzanie do 75°C i rozpoczęcie filtracji.

Filtracja poszła szybko sprawnie i bez żadnych problemów.

 

Gotowanie

15 gram Perle na 60 minut gotowania

 

starta skórka z 5 małych pomarańczy oraz 20 gram koleandry dodałem na ostatnie 10 minut gotowania.

 

Bardzo szybko schłodziłem brzeczkę i zadałem około 100 ml gęstwy US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka 106. Pale Ale na Styczniowy Yeast Trial

 

Wraz z 5 innymi kolegami z SCB bierzemy udział w małym eksperymencie. Mianowicie przez nasz lokalny sklep złożyliśmy zamówienie na dokładnie takie same zestawy surowców, oprócz jednego drożdży.

Nasz warsztat i doświadczenie jest podobne, więc nie powinniśmy mieć podstawowych błędów piwowarskich, zatem piwa będą porównywalne w jakiś sposób.

Cel tej zabawy jest taki by zobaczyć jakie są różnice w smaku piwa przy użyciu różnych drożdży.

Ja wylosowałem Wyeast 1098 British Ale, a zasyp jest następujący

4kg pale malt

100g słód pszenny

100g słód karmelowy

50g Challenger na godzinę gotowania

15g Fuggles na ostatnie 15 minut.

 

Zacieranie 1 godzina w 68C.

 

Ja dodałem niecałe pół łyżeczki soli Burton by podnieść poziom wapnia.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Wszystkie piwa będą wystawione podczas corocznej imprezy pod koniec Stycznia.

 

PS

Jest to moje pierwsze piwo na nowym mieszkaniu. :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie chce ruszyć. Już 16h i brak oznak fermentacji. Zaczynam się denerwować.

Robiłeś starter? Ja używam aktualnie tych drożdży i bardzo ładnie pracują. U mnie fermentacja ruszyła dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie chce ruszyć. Już 16h i brak oznak fermentacji. Zaczynam się denerwować.

Robiłeś starter? Ja używam aktualnie tych drożdży i bardzo ładnie pracują. U mnie fermentacja ruszyła dość szybko.

Niestety nie. Teraz bardzo żałuje :)

 

Starter napęczniał w kilka godzin, zupełnie zniszczył mi plan, bo za szybko był gotowy do użytku. Zatem wrzuciłem napęczniałą saszetkę do lodówki. Następnie 24h przed warzeniem wyjąłem z lodówki by ogrzały się powoli i zadałem bezpośrednio do brzeczki (robiłem podobnie kilka razy, ale ani razu nie miałem aż tak długiego lag'u).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter napęczniał w kilka godzin, zupełnie zniszczył mi plan, bo za szybko był gotowy do użytku. Zatem wrzuciłem napęczniałą saszetkę do lodówki.

NO to niewłaściwa reakcja, trzeba było raczej zrobić starter z tej saszetki. Lenistwo nie popłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wystartowalo, troszke po 24h. Troszke dlugo, ciekawe czy cos z tego bedzie. Zapewne moje zagladanie co kilka godzin pod pokrywe jeszcze moglo pogorszyc sprawe. Mimo tylu lat warzenia, calyczas nie moge wyrobic cierpliwosci na tyle by nie zagladac pod dekielek :D

Zobaczymy czy odfermentuje tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wystartowalo, troszke po 24h. Troszke dlugo, ciekawe czy cos z tego bedzie. Zapewne moje zagladanie co kilka godzin pod pokrywe jeszcze moglo pogorszyc sprawe. Mimo tylu lat warzenia, calyczas nie moge wyrobic cierpliwosci na tyle by nie zagladac pod dekielek :D

Zobaczymy czy odfermentuje tak jak powinno.

Ja zawsze zamykam szczelnie dekielek dopóki ciśnienie wewnętrzne nie zaokrągli jego kształtów (oczywiście nie używam żadne tam rurki fermentacyjnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 107 Extra Strong Bitter

 

Modyfikacja wody

Spora łyżeczka mieszanki soli Burton

 

Zasyp

4kg Słód Pale

200g słód pszenny

200g Słód Brown

100g Słód Crystal

150g słód melanoidowy

50g słód czekoladowy

 

Zacieranie

60 minut w 66°C , mashout do 76°C i filtracja.

 

Chmielenie

35g First Gold na całość gotowania

25g First Gold na ostatnie 20 minut

40g First Gold na ostatnie 5 minut.

 

Dodatek mchu Irlandziego na ostatnie 15 minut

 

Drożdże 200 ml gęstwy Wyeast 1098 British Ale.

 

Gęstość początkowa:

około 15,5 °Blg , czyli naprawdę Ekstra Strong Bitter :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 108 Pale Ale

 

Zasyp

3kg Słód pale

0.3kg słód pszenny

 

Zacieranie 69°C przez 9 godzin, temperatura końcowa była 55°C . Wykonałem zacieranie nocne, czyli zacząłem późnym wieczorem coś koło 12 i skończyłem jak wstałem rano. Zacieranie odbyło się w porządnie wygrzanej lodówcce turystycznej. Całość szczelnie opatuliłem śpiworkiem do środka wrzuciłem termofor z wrzątkiem, by temperatura nie spadła zbyt szybko. Rano dolałem kilka litrów wrzątku by podnieść temperature do około 70C, następnie rozpocząłem powolną filtrację. Trwała około 70 minut. Następnie brzeczkę podgrzałem do 90C i zostawiłem na kilka godzin (trzeba było jechać na zakupy itd.) Po powrocie zagotowałem brzeczkę.

Chmielenie

15g Goldings - 65 minut

17g Goldings - 15 minut

łyżeczka mchu irlandzkiego

15g Marynka granulat - po wyłączeniu ognia

15g Perle granula - po wyłączeniu ognia.

 

Następnie gorącą brzeczkę zostawiłem na ponad pół godziny, by chmiel się zdążył zaparzyć. Po czym schłodziłem brzeczkę, przelałem do fermentora przez sito, napowietrzając ją. Uzupełniłem zimną wodą do 20 litrów, wszystko dokładnie wymieszałem i pobrałem próbki do pomiarów. Na aerometrze było 1.052, czyli 12,8°Blg , a na refraktometrze 12,5°Brix, co daje 12,3°Blg. Wynik bardzo cieszący bo w końcu użyłem tylko 3,3kg słodu.

Brzeczkę zadałem 100ml gęstwy Wyeast British 1098 i wstawiłem wiaderko do chłodnego pokoju, by fermentacja nie ruszyła zbyt gwałtownie.

Zobaczymy co z tego wyjdzie, teoretycznie powinna brzeczka odfermentować bardzo głęboko, liczę że powinno stanąc na około 2°Blg, czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

109 Pszenica

 

Od dawna nie warzyłem pszenicy. Do tego musiałem uzupełnić mój bank drożdży właśnie o te drożdże. Jako, że miałem mało słodu pszennego w magazynku musiałem troszkę improwizować, więc nie jest to klasyczna pszenica, ale ala pszenica :P

 

Zasyp:

2,5kg słód pilzneński

0,65kg słód pszenny

0,1 carahel

0,1 płatki owsiane

0,04kg Specjal B

0,04kg słód melanoidowy

 

Zacieranie 90 minut w temperaturze 67°C

 

Chmielenie

7g chmiel Iunga granulat na 70 minut gotowania.

 

Drożdże Wyeast 3068.

 

Gęstość początkowa 10,5°Blg . (mogło by być o te 0,5 więcej, ale cóż z troszkę ponad 3kg słodu nie ma co oczekiwać za dużo.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 110 Dunkeweizen

 

Zasyp:

2kg słodu pszennego

1kg słodu monachijskiego

1kg słodu pilzenskiego

0,2 kg Carahell

0,15kg Special B

0,08kg pszennego słodu czekoladowego

0,06kg słodu melanoidowego.

 

Zacieranie

25 minut w 45°C

15 minut w 55°C

60 minut w 66°C

Mashout do 76°C

 

Chmielenie

25g Lubelski - 60 minut

 

 

Drożdże gęstwa po poprzednim piwe, czyli Wyeast 3068 w ilości 100ml.

 

Gęstość wyszła 11.8°Blg i otrzymałem coś około 24 litrów, czyli wydajność przeciętna.

 

Ostatnio sprawdzam dokładnie wydajność, nie by wyciągnąć jak najwięcej się da, ale po to by dostosowywać zasyp do dokładnie takiego piwa jakie chce uzyskać. Generalnie muszę bardzo dokładnie sprawdzać ześrutowanie słodu, bo to był do tej pory najczęstszy powód problemów z gęstością w moim browarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna warka 111 Bitter

 

Dawno nie warzyłem. Po pierwsze jest to piwo,które będę po raz pierwszy fermentował drożdżami ze skosów. Oraz zastosowałem nietypowy sposób napowietrzenia brzeczki, mianowicie użyłem mieszadła budowlanego.

 

Przepis jest standardowy

3kg Pale Malt

0,2kg crystal

0,1kg brown malt

 

Zacieranie 90 minu w 67°C . Filtracja poszła bardzo sprawnie.

 

Chmielenie

25g East Kent Goldings -60 minut

15g East Kent Goldings -30 minut

15g East Kent Goldings -1 minuta

 

Łyżeczka mchu na ostatnie 10 minut gotowania.

 

Drożdże.

1,2 litrowy starter Wyeast Themes Valley. Przygotowany był dwu stopniowo. Najpierw w ilości 40ml, inkubowany przez 24h, następnie w 1,2 litra przez 48h. Wyglądał na żwawy i smakował przyzwoicie, więc się zdecydowałem go użyć. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

PS

Przepis to kopia z Jamil show.

 

Gęstość początkowa wyszła troszkę wyższa od zakładanej. Uzyskałem 23 litry troszkę ponad 10°Blg. Następnym razem muszę zmniejszyć ilość słodu pale o dobre 250g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.