Skocz do zawartości

Browar BOCTOK, czyli jak Makaron warzy piwo.


Rekomendowane odpowiedzi

na szczęscie piwo jest nachmielone mocno, więc w miarę mocne odfermentowanie mu nie zaszkodzi.

 

No popatrz, ja rozumuję dokładnie odwrotnie, małe odfermentowanie = cięższe piwo = trzeba więcej chmielu

 

Zacieranie pół godzinne nie różni się niczym od tego godzinnego.

 

Nie czujesz żadnych braków w smaku? Słyszałem, że browary zarzuciły eksperymenty z szybkim zacieraniem, bo m.in. w piwach brakowało słodowości, ziarnistych posmaków - ziarno za krótko moczyło się w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, ja rozumuję dokładnie odwrotnie, małe odfermentowanie = cięższe piwo = trzeba więcej chmielu

 

 

 

Nie czujesz żadnych braków w smaku? Słyszałem, że browary zarzuciły eksperymenty z szybkim zacieraniem, bo m.in. w piwach brakowało słodowości, ziarnistych posmaków - ziarno za krótko moczyło się w brzeczce.

 

Dwa piwa uwarzyłem w ten sposób. Jedno zabutelkowałem wczoraj, a dzisiaj warzę milda, którego czas zacierania był też 30 minut. Ale bittera w weekend chce już zacierać tradycyjnie 1 godzinę. A efekty opiszę za jakiś czas.

Obawiałem się, że piwa będą niedofermentowane, albo wydajność będzie kiepska. Nic z tego nie wystąpiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, ja rozumuję dokładnie odwrotnie, małe odfermentowanie = cięższe piwo = trzeba więcej chmielu

 

 

To znaczy według mnie, podobnie jak AIPA, czym więcej chmielu chcemy odczuwać na języku tym piwo powinno być głębiej odfermentowany (oczywiście z rozsądkiem), ale okolice 80% byłyby moim zdaniem na miejscu Z drugiej strony masz mild ale, gdzie chcemy aby słodowe aromaty i smaki wyszły na wierzch. Czyli piwo powinno być odfermentowane tuż poniżej 70%. Bitter/Pale Ale jest po środku i to już zależy od piwowara czy chce iść w kierunku słodu, aromatów chmielowych czy cech wynikających z drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mild Ale, czyli powrót do korzeni.

 

Dzisiaj sprawdzam drugie drożdże z BrewLabs czyli Themes Valley 2.

 

Modyfikacja wody

do zacieru

3g gipsu piwowarskiego

 

do garka

2 g gipsu

3,5 soli kuchennej

2,5 siarczanu magnezu

8g chlorku wapnia.

 

Zasyp

2kg Pale Malt

0,5kg Monachijski

0,2kg crystal 120

0,2kg brytyjski czekoladowy

 

Zacieranie

30 minut w 68°C. Wygrzewanie w 74°C przez 10 minut i filtracja. Filtracja poszła średnio sprawnie, chyba za mocno śrutowałem. Filtracja z wysładzaniem (na raty) zajęła mi godzinę. Ale musiałem przemieszać w kadzi bo się kompletnie zablokowała filtracja w pewnym momencie.

Zebrałem około 25 litrów brzeczki o gęstości 7,8°Blg. Czyli piwo powinno mieć coś w okolicach 9°Blg

 

Gotowanie

25g EKG na godzinę gotowania.

 

Drożdże

Szybko przygotowany starter ze skosu. 24h pierwszy etap brzeczka około 7°Blg 20ml, Drugi etap 24h 200ml brzeczka ok 9°Blg No i ostatni 36h 1,5L o gęstości 10°Blg na mieszadle magnetycznym. Niestety cały starter poszedł do piwa, nie miałem czasu by drożdże zdążyły osiąść.

 

SG 9.2*Balling

Wydajność około 90% liczona po brytyjsku, albo 69% liczona po naszemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitter

 

Modyfikacja wody

1g gipsu do zacierania

do kotła

6g gipsu piwowarskiego

2.5g siarczany magnezu

2g soli kuchennej

6g chlorku wapnia

 

Zasyp

3kg Słód pale

0,3kg crystal

0,04kg czekoladowy.

 

Zacieranie 60 minut w 66°C (celuję tym razem w wytrawnego bittera)

Wysładzanie na raty.

 

Chmielenie

 

38g EKG 6.9%AA - 60 minut gotowania

20g EKG 6.9%AK- 20 minut

50g EKG na koniec gotowania

 

Drożdże 200ml żadkiej gęstwy BrewLabs Yorkshire 2

 

SG 20L - 10.4°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten czekoladowy nie daje aby za dużo palonych posmaków? To chyba niedobre w bitterze?

 

Od dawna dodaje czekoladowy do bittera, nadaje piwu klasyczny wytrawny finisz i zaciemnia barwę piwa. Jak najbardziej wskazane w ciemniejszych wersjach tego stylu (niekoniecznie ujętych w BJCP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak smak palony wyjdzie w smaku to już nie za dobrze, prawda?

Zrobiłem takiego Bittera ze słodem Brown i trochę jest taki porterowy...

 

W sumie... bitter może być porterowy pod warunkiem, że będzie mocniej chmielony i zbalansowany w kierunku goryczki i chmielu.

Ten rodziaj bittera nie jest naczęściej spotykany, ale okazjonalnie występuje głównie w Anglii. To znaczy całyczas eksperyentuje z ilością. Bo 40g może być trochę za dużo, powoli koryguje zasyp by uzyskać rozróżnić poszczególne zmiany w gotowym piwie. Następnym razem może faktycznie dodam z 20-30g czekoladowego, jeśli w tym piwie smak palony wyjdzie zbyt intensywnie. Ale do tego jeszcze miesiąc, półtora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki słód czekoladowy uzywasz dokładnie? Czy to jest "pale chocolate" może? Słyszałem, że nie daje on smaków palonych, w przeciwieństwie do swoich ciemniejszych wersji a raczej delikatnie przypiekane ( "toasty" - nie wiem czy dobrze tłumacze? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foreign Extra Stout

 

 

Modyfikacja wody

Zacieranie

2,5g gipsu piwowarskiego

0,9g kredy

 

Do kotła

1,2 gipsu piwowarskiego

5g soli kuchennej

2,2g siarczanu magnezu

13g chlorku wapnia

 

Zasyp

4kg Słód pale

0,5kg płatków jęczmiennych

0,4kg palonego jęczmienia

 

Zacieranie

1,5h w temperaturze 66°C.

 

Wysładzanie na raty. Zebrałem kilka litrów za dużo brzeczki, więc będę musiał wydłużyć gotowanie.

 

Chmielenie

34g chmielu Herkules 16,1%AK

434g Golden Syrop (cukier inwertowany)

 

Chłodzenie i napowietrzanie jak zwykle.

Drożdże

200ml gęstwy Yorkshire II BrewLabs

 

Wyszło 23 litry brzeczki 16*Plato 1.064

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dwa razy Bitter

 

Właśnie wysładzam piwa, które wedle planu mają być zacierana na raz, a chmielone i feremntowane oddzielnie.

Do tego wybrałem następujący zasyp.

 

6,7kg Słód Pale

1kg Monachijski

0,6kg Crystal

0,06kg Czekoladowy

 

Wysładzanie w przepływie. Wymodziłem 3 stopniowy system.Wysładzałem do ok 2°Blg.

Jako, że zabrałem się bardzo późno za warzenie, będę musiał dokończyć rano.

Niestety tylko połowe udało mi się spasteryzować, więc do rana połowa jest zostawiona sama sobie, mam nadzieje, że nic nie zdąży na niej się pożywić. Drożdże przygotowane, Dwa 1,2L startery BrewLabs Themes Valley 3 i Yorkshire 2. Póki co już wiem, że startery są za małe, gdyż z pomiarów mi wychodzi, że uzyskałem bardzo wysoką wydajność. Chyba częściej będę tak warzył, mniej brudu i zabawy tyle samo, bo w końcu za jedym razem robi się startey, zacieranie i sprzątanie. A przy odpowiednim doborze surowców można naprawdę dwa kompletnie różne piwa uwarzyć.

 

Pierwsza część została ugotowana z następującymi chmielami

 

20g Herkules 16%AA - na 60 minut gotowania

20g EKG 6% - na 20 minut gotowania

53g EKG na ostatnie kilka minut gotowania.

 

Piwo to zostało zaszczepione drożdżami BrewLabs Themes Valley 3

Wyszło 23L 13,5°Blg

 

Druga część

10g Hercules 16%AA - na 60 minut gotowania

20g Cascade 6%AA - na 60 inut gotowania

20g Cascade 6%AA - na 20 minut gotowania

30g Chinook na ostatnie 2 minuty

30g Cascade 6%AA na ostatnie 2 minuty

 

Do drugiej warki użyłem BrewLabs Yorkshire 2.

Wyszło około 22 litry 12,5°Blg

Do obu piw dodane zostały protafloc w ilości łyżeczki na ostatnie 15 minut gotowania

 

Zauważone różnice.

Brzeczka podczas filtracji i wysładzania była naprawdę czysta, wydajność wyszła wysoka, przełom bardzo widoczny.

post-516-0-41418000-1332631834_thumb.jpg

post-516-0-14949200-1332631848_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolor piwa wyszedł idealnie. Czyli ciemna strona bittera.

 

Pierwsze piwo odfermentowało do ok 2,5°Blg, drugie troszkę głębiej ok 2°Blg.

Piwo na EKG musi się jeszcze uleżeć. Przez to, że jest mocniejsze. Chmiel jest dużo mniej wyczuwalny niż w drugiej wersji, ale czuć za to nuty słodowe i ciemne słody. Do tego charakter drożdży jest w miarę mocny.

 

W wersji chmielonej Cascade aromat jest powalający. Bardzo ciekawe piwo wyszło. Ale przez takie nachmielenie ciężko wyczuć cechy pochodzące od drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Piwa stanowczo za mocne.

Wyraźnie piwa mocniejsze mi nie wychodzą, zapewne wina zbyt małych starterów na taką gęstość.

 

Pozatym drożdże Yorkshire mają specyficzny smak, cieżko go określić jakby mineralny, z czasem się ułożył, ale mi specjalnie nie smakuje. Napewno nie wrócę do tych drożdży

 

Natomiast TV nie kompaktują się na dnie butelki prawie w ogóle. Od 2 miesięcy sobie wiszą tak z 1cm od dna w zawiesinie. Piwo nie da się nalać krystalicznie czyste, ale profil smaku jest bardzo ciekawy. Jeśli będę ponownie ich używał na 100% muszę je podmienić na cichej i przy butelkowaniu dodać innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przygotowuje startery na piwo, które mam zamiar uwarzyć za tydzień. Mianowicie znowu planuje podwójną warkę, tym razem chce podwyższyć progi. Wydajność wychodzi nie najgorsza, więc zmniejszę ilość słodu ogólnie do ok 6,5kg. Do tego zastosuje moczenie słodu, by dociągnąć smakowo jedno z piw. Do tego w planach mam coś ciemnego i szkocką 70/-. Zobaczymy przygotwuje następujące szczepy BrewLabs East Midlands 1 i Borders 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parti Gyle 2xPale Ale

 

Zasyp

6kg Pale Malt

0,5 crystal Malt

 

Zacieranie 2h temperatura początkowa 69°C, końcowa 65°C. Stosunek wody do słodu 3:1.

Wysładzanie ciągłe. Zebrałem 2 razy po 18L.

 

Chmielenie 1 parti

25g Target 11%AK na całość gotowania

30g Fuggles na 20 minut przed końcem

40g Fuggles na ostatnie 5 minut.

+ łyżeczka mchu irlandzkiego

 

Z tej partii wyszło 20L 11.5°Blg

Zadane 3 stopniowym (40ml-400ml-1L) starterem z drożdży BrewLabs Boarders

Pod koniec fermentacji burzliwej mam zamiar dorzucić 25g Fuggles by piwo dochmielić na zimno.

 

Chmielenie 2 partii

30g Goldings 6% na 60 minut.

10g Goldings 6% na 20 minut przed końcem

30g Goldings 6% na ostatnie 5 minut.

 

Wyszło ok 20L 9.8°Blg

Zadane 3 stopniowym (40ml-400ml-1L) starterem z drożdży BrewLabs Midlands

Pod koniec fermentacji burzliwej mam zamiar dorzucić 25g Goldings by piwo dochmielić na zimno.

 

Wydajność warzelni wyszła po polsku 70%, po brytyjsku ok 86%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dawno nie warzyłem. Na szczęście wracam do domu z surowcami na dwa piwa.

 

7kg pale malt

100g chmiel citra

100g chmiel nelson s.

2xus05

2 wiaderka 5gal

Rurka ...

 

Będę warzył 2xgolden ale... :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójne Golden Ale

 

Zdecydowałem się na następującą wodę:

Ca 100 ppm

Mg 20ppm

Na 20ppm

CO3 18.3ppm

SO4 177 ppm

Cl 85ppm

 

Zacieranie

7kg Słód Pale

 

90 minut w temperaturze od 68-65°C

 

Zebrałem 10 galonów brytyjskich w 2 pojemnikach. Niestety po remoncie kuchni zapodziałem gdzieś refraktometr, więc nie wiem na chwilę obecną jaką gęstość bądz do jakiej wartości wysładzalem.

 

Pierwsze partia

Objętość 23L

Gestość przed gotowaniem 1.046

Chmielenie

20g Nelson Sauvin na 60 minut gotowania

20g na ostatnie 15 minut

60g na ostatnie 5

lyżeczka mchu irlandzkiego 20 minut przed koncem gotowania.

Całość odstawiona na 10 minut przed chłodzeniem.

 

Porcja suchych drożdży us05 troszkę mi się zbrylila podczas uwodniania i po pół godzinie ciagle była grudka na środku, musialem delikatnie zamieszać by rozbić grudki.

 

Wyszło ok 20L brzeczki chmielonej o gęstości 1.051

 

Drożdże zadane do brzeczki o 23°C

 

 

Partia druga

Objętość 23L

Gęstość przed gotowaniem 1.042

 

Druga partia musi zaczekać do jutra. Brzeczkę podgrzałem do 90°C I idę spać, jutro rano skończę zabawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partia druga

Objętość 23L

Gęstość przed gotowaniem 1.042

 

 

Chmielenie

20g Citra na 60 minut

80g Citra na 10 minut gotowania

Po zakończeniu gotowania piwo poczekalo 15 minut zanim zacząłech chłodzić.

 

 

Wyszlo ok.20L piwa o gęstości początkowej 1.048

Zadane uwpdnioną należycie paczką US05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.