Skocz do zawartości

Temperatura pracy drożdży ?


radzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedawno (z miesiąc-dwa temu) rozlałem moje pierwsze piwo do butelek. Robione było na brewkitcie od Coopersa, który zalecał temp. 20-28 stopni przy fermentacji - w mojej piwnicy utrzymuje się stałe 25°C, więc wszystko sprawnie poszło. Teraz kupiłem zestaw Mutons - w opisie przedmiotu w sklepie była podana informacja o temp. fermentacji "Zalecana temperatura fermentacji: 18-25°C"

 

Uznałem, że te 25 będzie w porządeczku, zamówiłem zestaw, słód itd. dzisiaj chciałem nastawiać i bardzo się zdziwiłem gdy przeczytałem na instrukcji dołączonej do puchy informację o temp. 18-21°C. I teraz nie wiem co robić - te temp są jakoś uniwersalne, czy drożdże zginą w 25 stopniach? Czy jest jakaś granica? Dać inne drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zginą, ale dadzą ci dużo niepożądanych aromatów, a może i piwo wyjdzie kacogenne przez alkohole wyższe. Przy temp. otoczenia 25°C fermentacja przebiega w 27-28°C i dla większości szczepów to już jest za dużo, żeby dać akceptowalny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chyba muszę sobie sprawić bunkier ze styropianu. Ostatnio w upały termometr nakleojony na fermentor wskazywał 27 - 28 °C... :/ A jak okładacie zamrożonymi butelkami fermentor w bunkrze, to jakoś równomiernie, czy po prostu wrzucacie te butelki "ot tak" - pytam bo zastanawiam się nad tym czy brzeczka nie będzie miała punktów gdzie będzie temp 19 °C, a po drugiej stronie fermentora będzie 26 °C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam obok fermentora. W moim przypadku, przy obecnych upałach jeśli chcę utrzymać temp. Ok 16-17°C to jednda butelka 1.5l wymieniana co 12h. Jeśli nie wymienię przez 24h to wzrasta do 21-22°C. Nie ma co, lato to sezon na wzmożoną konsumpcję, a nie produkcję piwa ;)

Taka różnica temp. w fermentorze jak opisałeś wywoła cyrkulację czytałem, że to dobrze wpływa na fermentację. W każdym bądź razie w niczym nie przeszkadza.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdże nawet powyżej 30oC nie giną, ba, fermentują dość szybko. Tyle, że "wydalają" całą gamę związków - aldehydy, ketony, wyższe alkohole, estry (np. octan etylu) - łagodnie mówiąc, nie sprzyja to piwu... Jest kilka szczepów drożdży, które wg producenta pracują "prawidłowo" przy takiej temperaturze, ale takich nie dołączają do puchy.

 

Jak masz miejsce - to styropianowy karton świetnie nadaje się do domowych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobiłem sobie za waszym przekonywaniem taki prowizoryczny bunkierek z kartonu i spienionej folii do pakowania. Prawie straciłem przy tym kranik i 23 litry piwa, ale na szczęście sytuacja jest opanowana ;)

 

Włożyłem do środka dwa wielkie wkłady mrożące z zamrażarki - nie ma jakiegoś problemu z tym, że taka duża pojemność cieplna (zimna w tym przypadku) jest przy fermenatatorze? Nie będzie przymarzać piwo przy ściankach, nic się nie może od tego "spsuć" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.