Skocz do zawartości

Czy już zlewać na cichą?


bestisz

Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu miałem długi weekend i postanowiłem poczynić trzy warki. Do tej pory warzeniem z racji wolnego czasu zajmował się tata a ja zajmowałem się zazwyczaj degustacją. Nadszedł więc czas zrobić coś samemu a nie tylko żłopać :-)

 

Z racji swoich upodobań padło na 3 przepisy:

1. http://www.wiki.piwo.org/Milk_Stout,_Jan_Krysiak_(wena)

Składniki od A do Z dokładnie takie jak w przepisie Pana Janka. Po uwarzeniu wyszło prawie 30L brzeczki nastawnej o gęstości 14blg.

Stan na dzień wczorajszy (niedziela) - 8 dnień fermentacji burzliwej, w rurce fermentacyjnej "bulka" co kilka minut, pomiar wykazał 7blg.

2. http://www.wiki.piwo.org/Saison,_Dorota_Chrapek_(dori)

Niestety nie było na stanie domowego browaru wszystkiego co w przepisie Pani Doroty więc zamiast drożdży WY 3724 Saison użyłem Sawbrew S-33 oraz zamiast chmielu Sazz poszedł odpowiednio przeliczony Lubelski.

Niestety miałem problemy przy filtracji i wyszło jakieś 19L brzeczki nastawnej o gęstości 14,5blg.

Stan na dzień wczorajszy (niedziela) - 7 dnień fermentacji burzliwej, w rurce fermentacyjnej "bulka" co kilka minut, pomiar wykazał 5blg.

3. http://www.wiki.piwo.org/Dunkelweizen,_Andrzej_Jendrzejski_(Jejski)

Przy tym piwku również są odstępstwa od przepisu autora. Po pierwsze drożdże - ja użyłem klasycznych do pszenicy czyli WB-06, druga sprawa to zacieranie. Nie rozumiem jeszcze co to jest zacieranie dekokcyjne więc zastosowałem infuzyjne z następującymi czasami:

- 45°C - 15 min

- 55°C - 15 min

- 62°C - 40 min

- 72°C - 40 min

 

Słody były odważone w połowicznej ilości tak aby wyszło około 24L brzeczki nastawnej. Wyszło nawet 25L z gęstością 12blg.

Stan na dzień wczorajszy (niedziela) - 6 dnień fermentacji burzliwej, w rurce fermentacyjnej "bulka" najmocniej z tych trzech warek, pomiar wykazał 2blg.

 

Powiedzcie mi kiedy jakie piwo mam zlewać na cichą. Tata zawsze ma swoje metody i podejście do sprawy, rzadko trzymał się przepisów a bardzo często zlewanie czy butelkowanie było wtedy jak jemu pasowało (albo po prostu pozwalał mu na to czas. Chciałbym to zrobić według jakiegoś standardu.

Druga sprawa o jaką chciałbym zapytać to czy robię bardzo źle jeżeli po gotowaniu i chłodzeniu nie filtruję (odcedzam) brzeczki od chmielin? Mnie to nie przeszkadza, chmieliny zawsze ładnie opadają na dno podczas burzliwej. Przy zlewaniu na cichą zawsze mam zdezynfekowane wraz z fermentorem bardzo gęste sito i przez niego zlewam do fermentora. Chmieliny wtedy dopiero zostają oddzielone od brzeczki. Czy robię dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura fermentacji?

 

Stout i saison niedofermentowane - czekać.

Pszeniczne już jest blisko zakończenia fermentacji - daj mu 2-3 dni i przelewaj na cichą.

 

Brzeczkę lepiej zdekantować po warzeniu. Zrób tzw. whirpool (porządnie zakręć odkażoną łychą, żeby osady zbiły się w środku) i delikatnie ściągaj przy ściance. Zostawianie chmielin na fermentację może skończyć się sianem w smaku, pogarsza pracę drożdży i trudno potem użyć taką gęstwę ponownie. Poza tym, przelewanie po burzliwej przez sito to niepotrzebne natlenowanie piwa - niby wciąż są w nim żywe drożdże, które zmetabolizują tlen, ale może mieć to wpływ [negatywny] na smak.

 

 

Kiedy przelewać - ciężko o uniwersalne procedury. Z doświadczeniem będziesz widział, kiedy fermentacja została zakończona i można przelewać na cichą, a kiedy brzeczka potrzebuje parę dni. Przy ciężkich piwach fermentacja burzliwa i cicha trwa 5-6tyg, a przy lekkich czasem po 10 dniach można butelkować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja w piwnicy, temperatury wahają się pomiędzy 19 a 22 stopnie. Ogólnie jest raczej stabilnie pomiędzy 20 a 21 stopni.

Dzięki za rady co do dekantacji i "whirpoola" , następnym razem tak zrobię.

Jeżeli chodzi o saisona to chyba było do przewidzenia że będzie dłużej fermentował. Receptura Pani Doroty mówi o 14 dniach burzliwej. Nurtuje mnie natomiast Milk Stout. Przed końcem gotowania wsypałem 0,5kg laktozy jak jest w przepisie. Sam autor napisał że ekstrakt końcowy wynosił u niego 6 blg. Jeżeli u mnie po 8 dniach jest 7blg to raczej chyba nie powinienem się spodziewać że zejdzie wiele niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jak na razie największy problem to poprawna dekantacja po chmieleniu i ostudzeniu brzeczki. Mieszanie w garze nic w sumie nie daje a przynajmniej niewiele ... zawsze coś rurka zaciągnie dlatego zakładam na fermentator wypłukaną w roztworze pirosiarczynu sodu rajstopę. matko ile się na tym zatrzymuje. Nie wiem czy chmielenie szyszką by coś zmieniło ale po granulacie taki syf pływa w brzeczce że szok ... :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chmiel do woreczka? Zawsze tak mozna chmielic :P

 

następnym razem chyba tak zrobię - chociaż gdzieś czytałem na forum, że to utrudnia chmielenie ....

Lagerowanie dotyczy chyba piw dolnej fermentacji jak się orientuję? jeśli źle myślę popraw mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Na Twoim miejscu nie ruszałbym tego piwa jeszcze przez co najmniej tydzień... Wtedy, jeśli koniecznie chcesz przelewać na cichą, zmierzyłbym BLG, po paru dniach znowu i jeśli się nie zmienia to wtedy można przelać na cichą..

Ale lepiej będzie wg. mnie zrezygnować z cichej, przetrzymać piwo jeszcze trochę i do butelek... a gęstwę też możesz potem wykorzystać...

Edytowane przez rkkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zlać z tego fermentora najpóźniej do piątku, bo muszę zrobić miejsce na nowe piwko, czyli cicha powinna być tym razem.

Mam trzy fermentory, ale tylko ten jest szczelny i bulga w czasie fermentacji, a wkurza mnie brak bulgania na burzliwej, już to przerabiałem.

Czyli pójdę za radą rkkr, tyle że dokładnie w piątek.

Gęstwy nie wykorzystam, bo następnego piwa na S-33 jak na razie nie planuję.

Oczywiście dziękuję obydwu kolegom, którzy napisali swoje rady.

Swoją drogą wydawało mi się, że przy Kolschu cicha będzie wskazana z uwagi na to, że się lepiej sklaruje.

Widzę, że ogólnie nie jesteście zwolennikami zlewania na cichą fermentację.

Edytowane przez radekfilon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoją drogą wydawało mi się, że przy Kolschu cicha będzie wskazana z uwagi na to, że się lepiej sklaruje.

mi się wydaje, że na klarowanie piwa przelewanie nie ma wpływu bo niby w jaki sposób?

 

Przy okazji, cicha fermentacja to jest w skrócie od momentu opadnięcia piany a nie zakończenia fermentacji (brak spadku blg) :P

I ona jest czy chcemy, czy tez nie chcemy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Black IPA na drożdżach BRY-97 została nastawiona 27.11. Plg początkowe torchę mi się za niskie zrobiło, albo balingomierz przekłamuje. Nie mniej wynosiło wg wskazań 12,5. Fermentacja cały czas w temperaturze 17-19 stopni, głównie w okolicach 18. Piana pojawiła się po dwóch dniach od zadania drożdzy więc 30.11. Rurka nie bula, ale piana jest wysoka i zdrowa. Jest tylko różnica w poziomie wody w rurce wiec jakieś lekkie podcisnienie w fermentorze jest.

Dzisiaj zmierzyłem Blg i wynosi okolo 2. Piana nadal ładna i wysoka. Zostawiłem balingomierz w fermentorze. Aktualnie temperatura fermentora coraz bardziej zbliża się do temperatury otoczenia i jest od niej wyższa o około 0,3 stopnia. Wg instrukcji z brewkitu (zestaw z Brewer's Best) powinienem zaraz dodać chmiel na cichą i zlewarować piwo. Niestety, nie pisza dokładnie. Kiedy powinienem zlc na cichą? Czy czekać aż piana zniknie, czy stałe wskazanie blg przez 3 dni?

Wskazania balingomierza aktualnie zakłóca piana więc nie wiem dokładnie, czy jest 2 czy 3.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.