Skocz do zawartości

Spotkanie PSPD w Łódzi 28.09.2013r.


piwoszarnia

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkanie dla piwowarów należących do PSPD z woj. Łódzkiego oraz również tych którzy nie są a chcą dołączyć do PSPD i utworzyć Terenowy oddział PSPD.

 

Miejsce: Pub Piwoteka ul.6 Sierpnia 1/3, 90-606 Łódź

Data: 28.09.2013r. godzina 19:00

 

Główne tematy poruszane na spotkaniu:

  • Utworzenie Oddziału Terenowego PSPD woj. Łódzkiego
  • Targi piw regionalnych 27-28.03.2014r. w Łodzi
  • I Łódzki Konkurs Piw Domowych

Więcej info o PSPD:

http://www.pspd.org.pl/register-info

 

Aby móc utworzyć Łódzki Oddział Terenowy PSPD musi być min 7 członków PSPD z woj. łódzkiego.

 

Spotkanie skierowane jest głownie dla osób, którzy chcą utworzyć Łódzki Oddział Terenowy PSPD i muszą pochodzić z woj. Łódzkiego.

Edytowane przez piwoszarnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ internet i wirtualna rzeczywistość w pewnym momencie wyczerpują swoją formułę, ponieważ "w kupie raźniej", ponieważ chciałbym poznać osobiście ludzi podzielających moją pasję to pojawię się na pewno.

 

Do zobaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Każdy kto był i zostawił swój adres email powinien w niedługim czasie otrzymać wiadomość z podsumowaniem spotkania oraz informacją o konkretnych tematach do przedyskutowania na następnym spotkaniu. Jego termin został ustalony na niedzielę, 20 października o godz. 17.00 w tym samym miejscu czyli Piwotece Narodowej. Termin niedzielny wynika głównie z chęci spotkania się w bardziej komfortowych warunkach (hałas i ciasnota).

 

Kilka zdań ode mnie.

Oddział terenowy PSPD w Łodzi (główny cel spotkania) nie został założony. Mimo, że była statutowa liczba członków wymagana do tego. Postanowiono dać czas osobom zainteresowanym na przystąpienie do stowarzyszenia. A osób "zainteresowanych" (jak się wydaje) było na spotkaniu więcej niż dotychczasowych członków PSPD. Głównym tematem obgadywanym podczas wczorajszego wieczoru było zorganizowanie i zrealizowanie konkursu piw domowych w Łodzi wg. kryteriów przyjętych przez PSPD - przede wszystkim chodzi o sposób oceny konkursowych piw (certyfikowani sędziowie, arkusz oceny piwa). Poruszono m.in. kwestie kosztorysu (budżetu) takiego konkursu, logistyki ale również procedur przyjętych przy organizacji podobnych konkursów.

 

A teraz subiektywnie.

Spotkanie mimo, że było bardzo trudne oceniam za w miarę udane. Problem był ze wspomnianym wyżej hałasem i małą przestrzenią co utrudniało słuchanie ale również wypowiadanie się. Przekrój zaawansowania w domowym warzeniu piwa był bardzo szeroki (od osób nie warzących jeszcze w ogóle poprzez piwowarów początkujących czy już czynnie uczestniczących w konkursach po certyfikowanych sędziów) co również nie sprzyjało porozumieniu się. Nie zauważyłem też wyraźnego lidera, który jest zorientowany w temacie, wie jak takie spotkanie powinno przebiegać i potrafi zapanować nad chaosem. Jest jednak światełko w tunelu a za 3 tygodnie przekonamy się czy ono przygasa czy wręcz przeciwnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze może małe podsumowanie z mojej strony. Skoro do spotkania zostało jeszcze prawie 3 tygodnie, to może warto zacząć dyskusję tutaj, żeby potem nie tracić aż tyle czasu na jakieś podstawowe ustalenia.

 

1. Przede wszystkim nie jestesmy pewni czy jest sens zakładać OT już teraz (mimo że ostatecznie udało się zebrać 7 osób z PSPD, więc oczywiście jeśli to 7 osób będzie chciało się podpisać pod wnioskiem, to OT powstanie). Padła idea żebyśmy się najpierw poznali i sprawdzili swoje możliwości przez organizację jakiegoś eventu. I tu pojawia się punkt 2.

 

2. Łódzki Konkurs Piw Domowych.

 

wstępna lista zagadnień które musimy ustalić

  • miejsce w którym odbędzie się konkurs. Tutaj liczymy na pomoc pana Marka z piwoteki, który wstępnie zadeklarował się że jest w stanie udostępnić nam lokal wraz z miejscem w lodówkach, szkłem do podawania próbek, a może nawet obsługą ;) Generalnie zaletą piwoteki byłoby spełnienie dużej części punktów z zasad dobrej praktyki dla konkursów.
  • sędziowie. Podobno w Łodzi mamy 4 certyfikowanych sędziów PSPD. Pytanie ilu certyfikowanych sędziów potrzeba na kategorię. Po drugie musimy oszacować ile nas będzie kosztowało zaproszenie sędziów spoza Łodzi - jeśli zajdzie taka konieczność (czy wystarczy zwrot kosztu dojazdu, noclegi?).
  • obsługa konkursu. Ile osób potrzeba do takich funkcji jak nalewanie piw czy zapisywanie wyników i jakie muszą mieć kwalifikacje. Czy jest możliwość że damy radę "własnymi siłami".
  • magazyn. Potrzebna będzie osoba odpowiedzialna za odbiór piw przysyłanych na konkurs i składowanie ich w odpowiednich warunkach aż do terminu konkursu.
  • nagrody. Zdania co do możliwości zorganizowania sponsora są podzielone ;) pojawia się pytanie czy jeśli nagrodą będzie tylko "wieczna chwała" to zbierzemy odpowiednią ilość chętnych (moim zdaniem tak!)
  • pytanie otwarte: o co jeszcze musimy zadbać by impreza się udała?

i jeszcze link do przewodnika dla organizatorów konkursów: http://pspd.org.pl/u...iw-domowych.pdf

 

3. Cykliczne spotkania piwowarów (które podobno już się odbywają). Fajnie byłoby zorganizować coś ciekawszego niż tylko degustacje swoich piw. Padła propozycja by spróbować zapraszać osoby o nieco wyższych kwalifikacjach, które profesjonalnie ocenią nasze wyroby, powiedzą jakie wady udało nam się uzyskać itp ;)

 

4. Na spotkaniu pojawiło się kilka osób zainteresowanych piwowarstwem, ale jeszcze nie warzących. Może warto byłoby pomyśleć nad sposobem na pchnięcie ich na odpowiednie tory ;) w końcu to chyba powinno być główną działalnością PSPD (z własnego doświadczenia wiem że najtrudniej jest zacząć).

Edytowane przez spiesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że w gronie osób, które akurat tutaj zaglądają (a nie mamy pewności że są to wszyscy zainteresowani) możemy na tym forum, w tym temacie (a może w innym dedykowanym specjalnie takiej dyskusji) rozmawiać o mniejszych lub większych szczegółach. Podejmowanie decyzji pozostawiając jednak na spotkanie osobiste. Bo internet jest fajny jako narzędzie pomocnicze ale nigdy nie zastąpi kontaktu osobistego.

 

Dziś z braku czasu chciałbym się odnieść tutaj tylko do jednej sprawy.

 

Każdy oczywiście może mieć swoje zdanie w kwestii założenia w Łodzi Oddziału Terenowego PSPD. A argument o wzajemnym poznaniu i sprawdzeniu w działaniu w pewnym stopniu mnie przekonuje. Jednak od razu w głowie pojawiają się argumenty za tym, żeby formalna struktura PSPD powstała na samym początku naszej pracy nad eventem. Tym bardziej, że tym eventem ma być właśnie konkurs piw domowych. Jakie to argumenty? Chciałbym je tutaj (rozpoczynając wspomnianą wyżej dyskusję) przedstawić proponując na koniec pewne rozwiązanie.

 

Po pierwsze za tym, żeby I-szy Łódzki Konkurs Piw Domowych organizowany był pod auspicjami PSPD przemawiać powinna nasza wspólna chęć by przedsięwzięciu od samego początku nadać właściwą rangę. Po drugie gdybyśmy konkurs organizowali jako oddział PSPD to mielibyśmy prawo oczekiwać wszelkiej pomocy od władz stowarzyszenia jak również innych jej członków bardziej niż my wprawionych w przygotowaniu i realizacji podobnych konkursów. Innymi słowy PSPD powinno wnieść w organizacje całe „know-how”. I na koniec kwestia niebagatelna. Sprawą więcej niż pewną przy organizacji ogólnopolskiego konkursu jest konieczność posiadania środków finansowych (mimo oczekiwanego wsparcia rzeczowego). Te, jak wynika z sobotniej dyskusji, chcemy pozyskać od sponsorów. Tylko, który poważny przedsiębiorca (już nie mówię o urzędach czy grantodawcach) będzie chciał dać pieniądze anonimowej grupie kolegów? A nawet jeśli - to będzie chciał mieć na to jakąś „podkładkę” – umowę na reklamę swojej firmy czy inny papier. No i gdzie przeleje pieniądze? Na konto osoby fizycznej?

 

Dlatego moja propozycja jest taka żeby na następnym spotkaniu - jeśli podejmiemy ostateczną decyzję, że organizujemy konkurs i jeśli wszyscy zainteresowani przystąpią do stowarzyszenia – spróbować spełnić formalne wymagania i założyć łódzki oddział PSPD. Ja w tym ryzyka nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - nie twierdziłem że mamy organizować konkurs jako osoby "z zewnątrz". To że organizatorem musi być PSPD jest dla mnie oczywiste. Po prostu przemówił do mnie też argument że wybierzemy w miarę anonimowych dla nas prezesa, wiceprezesa, skarbnika, sekretarza czy kogo tam trzeba jeszcze wybrać :)

 

Ja osobiście jestem członkiem PSPD i pod wnioskiem o stworzenie OT chętnie się podpiszę, bo wydaje mi się że faktycznie łatwiej nam będzie z kimkolwiek z zewnątrz rozmawiać jako przedstawicielom łódzkiego oddziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się wtrące. Jako jeden z założycieli Karpackiego OT polecam założenie oddziału. W naszym przypadku to było mocny kopniak do działania i silnie zintegrowało to lokalną społeczność. Dalej już poszło jak po maśle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Przesyłam małe podsumowanie naszego spotkania, które odbyło się w dniu 28.09.2013r. w pubie Piwoteka.

 

Od siebie chciałbym bardzo podziękować za tak liczne pojawienie się na spotkaniu.

 

Mimo, że warunki nie były do końca komfortowe i przeszkadzał nam trochę hałas i mała przestrzeń to uważam, że warto było poświęcić te dwie godziny z sobotniego wieczoru bo jest szansa, że powstanie coś pozytywnego dla łódzkich piwowarów domowych.

 

Założenie Łódzkiego Oddziału Terenowego PSPD zostało na razie odłożone na najbliższą przyszłość ponieważ w sobotę pojawiło się bardzo dużo osób nie należących do stowarzyszenia. Postanowiliśmy wszystkim chętnym dać czas na to aby przemyśleli czy chcą pracować w ramach stowarzyszenia będąc jego pełnoprawnymi członkami.

 

Na spotkaniu był poruszany głównie temat organizacji I Łódzkiego Konkursu Piw Domowych. Omówiliśmy ogólnie następujące zagadnienia dotyczące konkursu:

- logistyka – swoją pomoc lokalową zaoferował Marek Puta z Pubu Piwoteka,

- realizacja całego konkursu – tutaj powinni być nam bardzo pomocni nasi łódzcy sędziowie PSPD,

- wybór styli - tu na razie było nam ciężko ustalić gdyż nie ustaliliśmy jednoznacznie jakim stylem nasze miasto (województwo) zapisało się w historii piwowarstwa domowego,

- kosztorys (budżet) – jak zostaną spełnione powyższe punkty myślę że łatwiej będzie nam ocenić budżet.

 

Jeśli ktoś ma pomysł w jaki sposób można promować piwowarstwo domowe i kulturę piwną oprócz konkursu to proszę o przygotowanie propozycji na najbliższe spotkanie.

 

Następne spotkanie odbędzie się w dniu 20.10.2013r w Pub Piwoteka o 17:00.

 

Mam nadzieje że do tego czasu przybędzie nam członków PSPD i będzie nam łatwiej i konkretniej pogadać o Piwowarstwie Domowym w naszym mieście.

 

Pozdrawiam Marcin Owczarek

www.piwoszarnia.pl

 

PS. Mam problem z wysłaniem e-maila do Pana Aleksander Lisowski. Proszę o Podanie Poprawnego adresu e-mail to wyślę indywidualnie podsumowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się wtrące. Jako jeden z założycieli Karpackiego OT polecam założenie oddziału. W naszym przypadku to było mocny kopniak do działania i silnie zintegrowało to lokalną społeczność. Dalej już poszło jak po maśle ;)

Wybaczamy :) i myślę, że to bardzo cenna uwaga, którą należy uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.