Skocz do zawartości

Jakie składniki na Żubra


Marciano

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

Narazie robię piwka z ekstraktów ale powoli przymierzam się do zacierania.

 

Mój teść jest fanem żubra i od jakiegoś czasu nagaduje mnie żebym mu zrobił piwko podobne smakiem do jego ulubionego żubra.

 

Jak juz skompletuje cały sprzęt będę chciał zrobić właśnie coś w smaku jak zubr.

 

jakieś sugestie?

robił ktos takie piwko?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to piwo dolnej fermentacji i najpierw się zastanów, czy masz do tego warunki. Jeżeli tak, to weź jakieś 4 kg słodu pilzneńskiego (rozumiem, że pije tego zwykłego jasnego żubra). Myślę, że jak do chmielenia użyjesz 20 g marynki, to goryczki będzie aż nadto. Drożdże W34/70. Fermentacja w około 10-12°C. Nie wiem, czy teść doceni, ale jak dobrze zrobisz, to powinno być lepsze od żubra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu uszczęśliwiać i edukować teścia na siłę. Jeszcze mniejszy sens widzę, żeby warzyć specjalnie pod takie gusta. Rób swoje, a być może nadejdzie dzień, że zechce spróbować Twojego piwa.

 

Jasne lekkie lagery to są trudne piwa - wrażliwe na fluktuacje temperatur, trzeba zadbać o niską temperaturę (lodówka, pojemnik styropianowy), długa fermentacja, lagerowanie oraz leżakowanie. Poza tym, ze względu na czysty, słodowy smak - wszelkie wady czuć wyraźnie, nie ma elementów które mogłyby "przykryć" niedokładności.

Nie polecam warzenia takich piw przez początkujących piwowarów. Lepiej zrób jasnego ale 11blq o słabym chmieleniu, na drożdżach US05 - koło Żubra to nie będzie stało, ale przy odrobinie szczęścia otrzymasz słodowe, delikatnie kwiatowe, lekko wodniste piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu uszczęśliwiać i edukować teścia na siłę. Jeszcze mniejszy sens widzę, żeby warzyć specjalnie pod takie gusta. Rób swoje, a być może nadejdzie dzień, że zechce spróbować Twojego piwa.

 

Mój uparcie pijał Kasztelana i żadne warzone przeze mnie nie smakowało mu tak jak Kasztelan.

Od jakiegoś czasu sam schodzi do piwnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, do mojego zacierania bliżej niż dalej i chyba sobie tego zubra odpuszczę. Jak na razie żadna z trzech warek robiona z puszki mu nie smakowała w przeciwieństwie do mnie. Ma swój typ i koniec. Ale jak to mówią "Cóż Pan zrobisz? Skały nie zjesz!". Będę robił pod siebie i nic na sile.

Ale wiecie jak to jest udowodnić coś tesciowi :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedz teściowi, żeby przerzucił się na wojaka. Jakość i smak ta sama a cena niższa :D

Ja mam podobny problem z kuzynem - lech albo Czechy, wszystko inne to nie piwo.

Ostatnio umówiłem sie na piwo z Angielką mieszkającą tutaj, zabrałem do multitapu i bardzo narzekała, że same ale są, ona chce jasnego lagera :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sam byłem fanem żubra a teraz to się zastanawiam jak można zrobić tak niedobre piwo. Ale jak się teściu uparł to zrób jak Olo333 radzi.

 

Ja od Żubra wolałem Classica czy Magnata. Porter też taki zły nie był. Ale to za czasów Dojlidy, a nie zakład produkcyjny numer X korporacji KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to piwo dolnej fermentacji i najpierw się zastanów, czy masz do tego warunki. Jeżeli tak, to weź jakieś 4 kg słodu pilzneńskiego (rozumiem, że pije tego zwykłego jasnego żubra). Myślę, że jak do chmielenia użyjesz 20 g marynki, to goryczki będzie aż nadto. Drożdże W34/70. Fermentacja w około 10-12°C. Nie wiem, czy teść doceni, ale jak dobrze zrobisz, to powinno być lepsze od żubra ;)

Ja bym jeszcze dorzucił 0,75kg kaszki kukurydzianej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Żubra jest bardzo dobry przepis, taki sam jak na każdego koncerniaka. Tylko dla nienormalnych:

 

1) kupujesz Żubra w sklepie, obojętnie puszka czy butelka

2) przelewasz do innej czystej nieoryginalnej butelki

3) kapslujesz i dorabiasz własną piękną etykietę

4) schładzasz, po czym częstujesz miłośnika "piwa"

 

PS. Mam takiego kolegę od tyskiego, nic innego nie pije. Niereformowalny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sam byłem fanem żubra a teraz to się zastanawiam jak można zrobić tak niedobre piwo. Ale jak się teściu uparł to zrób jak Olo333 radzi.

 

Ja od Żubra wolałem Classica czy Magnata. Porter też taki zły nie był. Ale to za czasów Dojlidy, a nie zakład produkcyjny numer X korporacji KP.

 

Dojlidy nie były złe.... Za studenciaka smakował jeszcze np BOSMAN :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyśmiewacie się z użytkownika, ja Mu odpisałem kulturalnie (Żubr i Żuberek). Kupiłem se dziś w Li..u (spam) 'piwo' za 2.99zł o pojemności 0.65 ltr, potem poprawiłem moją wędzoną pszenicą. Jak ktoś umie zrobić koncerniaka to ma napisać koledze przepis a nie wyśmiewać się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego, który do ostatnich dni braniewskiego browaru, już pod egidą GŻ, był piwowarem, niestety minęło już ponad 10 lat i pewnie się sporo zmieniło. Jak moje piwka dojrzeją to się z nim umówię na grilla i podpytam jak to w koncernach było ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na koncerniaku, jak juz pisałem żubra nie pijam. Chodzi mi tylko o to żeby udowodnić ze takie gó..o to też można i w domu zrobić. :)

 

Nawet nie pomyślałem żeby klonować koncerniaki bo nie po to robimy piwko w domu.

 

Wiele razy próbowałem "otworzyć" oczy tesciowi ale jak juz pisałem nie da się :-)

 

A reakcja kolegów jak najbardziej uzasadniona.

Edytowane przez Marciano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.