Skocz do zawartości

Wysładzanie - bardzo dużo wody


Romanos_P

Rekomendowane odpowiedzi

Robię za niedługo 10-tą warkę. Myślę, że troszkę już wiem na temat warzenia piwa (aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że niezbyt dużo w porównaniu z doświadczonymi użytkownikami tego forum).

 

Po warkach, które popełniłem mam jedną uwagę i wątpliwość - dlaczego żeby otrzymać po wysładzaniu brzeczkę ok 10-10,5blg muszę dodaż hetolitry wody? Dla przykładu (ostatnie H-W) zacierałem z początkową ilościa wody 12l. Potem do wysładzania dolewałem 24l wody!!! Czyli łącznie 36l wody. Otrzymałem ok 27-28l brzeczki słodkiej do gotowania. Po gotowaniu 23l i 12blg.

 

Z tego co wiem większość używa ok 30l wody max.

 

Sprawność wychodzi na dosyć dobrym poziomie ok 67%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wysładzam do objętości , Do wysładzania zazwyczaj podgrzewam 20 , a do zacieru idzie od 14 do 16 litrów. Co daje łącznie 36. Blg reguluje ilością słodów a nie ilością wody. Robię tak , żeby maksymalnie wykorzystać swój sprzęt i fermentory. Powyżej 25 litrów w fermentorze robi sie już niebezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy lekkich piwach też wysładzam do objętości. Ewentualną korektę Blg robię wtedy dolewając wody przed gotowaniem. Jeśli wydajność mnie zaskoczy na plus i nie mieści się w garze, to dodatkowo po gotowaniu (przed zadaniem drożdży) uzupełniam wodą.

 

Nie ma co przeginać z ilością wody przy wysładzaniu, bo z czasem zaczniesz wypłukiwać ze słodu rzeczy których byś w piwie nie chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład, 5 kg słodu:

- zasyp do 15 l wody

- po zacieraniu w młócie uwięzione zostanie prawie tyle wody co zasypu, 4-5 l

- podczas chmielenia odparuje 15-20%, zostanie 15-4-15%= 9,3 l

- czyli żeby uzyskać 20 l brzeczki do wysładzania użyć należy min 13 l wody (2 l zostaną w osadach)

Tak kiedyś sobie to liczyłem i się sprawdzało. Potem zacząłem prościej kombinować, tyle wody do wysładzania w ilu zacieram. Teraz już nic nie mierzę, kwestia doświadczenia.

Edit: No tak, błąd w obliczeniu (już dawno tak nie liczyłem ;) ). To i tak są tylko przybliżone wartości, ale poprawiłem.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Teraz wiem, że u mnie wsio ok:) Wasze zdrówko!!! Piję pierwszego pszeniczniaka swojego i pierwszy raz mi ten typ smakuje :)

 

Tylko żona coś marudzi - a to kwaśne, a to dziwne... Jeszcze nie wie, że wczoraj kupiłem surowców na następne 3 warki. W tym 2 pszeniczniaki - ale ciiiiicho :)

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyczytałem gdzieś na forum czy to tutaj czy na browar.biz że tak właściwie dobrze dobrać ilość wody do słodu 3:1 + 1:1 na słód tyle że sam też nie wiem ile wody brać do wysładzania przymierzam się do AIPA 16Blg warka 23L mam oszacowane 6,4kg słodu i tutaj (6,4*3)+6,4 da mi 25,6 L wody (hmm nie za dużo) czyli do wysładzania użyć musiałbym, no właśnie ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem gdzieś na forum czy to tutaj czy na browar.biz że tak właściwie dobrze dobrać ilość wody do słodu 3:1 + 1:1 na słód tyle że sam też nie wiem ile wody brać do wysładzania przymierzam się do AIPA 16Blg warka 23L mam oszacowane 6,4kg słodu i tutaj (6,4*3)+6,4 da mi 25,6 L wody (hmm nie za dużo) czyli do wysładzania użyć musiałbym, no właśnie ile ?

Ja zwykle robię tak, że do gotowania biorę 3:1-3,5:1, ktoś gdzieś szacował że po wysładzaniu w młócie zostaje ok. 1,3L wody na kilo słodu, do tego odparują ze 2 litry przy gotowaniu, co najmniej litr zostanie z chmielinami, tyle samo mniej więcej z osadem po burzliwej - przemnożyć, pododawać, odjąć od zakładanej objętości to co wzięło się do gotowania i już wiadomo ile wziąć do wysładzania. Poza tym gdzieś jest artykuł z wszelkimi wzorami - najpewniej gdzieś w wiki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można młóto wyciskać tyle czy czasem z tych łusek już jakiegoś niechcianego badziewia do brzeczki się nie dostanie jak przy zbyt intensywnym wysładzaniu poniżej 2Blg? Tak swoją drogą ktoś tą wiki się opiekuje? bo dużo by tam dopisał a wiele nie ma, choć nie ukrywam wiele się i z niej nauczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam megadoświadczenia nie mam, ale do zacierania daje wodę 2,5:1 do 3:1, tak pomiędzy, raczej mniej niż więcej, wysładzam raczej do objętości, ale to już różnie, i wydajność mam na poziomie ok 90%. Wydaje mi się, ze im więcej damy wody do zacierania, i im większe porcje do wysładzania tym mniejsza będzie wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% ? Nie wierzę. Sorki.

 

Żeby bylo jasne - najlepiej wg mnie jest wysladzac aż blg wyniesie ok 1-1,5blg mniej niż zakładamy blg nastawne. Ją tak robię. Podczas wysadzenia mierze ile ma blg w garze chmielnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można młóto wyciskać tyle czy czasem z tych łusek już jakiegoś niechcianego badziewia do brzeczki się nie dostanie jak przy zbyt intensywnym wysładzaniu poniżej 2Blg?

Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje maksimum, jaki udalo się osiągnąć to bodaj 93%. Zeby nie bylo, nie licze tego wzorami, tylko liczy to brewarget. Sam bylem na poczatku zdziwiony, nastawialem sie na jakies 70% wydajności, i pod tyle planowalem zacieranie, pozniej wychodzily mi cuda. Teraz wychodze od 85% w obliczeniach, i nastawiam się na to że na koniec będę mieć albo więcej brzeczki niż planowalem, albo wyjdzie gęstsza. Nie wiem od czego to zalezy.

Zacieram tak jak pisalem, wysladzam podgrzaną wodą (nie sprawdzam jej temperatury), nie mierze gęstości tego co leci z filtratora, tylko na koniec sprawdzam czy przy objętości jaką planowalem mieć mam odpowiednie Blg. Filtrator mam z oplotu, bodaj 120cm, leci przez niego pięknie, 70% pszenicy nie powoduje najmniejszych problemów z filtracją (ale o życie już tego nie powiem :P ). I jak pisałem, małe porcje wody do wysładzania, zazwyczaj 3-4 litry, trwa to wiadomo dluzej i wiecej z tym zabawy ale mnie sie z reguły nie spieszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałbym, że miękka woda będzie wpływać pozytywnie na wydajność.

Z drugiej strony ja tutaj mam wodę średnio twardą (14-18 stopni niemieckich, nie wiem z którego mam ujęcia :P ), więc to chyba aż tak nie rzutuje? Znalazlem info, iż kamień kotłowy wytrąca się w temperaturze ok 55 st C, więc chyba nas to nie dotyczy, bo wysładzamy i zacieramy w wyższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.