Skocz do zawartości

Prośba o pomoc


Hubson

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim!

 

Prośba do Was o pomoc w znalezieniu błedu jaki popełniłem zacierając swoja przedostatnią warkę. Piwo bardzo płytko odfermentowało, 4 tygodnie burzliwej w temp. 8 st. C i 2 tygodnie w takiej samej temperaturze. Początkowe BLG 13, końcowe 4 BLG. Po 2 tygodniach przerwa diacetylowa 4dni w temp. 10 st. C.

 

Przepis:

 

27l

Caramel 1kg

Caramunich 1kg

Monachijski 1,5kg

Wideński 3kg

 

Drożdże Munich Lager 2308, starter 2,5l

 

Mash:

 

17l wody

54 st. - 30min

66st. - 45min

Mashout - 10min

 

Ponieważ to moja druga warka na drożdżach płynnych i wchodzę dopiero w startery, podejrzewam, że powodem wysokiego końcowego BLG mogą być: za mały starter, zacieranie lub za słabe napowietrzenie (napowietrzam mieszadłem do farb). Przy burzliwej pod koniec próbowałem kręcić fermentatorem, ale BLG nie spadło nic, po cichej również. Zdecydowanie wolę piwa bardziej wytrawne i nie mam pojęcia gdzie tkwi problem. Jeśli macie jakieś pomysły będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z munichami są takie, że one nie schodzą za nisko. Co prawda 4 z 13 to faktycznie mało ale nie spodziewałbym się więcej jak 3- 3,5°Blg. Więc nie powinieneś chyba zbytnio się przejmować, ważne, żeby piwo było smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli drożdże, to się trochę wyjasniło, bo już zaczynałem szukać dziury w całym. Dalszą "walkę" odpuściłem, bo musiałem zwolnic lodówkę na Hefe-weizena z przepisu Anteksa, piwo poleciało do kega i w butelki. Zobaczymy jak będzie smakować za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać :beer:

 

To moj pierwszy wpis i mam nadzieje, że bedzie ich coraz wiecej.

Jednak nie koniecznie chciałbym żeby były ona spowodowane problemami przy kolejnych warkach... :P Także witam!

 

Problem polega na tym, że nie wiem czy już mogę butelkować..

 

Piwo, które uwarzyłem to zestaw surowców na Przeniczne Ciemne 12'BLG (20L) z twojbrowar.pl.

Brzeczka przed zadaniem drożdży (Fermentis Safale US-05) wyszła mi 13'BLG ,fermentacja po planowanych 10 dniach stanęła na poziomie 4'BLG..

Przetrzymałem ją jeszcze 10 dni ale nadal jest 4'BLG..

Podejżewam ,że już nic tu sie nie wydaży i mogę butelkować ale pytanie ile dodać cukru do refermentacji w butelce ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj;

ściągnij sobie jakiś słownik do pól tekstowych, żeby sprawdzał Ci ortografię, bo trochę razi w oczy... Uzupełnij profil, odznacz się na mapce, etc.

 

Jeśli po 10 dniach nic się nie zmienia - można butelkować. Możesz sobie przygotować syrop - rozpuszczasz 120g sacharozy w 1l wody, gotujesz, ochładzasz i mieszasz z piwem bezpośrednio przed butelkowaniem.

Jeśli chcesz używać sacharozy bezpośrednio - warto kupić miarkę. W Twoim przypadku użyłbym 3g na butelkę, może trochę więcej do 4g, jeśli przewidujesz szybkie spożycie (np. w ciągu miesiąca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.