Skocz do zawartości

Browar BOCTOK, czyli jak Makaron warzy piwo.


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna warka 112 Bitter

 

Przepis jest standardowy

2,7kg Pale Malt

0,2kg crystal

0,1kg brown malt

 

Zacieranie 60 minu w 67°C . Filtracja poszła bardzo sprawnie.

 

Chmielenie

14g East Kent Goldings -60 minut

14g Żatecki granulat - 60 minut.

15g East Kent Goldings -30 minut

15g East Kent Goldings -1 minuta

 

Drożdże

Litrowy starter Wyeast 1968 ESB. Standardowy starter, Daje mi to 4 szczepy brytyjskie w moim banku, póki co wystarczy, czas się zabrać za szczepy belgilskie :)

 

Gęstość początkowa była 9,8°Blg , 1.039

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Summer bitter

 

3,5 kg pale malt

0,2 carapils

 

zacieranie na lenia 67C przez godzine

 

Gotowanie

Iunga 15g - 40 minut

Cascade 20g - 10 minut

Cascade 80g - 1 minuta

 

Drożdże Themes Valley gęstwa ok 100ml.

 

Wyszło 20l 10,5 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

IPA

 

Surowce

4kg słodu Pale

15g Magnum granulat

100g East Kent Goldings

paczka US05

pół łyżeczki gipsu piwowarskiego

łyżeczka Mchu irlandzkiego

 

 

 

Podgrzałem 14 litrów wody z pół łyżeczki gipsu piwowarskiego do 74°C następnie dosypałem słód. Temperatura była coś około 70°C ,więc dolałem około dwóch litrów zimnej wody by otrzymać zamierzoną temperaturę.

Zacieranie 70 minut w 68°C , podgrzanie do 75°C i filtracja i wysładzanie metodą wysładzanie na raty (batch sparge) z 13 lirtami wody o temperaturze 72°C.

Miałem problemy z dziwnymi posmakami i ściągającą goryczką w kilku ostatnich piwach. Jako jeden z podejrzanych było mocne wysładzanie, zatem postanowiłem zmienić sposób wysładzania i przestać się przejmować wydajnością.

Wysładzanie poszło bardzo szybko, chyba zacznę stosować tą metodę częściej.

Zebrałem 25-26 litrów niezbyt klarownej brzeczki, następnie zacząłem gotowanie. Gotowałem samą brzeczkę przez 15 minut, i dodałem 15 gram chmielu magnum w granulacie 13%AA. Na ostatnie 15 minut gotowania dodałem 60g East Kent Goldings i 10 gram Mchu irlandzkiego. Na ostatnie 3 minuty dorzuciłem pozostałe 40g chmielu z paczki EKG. Odczekałem 15 minut i ropocząłem chłodzenie. Międzyczasie przygotowałem drożdże US05.

Napowietrzyłem brzeczkę mieszadłem do farby, dodałem 2 itry zimnej kranowej wody i przygotowane drożdże.

Wyszło około 21 litrów brzeczki o gęstości 11,5°Blg, bardzo ciekawie pachnącej brzeczki. Za tydzień butelkuję piwo z odrobiną cukru i na pewno nie pozwolę temu piwo się wyleżakować :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i powrót do korzeni 60/-

 

Słody

2,8kg słodu Pale

80g prażony jęczmień

 

pół łyżeczki chlorku wapnia

odrobina siarczanu magnezu

szczypta gipsu piwowarskiego

szczypta soli

 

 

Zacierani, jednotemperaturowo 70C przez godzinę. Celuję w niskie odfermentowanie. Do tego na początku odebrałem coś w okolicach 4,5 litra (20Blg) brzeczki i gotowałem póki otrzymałem niecałe 2 litry gęstego słodkiego syropu - na celu to miało uzyskanie smaków karmelowych, bez użycia słodów specjalnych, zobaczymy co z tego wyjdzie. Resztę wysładzałem metodą batch sparge.

Otrzymałem zaskakująco ciemną brzeczkę, którą chmieliłem 15g East Kent Goldings. Na ostatnie 15 minut dodałem odrobinę irlandzkiego mchu.

 

Brzeczkę napowietrzyłem mieszalnikiem do farb i dodałem 100ml gęstwy US05 (gdybym na pomysł warzenia wpadł kilka dni temu z całą pewnością by przygotował starter Wyeast Scottish Ale, a tak musiałem użyć co mam gotowe)

 

Wyszło 21 litrów 9,5°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9.5°Blg to już chyba 70/- :tort:

 

Co do ilości jęczmienia, to w mojej "siedemdziesiątce" 40g dało kolor średniej miedzi. To samo powtórzyłem robiąc Exporta i efekt koloru był podobny.

Mam drobne problemy z założeniem wydajności. Wychodzi różnie i chyba jest zależna jak mi się ześrutuje słód.

Co do kolorystyki, faktycznie piwo wyszło ciemne. Ale o dziwo 60/- i 70/- są ciemniejsze porównując z 80/- (przynajmniej piwa teraz obecne na rynku). Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powrót do korzeni 60/-

 

Słody

2,8kg słodu Pale

80g prażony jęczmień

 

pół łyżeczki chlorku wapnia

odrobina siarczanu magnezu

szczypta gipsu piwowarskiego

szczypta soli

 

 

Zacierani, jednotemperaturowo 70C przez godzinę. Celuję w niskie odfermentowanie. Do tego na początku odebrałem coś w okolicach 4,5 litra (20Blg) brzeczki i gotowałem póki otrzymałem niecałe 2 litry gęstego słodkiego syropu - na celu to miało uzyskanie smaków karmelowych, bez użycia słodów specjalnych, zobaczymy co z tego wyjdzie. Resztę wysładzałem metodą batch sparge.

Otrzymałem zaskakująco ciemną brzeczkę, którą chmieliłem 15g East Kent Goldings. Na ostatnie 15 minut dodałem odrobinę irlandzkiego mchu.

 

Brzeczkę napowietrzyłem mieszalnikiem do farb i dodałem 100ml gęstwy US05 (gdybym na pomysł warzenia wpadł kilka dni temu z całą pewnością by przygotował starter Wyeast Scottish Ale, a tak musiałem użyć co mam gotowe)

 

Wyszło 21 litrów 9,5°Blg

Wczoraj piwo przelałem z odrobiną żelatyny, by dzisiaj spokojnie butelkować. Dodaje 35g cukru na 21 litrów piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powrót do korzeni 60/-

 

Słody

2' date='8kg słodu Pale

80g prażony jęczmień

 

pół łyżeczki chlorku wapnia

odrobina siarczanu magnezu

szczypta gipsu piwowarskiego

szczypta soli

 

 

Zacierani, jednotemperaturowo 70C przez godzinę. Celuję w niskie odfermentowanie. Do tego na początku odebrałem coś w okolicach 4,5 litra (20Blg) brzeczki i gotowałem póki otrzymałem niecałe 2 litry gęstego słodkiego syropu - na celu to miało uzyskanie smaków karmelowych, bez użycia słodów specjalnych, zobaczymy co z tego wyjdzie. Resztę wysładzałem metodą batch sparge.

Otrzymałem zaskakująco ciemną brzeczkę, którą chmieliłem 15g East Kent Goldings. Na ostatnie 15 minut dodałem odrobinę irlandzkiego mchu.

 

Brzeczkę napowietrzyłem mieszalnikiem do farb i dodałem 100ml gęstwy US05 (gdybym na pomysł warzenia wpadł kilka dni temu z całą pewnością by przygotował starter Wyeast Scottish Ale, a tak musiałem użyć co mam gotowe)

 

Wyszło 21 litrów 9,5°Blg[/quote']

Wczoraj piwo przelałem z odrobiną żelatyny, by dzisiaj spokojnie butelkować. Dodaje 35g cukru na 21 litrów piwa.

Niestety piwo ma lekko ściągające wrażenie w ustach :). Muszę naprawdę przeczytać i przemyśleć sposób zacierania/wysładzania. Chyba następnym razem spróbuję technikę bez wysładzania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda piana przy 35 gramach cukru? Wiem, że to ale i kwestia piany nie jest najważniejsza ale z ciekawości pytam bo w przypadku zastosowania beer engine albo widget'a to niskie wysycenie nie przeszkadza utrzymywaniu się kremowej piany dzięki działaniu azotu - jak to wygląda przy refermentacji na tak niskim poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda piana przy 35 gramach cukru? Wiem, że to ale i kwestia piany nie jest najważniejsza ale z ciekawości pytam bo w przypadku zastosowania beer engine albo widget'a to niskie wysycenie nie przeszkadza utrzymywaniu się kremowej piany dzięki działaniu azotu - jak to wygląda przy refermentacji na tak niskim poziomie?

Jak nalejesz pod wyższym ciśnieniem z beczki, albo w przypadku butelki, prawie połowę nalewasz normalnie, a resztę z wysokości by się napowietrzyło i spieniło, to brytyjska pianka powinna być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80g prażony jęczmień

 

Niestety piwo ma lekko ściągające wrażenie w ustach :). Muszę naprawdę przeczytać i przemyśleć sposób zacierania/wysładzania. Chyba następnym razem spróbuję technikę bez wysładzania!

Na moje to chyba palonego jęczmienia za dużo jak na takie lekkie piwo. Czuć go dość wyraźnie już przy 40g - nie próbowałem dawać więcej, więc pewien nie jestem, ale tak podejrzewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu taki "sikacz" Ci odfermentował i w jakiej temp.. ? Ostatnio robiłem 70- na Scottish Ale 10°Blg i muszę powiedzieć że to fajna alternatywa do np. desików na upalne ogródkowe dni. Arku jak to jest u Ciebie w pubach, jakie piwo jest "powszednie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, style tradycyjnie szkockie są rzadkością niestety. Można napić się naprawdę wiele dobrych piw, ale głównie są to Pale Ale (często nazywane IPA), AIPY i inne jasne mocno chmielone piwa. Czasami coś ciemnego jak porter czy stout się trafi.

Jedyna w miarę powszechna jest 80/- za sprawą browaru Caledonian i ostatnio czasami pojawiały się 80/- z Stewart'a

Co do wee heavy, to już trzeba się nabiegać, a to z tego powodu, że właściciele pubów nie chcą mocnego piwa, bo klientela mniej może wypić :/

 

Co do odfermentowania, to niestety zszedł niżej niż się spodziewałem, około 2°Blg niestety, ale piwo w smaku nie jest bardzo wytrawne. Na pewno nie nadaje się na konkursy, ale receptura jest raczej ok, ale muszę popracować nad wykonaniem (następna warka będzie bez wysładzania i na Wyeast Scottish Ale)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80g prażony jęczmień

 

Niestety piwo ma lekko ściągające wrażenie w ustach :/. Muszę naprawdę przeczytać i przemyśleć sposób zacierania/wysładzania. Chyba następnym razem spróbuję technikę bez wysładzania!

Na moje to chyba palonego jęczmienia za dużo jak na takie lekkie piwo. Czuć go dość wyraźnie już przy 40g - nie próbowałem dawać więcej' date=' więc pewien nie jestem, ale tak podejrzewam.[/quote']

Nie jest to moja receptura, zapożyczyłem ją ,Jamil 60/-

Z tym, że nie wiem jaki kolor ma mój prażony jęczmień. Ale kolor wyszedł jak należy, jak pisałem wcześniej 60/- i 70/- często są ciemniejsze niż 80/-. Z tym, że interpretacja styli szkockich przez dzisiejsze browary z całą pewnością jest odmienna od amerykańskich opisów BJCP.

 

EDIT:

 

By przypomnieć sobie kolorystyke skoczyłem do sklepu po 80/- z Caledonian i Tennents Special i jednak 80 z Caledonian nie jest taka jasna jak zapamiętałem i jest odrobine ciemniejsza jednak od T Special (70/-). Muszę upolować inne szkoty i porównać, po widzę że pamięć zawodzi.

Jako usprawiedliwienie napiszę, że rzadko pijam piwa z puszek :/

Co do koloru i lekko ściąjącego/wytranego posmaku, to wszystkie piwa je posiadają, chyba to jednak od palonych słodów/jęczmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dry Stout

Przygotowuję właśnie piwo na konkurs Dundee Flower and Food Festival. Jako, że Guildia Sędziów z Szkocji z dosłownie kilku styli jakie ocenia ma aż trzy różne rodzaje stouta to nie pozostaje mi jak uwarzyć coś w ten deseń.

Jako, że nie jestem fanem bardzo mocno palonych smaków zmodyfikowałem klasyczną recepturę czyli 70% pale 20% płatków i 10% palonego jęczmenia do postaci bardziej mi pasującej.

 

Modyfikacja wody.

W tym stylu bardzo istotna jest woda, więc przyłożyłem się porządnie i kupiłem sobie w końcu wagę ze skalą do 0,1g. Co pozwoli mi w końcu odważyć należyte ilości soli.

Do słodu dodałem

0,8g gipsu piwowarskiego

do kotła

1,4g gipsu piwowarskiego

5,5g soli kuchennej

3,1g siarczanu magnezu

13,8 chlorku wapnia

 

Do słodu powinienem dodać jeszcze 0,5g kredy, niestety w sklepie nie mieli, ale zamówiłem na następny raz :okey:

 

Zasyp

3,2 kg słodu Pale

0,8kg płatków jęczmiennych

0,2 słodu czekoladowego pszennego

0,22kg palonego jęczmienia.

 

Zacieranie 68°C przez godzinę.

 

Wysładzanie na raty, co pozwoliło mi oszczędzić porządne pół godziny. Do tego w ten sposób uzyskuję mnie więcej zakładane wydaności co nie zawsze mi się udaje w wysładzaniu ciągłym, nie wspominają o okazjonalnych posmakach zbożowych czy większej ilości tanin co mi się zdarzało w piwach poprzednich.

 

Chmielenie.

260 GPH - 50g East Kent Goldings 5,2% AK

5g Mchu irlandzkiego

 

Całość porządnie napowietrzyłem używając mieszadła do farb... muszę sobie sprawić tlen medyczny! Ponoć nie jest taki drogi i daje większą kontrolę nad procesem.

 

Drożdże.

Przygotowałem starter ze skosów. Co prawda był on robiony w miarę szybko, ale mam nadzieję ,że wykona swoją pracę

Pierwsza faza 30ml po 24h okazywała porządną aktywność, druga faza troszkę ponad 800ml starter pozostawiona na 48h (następnie przeniesiony do lodówki na kolejne 2 dni). Nie mam w tym momencie mieszalnika, ale bardzo przykładałem się by co chwilkę mieszać starter, co kilka h był porządnie przetrząśnięty. Mam nadzieję, że wystarczy.

 

Gęstość początkowa wyszła 11°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekkie Ale

 

Kolejne piwo przygotowywane na konkurs Dundee Flower and Food Festival.

 

Modyfikacja wody

 

Gips piwowarski dodany do słodu 3.8g

Gips piwowarski dodany do kotła 11.4g

sól kuchenna dodany do kotła 1.8g

siarczan magnezu dodany do kotła 6.3g

 

Zasyp

3,2kg słodu Pale

 

Zacieranie

Tradycyjne brytyjskie na lenia zalane 7,5 litra wody o temperaturze 75°C , po wymieszaniu słodu dolałem troszkę wrzątku by podnieść temperaturę do zakładanej temperatury 67°C. Przerwa mniej więcej w tej temperaturze utrzymana przez godzinę. Po zakończeniu zacierania dolałem 8 litrów

wody o temperaturze 75°C i rozpocząłem filtrację. Nie mogłem uzyskać należycie klarownego filtratu niestety. Jak pierwsza partia brzeczki spłynęła, dodałem 13 litów wody o temperaturze 78°C i porządnie wszystko jeszcze raz wymieszałem i przefiltrowałem.

 

Po zagotowaniu się brzeczki (widać było drobny przełom) dodałem chmiel w następujących porcjach.

Cascade 85.5 GPH (15g 5,7%AK) na 60 minut gotowania.

Cascade 114 GPH (20g 5,7%AK) na 20 minut gotowania.

Cascade 370.5GPH (65g 5,7AK) na ostatnie kilka minut gotowania.

 

Całość napowietrzona mieszadłem do farb i dodany 0,8L starter Wyeast Scottish Ale.

 

Gęstość początkowa wyszła niecałe 10°Blg (1.039)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dry Bitter

Trzecie piwo na konkurs w Dundee

 

Modyfikacja wody:

 

Gips piwowarski dodany do słodu 4.1g

Gips piwowarski dodany do kotła 8.3g

sól kuchenna dodany do kotła 2.8g

siarczan magnezu dodany do kotła 3.1g

Chlorek wapnia dodany do kotła 4.4g

 

Słody

3,5kg słód pale

0,5kg słód crystal

0,05kg pszenny czekoladowy

 

2,5litra wody na 1 kg słodu. Temperatura początkowa wody 77°C . Zacieranie 1,5h w 67°C.

 

Chmielenie

35g Marynka na 60 minut

25g Marynka na 20 minut

40g Marynka na 10 minut

 

Chłodzenie i napowietrzenie jak zwykle. Zadane gęstwą drożdżową Wyeast Scottish ale.

 

SG

1.044 (11°Blg )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.