Skocz do zawartości

Problem z kolorem brzeczki


lybba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przymierzam się do uwarzenia swojego pierwszego piwa, wybór padł na dry stouta. Znalazłem taką recepturę (http://www.beersmith.com/Recipes2/recipe_153.htm):

5.00 lb Pale Malt (2 Row) UK (2.5 SRM) Grain 62.50 % 2.00 lb Barley, Flaked (1.7 SRM) Grain 25.00 % 1.00 lb Black Barley (Stout) (500.0 SRM) Grain 12.50 % 2.25 oz Goldings, East Kent [5.00 %] (60 min) Hops 43.5 IBU 0.25 tsp Irish Moss (Boil 10.0 min) Misc 10.00 gm Gypsum (Calcium Sulfate) (Mash 60.0 min) Misc 5.00 gal Dublin, Ireland Water 1 Pkgs Irish Ale (Wyeast Labs #1084) Yeast-Ale

 

 

 

Chciałbym zrobić 12 litrów brzeczki nastawnej, 12BLG. Przy wydajności 75%, potrzeba 2kg słodu. Będzie w tym 250g prażonego jęczmienia. Gdy wklepałem to do toolkitu piwowara(http://www.piwo.org/files/file/17-toolkit-piwowara/) wyszło mi 23 EBC czyli mój stout będzie koloru dark lager!?!? Gdzieś sie pomyliłem, czy zamiast w EBC podaje w SRM?? Myślałem o zmniejszeniu udziału płatków na rzecz jęczmienia palonego, to by trochę podratowało kolor. Załączam foto toolkitu.

 

PS:

1.Przy przelewaniu na cichą filtruje się młode piwo czy nie??

2. Czy baloon do wina 25l nada się na 12l cichej fermentacji??

3. Czy do cichej można dodac około 0.5 litra brzeczki, aby szybko powstał CO2 który wyprze te pozostałe 13 litrów powietrza z balonu, czy nie?

post-6845-0-68525100-1375270091_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie ci dużo więcej, proporcje wyglądają dobrze. W "naszych" jednostkach to będzie tak: pale 6 ebc, płatki 2.5 ebc, palony 1400 ebc. Spokojnie wyjdzie bardzo ciemne. Prawdopodobnie jest jakiś błąd w toolkicie, BS wylicza mi na ok. 70 ebc.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie, ewentualnie po cichej, jak się chmieli na zimno.

2. Chyba tak, może nieco za duży. Nie mam doświadczenia z balonami, ciężko się je myje.

3. Sądzę, że na etapie burzliwej powstanie ponad te 13 litrów CO2, a każda ingerencja w zawartość fermentora może być przyczyną infekcji, więc jeśli nie trzeba - nie się przy niej nie majstruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.