Skocz do zawartości

Próba jodowa


marboz

Rekomendowane odpowiedzi

Czas podany może odbiegać od tego co uzyskujemy w warunkach domowych ze względów wszelakich ,podaliscie je wyżej . Ja ze znajomymi uzyskujemy negatywną próbę niekiedy nawet po 70 min zacierania ,albo dłuższym czasie. Stad moje zdziwienie ,że w 15 minucie i w następnych odczytach uzyskuje wynik negatywny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobieram próbki z kociołka , pierwszą chwile po wsypaniu słodu, druga 15 min po, trzecia 20 minut po wsypaniu

mam jeszcze takie pytanko jak pobierasz pierwszą próbkę to z fragmentami słodu, czy samą wodę?

 

A jakie to ma znaczenie? Tak czy siak jak jest skrobia to powinno się zabarwić.

Moim zdaniem ma, bo jeśli zaraz na początku zacierania pobierzesz samą wodę, to skrobia ze słodu mogła jeszcze nie przejść do roztworu, stąd negatywny wynik próby jodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie :)

 

 

Warzyłem ostatnio dwie warki, Hafe-Waizen i Pale Ale i w obu przypakach poniższe:

 

Pobieram próbki z kociołka , pierwszą chwile po wsypaniu słodu, druga 15 min po, trzecia 20 minut po wsypaniu i za każdym razem jest ok tz probka się nie barwi a przeciez powinna... chyba ? Użylem juz nawet drugiej buteleczki wskaźnika żeby sie upewnić czy on jest ok. Dodam że mąkę ziemniaczana barwi doskonale.

 

Miałem podobny problem z niektórymi warkami, dodawałem jodyny do próbki zacieru i wynik był negatywny chociaż było to niemożliwe. Okazało się, że trzeba było dodac niewielką ilość wody z kranu do próbki i wtedy już próba w obecności skrobi wypadała pozytywnie.

Edytowane przez WSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.