Skocz do zawartości

Browar BOCTOK, czyli jak Makaron warzy piwo.


Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam dodatków do wody z bardzo prostego powodu, mam ekstremalnie miękką wodę w kranie. Nawet zbyt miękką by warzyć pilsy. Zatem by uzyskać dobre efekty musiałem zacząć stosować dodatki. Sprawa wody jest skomplikowana, nie umiem samemu liczyć ile czego dodać by uzyskać odpowiednie wartości (używam kalkulatora z jimsbeerkit.co.uk),ale efekty zauważyłem od razu. Wcześniej piwa jasne wychodziły mi strasznie mdłe i bez względu na ilość chmielu zawsze aromat chmielowy był raczej słaby. Teraz jest lepiej, oczywiście cudów nie ma, bo wszystkie błędy i tak wychodzą na wierzch, ale warto troszkę się zainteresować co mamy w kranach. Tylko jak zawsze ze wszystkim ostrożnie, bo i w tej materii można przedobrzyć. Jeśli ma się średnio twardą wodę, to dodatek po pół łyżeczki gipsu piwowarskiego do zacierania i wody do wysładzania na pewno nie zaszkodzi, na pewno wzmocni aromaty i smaki mineralne w piwie i podkreśli charakter chmielu. Ponoć większa ilość chlorku wapnia w piwach o charakterze słodowym podkreśla właśnie te akcenty, póki co jeszcze wyczułem różnicy, ale eksperymentuje w tej materii w miarę krótko. Jeśli nie wiemy co mamy w kranie lepiej nie kombinować za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uwarzyłem kolejną wersję pszenicznego piwa.

Pszenica warka 77

 

Modyfikacja wody:

łyżeczka gipsu piwowarskiego

łyżeczka chlorku wapnia

1/4 łyżeczki siarczanu magnezu

szczypta soli kuchennej

 

Słody

2kg brytyjski pszeniczny

2kg słodu pilźnieńskiego

 

Zacieranie jednotemperaturowe 70 minut 67°C , mashout 76°C i filtracja.

Coś brzeczka nie była za bardzo klarowna, ale filtracja i wysładzanie zajęło i tak ponad godzinę.

 

Chmielenie

10g Iunga 11% na 75 minut.

 

Drożdże

Świeżo przygotowany 1,2L starter Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen.

Fermentacja ruszyła bardzo szybko, już po 8h nie mogłem opanować piany. Po blisko 20 wszystko mam zapaćkane drożdżami, mimo intensywnego chłodzenia fermentora lodem (mrożoną wodą w 2litrowych butelkach pet). Drożdże są fenomenalne. Nie do opanowania :)

 

Mam zamiar piwo przenieść na cichą fermentację po tygodniu na około tydzień i zabutelkować z 160g glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pięciu dniach piwo ma jeszcze 5°Blg. Zapewne dlatego, że za mocno chłodziłem brzeczkę i temperatura zjechała od 15°C. Dzisiaj fermentujące piwo przeniosłem do domu by się dogrzało do tych 18°C na 2 dni i przenoszę na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 78 Dark Ale

 

Modyfikacja wody

4g gipsu piwowarskiego

7g chlorku wapnia

2g siarczanu magnezu

2g soli kuchennej

 

Słody

3kg Maris Otter

300g crystal

100g czekoladowy

454g Golden Syrop (cukier inwertowany)

 

Słody zacieranie w temperaturze 65°C , Mashout w 76°C przez 10 minut.

Coś mi filtracja szła ciężko. Muszę zmienić oplot na coś bardziej wymyślnego ;).

 

Chmielenie

16g Northern Brewer przez 60 minut

25g Willamette po wyłączeniu gotowania

 

Drożdże Wyeast 1275 Thames Valley Ale. Starter litrowy przygotowany 3 dni temu.

 

OG 1.046. Licze na odfermentowanie blisko 80°C . fermentacja w dolnym zakresie pracy drożdży. Nie będę się spieszył z przenoszeniem piwa na cichą dam mu ponad tydzień na porządne odfermentowanie. Później będę musiał coś wymyślić by zbić jak największą ilość drożdży, bo drożdże są słynne z opieszałości w opadaniu na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 75 Z całą pewnością piwo na ten styl wyszło troszke za słodkie. Do tego dodałem za duzo chmielu na 20 ostatnich minut. No ale znajomym smakuje. Średnio mi pasują te drożdże. Mild wyszedł dużo lepszy. Przy tych drożdżach spokojnie można dodać cukru piwowarkiego by piwo bylo troszke bardziej wytrawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 78 Dark Ale

no i miałem problemy z fermentacja. Drożdże wstrzymały produkcję. Źle zniosły wieczorne chłody i zastrajkowały. Dopiero przeniesienie do domu wiaderka spowodowało ponowne podjęcie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 79 Bitter

 

Modyfikacja wody

10g gipsu piwowarskiego

4g chlorku wapnia

2g siarczanu magnezu

2g soli kuchennej

 

Słody

3kg Maris Otter

450g crystal

 

Słody zacieranie w temperaturze 65°C , Mashout w 76°C przez 10 minut.

 

Chmielenie

20g Northern Brewer przez 60 minut

20g Żatecki na 20 minut przed końcem gotowania

30g Żatecki na ostatnią minutę gotowania

 

Drożdże Wyeast 1275 Thames Valley Ale.

Gęstość początkowa 1.042 - 10,5°Blg

IBU liczone coś około 30

Kolor przed fermentacją miedziany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa ostatnie piwa to porażka. Bitter wystartował szybko ale stanął na 8blg i jak nic sie nie zmieni dzisiaj ląduje w kiblu. Dark ale ma dziwny smak. Paczkę Wyeast podzieliłem na dwa startery (które szybko wystartowały i po 24h wydawały sie gotowe) i oby dwa piwa wyszły nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mi czasu zmarnowanego przy poprawnym czyszczeniu i dezynfekcji kega. Pozatym niebawem wracam na poszednie mieszkanie wiec nie zdążę. Strata jest niewielka zaledwie 4 funtow i kilku godzin. Następne piwo w planie to cream ale na nowej paczce Wyeast. Ponoc łatwe piwo i szybko można je zaczac pić. Muszę odbić porażkę.:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wylałem piwa, caly czas bardzo powoli fermentuje. Dzisiaj piwo ma 5 blg. Czyli zjechało w tydzień z 10.5 do 5. Chyba do tych drożdży jestem mało cierpliwy. Zamerdałem fermentorem i znacze czy w ciągu 3 dni cos sie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 80

Właśnie się studzi piwo pszenne

 

Modyfikacja wody

łyżeczka gipsu

łyżeczka chlorku wapnia

pół łyżeczki siarczanu magnezu

szczypta soli kuchennej

 

Słody

2kg słód pilźnieński

2kg słód pszenny

 

Zacieranie 60 minut w 65°C

 

Pierwszy raz gotowałem samą brzeczkę bez chmielu przez 15 minut zanim nie dodałem chmielu, następnie

Chmielenie 13g Iunga na 70 minut.

 

Drożdże Wyeast 3068

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Pierwszy raz gotowałem samą brzeczkę bez chmielu przez 15 minut zanim nie dodałem chmielu, następnie

Chmielenie 13g Iunga na 70 minut.

a po co? możesz napisać kilka słów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Pierwszy raz gotowałem samą brzeczkę bez chmielu przez 15 minut zanim nie dodałem chmielu, następnie

Chmielenie 13g Iunga na 70 minut.

a po co? możesz napisać kilka słów?

Po lekturze http://www.wiki.piwo.org/index.php/Chmielenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 81 Kremowe ale

 

Modyfikacja wody

pół łyżeczki gipsu

pół łyżeczki chlorku wapnia

ćwierć łyżeczki siarczanu magnezu

szczypta soli kuchenne.

 

Zasyp

3,2kg słodu Pilźnieńskiego

1kg ryżu

 

Generalnie nie specjalnie gładko mi poszło. Ryż ugotowałem i wstępnie zmiksowałem, ale musiałem za krótko gotować, bo jak wybierałem część gęstszego zacieru do próby jodowej (nawet po dwóch godzinach) to próba była pozytywna, więc tak jakby część skrobi z ryżu było nie dostępne dla enzymów. Następnym razem z całą pewnością użyje płatków ryżowych dużo mniej z nimi problemu.

Pozatym zacieranie trwało trochę ponad 2 godziny i mimo pozytywnej próby jodowej rozpocząłem filtrację. Pozytywne zaskoczyłem się bo brzeczka nie barwiła się przy próbie jodowej.

Filtracja poszła raczej ciężko, ale dało radę.

 

Chmielenie

15g Iunga na 60 minut

 

Na koniec dodałem 500g glukozy.

 

Drożdże Fermentis S05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US 05, Ale przy takim zacieraniu i dodatku glukozy powinno spokojnie przekroczyć 70% odfermentowania. Zobaczymy jak wyjdzie. Gęstość pomierzę za chwilę, jak mi się brzeczka schłodzi. Ale z refraktometru podczas gotowania było coś około 15 Brix`a przed dodaniem glukozy, ale nie wiem jaka dokładnie ile tego było na pewno niecałe 20 litrów.

Jakby to powiedzieć pierwsze śliwki robaczywki :(

 

EDIT:

No i pomierzyłem wyszło coś koło 15°Blg 20 litrów. Troszkę za dużo, ale już mi się nic nie chce z tym piwem robić. Będzie mocniejsze i słodsze niż powinno według stylu :(. Nazwę je Mocne kremowe ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 80

Piwo po tygodniu z 12°Blg odfermentowała do 5°Blg ,czyli cieniutko. Aby być pewny, że mi butelek nie wywali dodałem troszkę gęstwy US-05 i mam zamiar zostawić piwo w fermentorze przez następny tydzień. Piwo póki co smakuje poprawnie bez żadnych dziwnych posmaków. Winę za takie płytkie odfermentowanie zrzucam na drożdże, wymęczyłem je za bardzo w lodówce, siedziały tam przez 6 tygodni. A to dla tego szczepu o 2-3 tygodnie za długo. Drożdże te są ekstremalnie delikatne.

 

Warka 82

Po tygodniu piwo odfermentowało z 15°Blg do 2°Blg. Czyli będzie to mocne piwo. Ale przy takim zacieraniu i dodatkach tego właśnie się spodziewałem. Piwo jest póki co czyste w smaku, brak bimbrowych czy jakiś ostrych smaków. Nawet nie czuć alkoholu. Piwo przeniosłem na cichą, bo jest bardzo mętne. Z tydzień na cichej powinno bardzo pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 83 Kremowe ale II

 

Modyfikacja wody

płaska łyżeczka gipsu

płaska łyżeczka chlorku wapnia

ćwierć łyżeczki siarczanu magnezu

szczypta soli kuchennej.

 

Zasyp

pół kilograma ryżu (Zanim dodałem do zacierania ugotowałem ryż pod ciśnieniem w szybkowarze przez 10 minut, następnie zmiksowałem go i tak gotującą się breje dodałem do mojej kadzi zaciernej.

2,6kg słodu lager

0,6kg cukru

 

Zacieranie 90 minut w temperaturze 66°C następnie dolałem wrzątku do 72°C potrzymałem 10 minut (próba jodowa była negatywna) i rozpocząłem filtrację. Uzyskałem coś koło 17 litrów brzeczki o gęstości około 11°Blg. Następnie zacząłem gotowanie.

Po zagotowniu odczekałem 10 minut, następnie dodałem chmiel

15 gram Iunga na 70 minut

Na ostatnie 15 minut dodałem mech irlandzki oraz 600g cukru piwowarskiego (chyba jest to glukoza).

Po wyłączeniu gotowania dodałem 10 gram chmielu Żateckiego.

Zadane Wyeast California Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600g cukru piwowarskiego (chyba jest to glukoza).

Jeżeli "u Was" to to samo co "u nas" to nie jest to tylko glukoza' date=' a jej mieszanka z suchy ekstraktem (1:1) lub maltodekstryną.[/quote']

Z tego co wiem to coś jest sprzedawane jako beer enhancer, a ja kupiłem brewing sugar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.