Skocz do zawartości

Drozdze, napowietrzenie a piana i kilka pytan :)


trucha

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego , bulgotanie w rurce nie jest wyznacznikiem tego jak przebiega fermentacja. Ewentualnie jest wyznacznikiem czy wiadro , pojemnik jest szczelny. W wysokich temperaturach drożdże potrafią przerobić większość cukrów w kilkanaście godzin , więc to bardzo możliwe że fermentacja nie jest już burzliwa , tylko zwolniła ,ale to nie znaczy że się zatrzymała. Po kilku dniach , 5 , 7 , 10 pomiar Blg i będziesz wiedział na czym stoisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak, że bulgotaniem przejmować się absolutnie nie należy. Drożdże mogą pracować i nie będzie bulgotać z powodu nieszczelności. Lub drożdże już nie będą pracować a nadal będzie bulgotać z powodu podniesienie temperatury i uwalniania się CO2 z piwa.

Początek fermentacji był w wysokiej temperaturze, więc było bardzo szybko i burzliwie. Zostaw w spokoju (bez żadnego otwierania i zaglądania!), po 7 dniach zmierz Blg, po 10 ponownie, jeśli nie będzie różnic pomiędzy pomiarami to można rozlewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki panowie. Dzieki wam mam juz jako takie pojecie i zapewne podczas 2 warki nie bede mial pytan w ogole ;)

Powiedzcie mi jeszcze jedno - na poczatku fermentacji mialem temperature ~28 stopni (na poczatku, tzn okolo 24 godzin temu).

W tej chwili dzieki pojemnikowi i dwoma butelkami z lodem ta sama temepratura (tj mierzona na zewnatrz, nie wewnatrz pojemnika) zmniejszyla sie do 25 stopni.

Ktos pisal wyzej, ze spadek temperatury moze wplynac negatywnie na piwo - czy tyczy sie to spadku np o 10 stopni, czy dowolnej ilosci stopni?

Czy jesli mialem 28*, a teraz mam 25 (i byc moze, ze spadnie jeszcze o 1 stopien) to 1. efekt nieporzadany, wyjac butelki z lodem i zostawic jak bylo, czy 2. moze byc? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesli mialem 28*, a teraz mam 25 (i byc moze, ze spadnie jeszcze o 1 stopien) to 1. efekt nieporzadany, wyjac butelki z lodem i zostawic jak bylo, czy 2. moze byc? :)

 

 

I 28°C i 25°C to nie jest temperatura dla fermentacji piwa. Przy kolejnym piwie, dzięki lodówce styropianowej trzymaj 17-20°C dla większości ejli i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 - 30 * C to dość duża rozbieżność .... np. u mnie w piwnicy jest obecnie 22-24°C na razie nic nie kombinuję z obniżaniem temperatury. Zakładam, że utrzymywanie w miarę niskich temperatur ok. 17°C przy górnej fermentacji skutkuje lepszym efektem końcowym? Jeśli ma ktoś takie doświadczenie proszę się z nami nowicjuszami podzielić .... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentowanie w dolnym zakresie temperatur dla danego szczepu powoduje to , że drożdże dają czystszy profil , pojawia się mniej estrów , i różnych zazwyczaj niepożądanych aromatów i smaków. Po fermentacji w wysokich temperaturach często też pojawia się mocniej odczuwalny alkohol , co akurat mi najbardziej przeszkadza. Oczywiście są drożdże dla których wyższe temperatury nie są straszne i w konkretnym piwie dają dobre efekty , ale to już inna bajka.

 

Edit: Coś nielogicznie to napisałem , poprawiłem.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po fermentacji w wysokich temperaturach często też pojawia się mocniej odczuwalny alkohol , co akurat mi najbardziej przeszkadza.

Dodam jeszcze, że oprócz bardziej odczuwalnej alkoholowości powstają alkohole wyższe, z którymi nasz organizm sobie tak łatwo nie radzi jak z etanolem i dlatego takie piwa są zdecydowanie bardziej kacogenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.