Jump to content
Sign in to follow this  
pirmosz

Nietypowy kożuch z drożdży

Recommended Posts

Właśnie uwarzyliśmy naszą trzecią warkę - Irish Red Ale. Po raz pierwszy nie jest to piwo oparte na słodach pszenicznych i z użyciem drożdży safale s-04. W dotychczasowych piwach mieliśmy bardzo ładną piankę na fermentacji burzliwej i nic niepokojącego się nie działo. W najnowszym piwku (fermentacja trwa od ok. 6 godzin) utworzył się dość gruby kożuch na powierzchni, który bardziej przypomina ciasto drożdżowe niż pianę - poniżej kilka zdjęć.

Zastanawiam się czy z piwem wszystko ok? Czy nie doszło do jakiegoś zakażenia, może drożdże się słabo namnożyły? Martwi mnie też trochę kolor - przed gotowaniem piwo było bardziej czerwone, teraz jest znacznie ciemniejsze.

5zkjrutycbio_t.jpg

hrofy48p0j15_t.jpg

4eahikr7nazs_t.jpg

Warzone wczoraj, drożdże zadane o 1.00 w nocy. Temperatura 23 - 24 stopnie, rurka fermentacyjna bulgocze regularnie.

Pojemnika nie muszę otwierać - jest przeźroczysty więc mam stały "podgląd".

ja też przy pierwszej warce panikowałem .... a to zapach a to nie bulgota i takie tam ...

tak jak mówią koledzy - nie zaglądać zbyt często bo można sobie tylko biedy napytać. Drożdże swoje odstać muszą na burzliwej i cichej i nie musimy tam nosa wścibiać by dokładnie wiedzieć krok po kroku co się tam dzieje. Drożdże mają swoje życie i jak damy im czasu to swoje zrobią bez łaski ....

Posłuchałem waszych porad i cierpliwie poczekałem co stanie się z piwem. Nadal utrzymuje się cieńki kożuch z drożdży na powierzchni, ale mija właśnie 10 doba fermentacji i postanowiłem dokonać pomiaru blg. Okazało się, że piwo odfermentowało z początkowych 12,5-13 blg do 3 - 3,5 blg. Wydaje się, że wynik jest niezły i nadawałoby się do przelania na cichą. Pytanie czy można przelać jeśli na wierzchu nadal pływają drożdże? Jeśli tak to jak to zrobić - "przefiltrować" przez gazę lub coś podobnego?

Poniżej zdjęcie aktualnego stanu piwa.

02h5jtqnc24d_t.jpg

Moje ostatnie S04 dokładnie takie same gluciory drożdży miały na dnie... U mnie wszystko opadło, ja bym poczekał jeszcze chwilę, jak nie opadną to tak jak kolega wyżej mówił, ostrożnie wężykiem przelać :)