Skocz do zawartości

Temperatura a Blg.


marboz

Rekomendowane odpowiedzi

24 lipca zrobiłem swoje pierwsze piwo z brewkita (pierwsze i ostatnie bo reszta już zacierana :) ). To piwo domowe ciemne, początkowe blg wynosiło 12. Osiem dni póżniej sprawdzałem blg i wyszło mi 5, dziś czyli po następnych 6 dniach blg dalej 5. Więc jak widać zatrzymało się. Mam zamiar butelkować i pytanie czy mogę? :) Jako że były podłe upały temperatura brzeczki wynosiła cały czas 24 stopnie.

Czy tak mały spadek blg może być spowodowany tak wysoką temperaturą?

 

Oprócz tego sprawdzałem dziś z ciekawości jeszcze dwa piwa zacierane już ze słodów:

 

 

Belgian Pale Ale 13 warzone 28.07 z początkowego blg 14 zeszło na 5

Hafe-wizen warzone 30.07 z początkowego blg 13 zeszło na 4

 

Sprawdzałem balingometr i nie przekłamuje. Kalibrowany dla temp 20 stopni pokazuje w czystej wodzie dokładnie 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek mądry jest po czasie a w trakcie nauki z pokorą przyjmuje baty

lepsze baty niż granaty

 

a tu widzę duże prawdopodobieństwo niewypałów, albo była słabo napowietrzona brzeczka albo drożdże w kiepskiej kondycji

podczas butelkowania piwo zawsze się trochę ponownie napowietrzy i fermentacja ruszy

 

spróbuj zakołysać fermentorem, drożdże się wzburzą i może trochę jeszcze cukru zjedzą?

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pytanie co teraz. Jako że mi się nie pali bo cierpliwy jestem to pytanie czy przelać na cichą czy może zamieszać w tym pojemniku żeby drożdze pobudzić do pracy? Możecie coś rozsądnego doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zleje na cicha na 14 dni będzie bezpiecznie, tak?

Pośpiech nie jest wskazany, ale jeśli przez 7 dni odczyty się nie zmienią, to w 14 też raczej nie (zakładając ew. pomoc drożdżom w ponownym rozruchu). Ale dziwi że pucha tak wysoko się zatrzymała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy ci będzie. Przelalem na cichą bez wężyka z odrobiną gęstwy, tak żeby wprowadzic trochę powietrza. Może jeszcze ruszą. Jak nie to za tydzień butelkuje.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.