Skocz do zawartości

Brasserie Lodzermensch


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Mysle ze wielu z nas, piwowarow domowych, wczesniej czy pozniej zaczyna marzyc o zamianie swojego 40 litrowego garnka na cos nieco wiekszego

Ty raczej zamieniasz 10-litrowy garnek na coś większego :) Ale fajnie, że coś takiego robisz, mam nadzieję, że nie zapomnisz o prostych piwowarach domowych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje wszystkim za wpis, polubienie tutaj czy na facebooku, ktore bedzie jednym medium gdzie da sie przeprowadzic jakakolwiek akcje reklamowa. Chcialem jednoczesnie zdementowac pogloski dotyczace mojego garnka, otoz jest on 40 litrowy i nie zawaham sie go uzyc ;)

 

Jesli chodzi o piwowarow domowych to chcialbym zeby browar byl dla nich otwarty i nie to w sensie uwarzenia piwa raz na ruski rok + pamiatkowa fotka do albumu, ale bardziej w kontekscie np uzyczania gestwy - w przeszlosci gospodarstwa produkujace piwa dzielily sie swoimi gestwami i to bylo zawsze cos co bardzo mi sie podobalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę i życzę powodzenia oraz liczę, że pojawi się trochę informacji z frontu boju z urzędami, wykonawcami (koszty i te sprawy;) itp w ramach 

http://www.piwo.org/forum/65-polskie-browary-rzemie%C5%9Blnicze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu pitu pitu a zapasy znosnego do picia piwa nikna w zastraszajacym tempie.

 

Warka #86 Saison


Warzone: 28.07.2015

Skład na 12L:

Surowce fermentowalne:

Strzegom pilznenski – 2,6 kg

Pszenica nieslodowana (kleik) - 0,42 kg 

 

Zacieranie:
45 min 62-60` -> 15 min 71-70`-> wygrzew

Do fermentora trafiło :  10 litrow, OG 15  blg, wydajnosc ok 85 % wg bt 

Chmiele:
Motueka granulat 5g - 60`

Motueka granulat 35g - 15`

 

szacowane IBU:  ok 24

Drozdze:

FM Odkrycie Sezonu - gestwa po #85

 

Komentarz: O skurwesyn, celowalem w 12,5 blg przy wydajnosci 70%, a tu olaboga 86. Co oni mi do tego wora ze slodem nasypali i czy po wypiciu tego piwa zaczna wypadac mi wlosy, zaczne swiecic w ciemnosci badz wyrosna mi trzy piersi??  :| 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O skurwesyn, celowalem w 12,5 blg przy wydajnosci 70%, a tu olaboga 86. Co oni mi do tego wora ze slodem nasypali i czy po wypiciu tego piwa zaczna wypadac mi wlosy, zaczne swiecic w ciemnosci badz wyrosna mi trzy piersi??

 

A już myślałem, że tylko ja mam takie przygody. Pod koniec zeszłego roku miałem 3-4 warki pod rząd, w których wydajność zdecydowanie skoczyła powyżej 80%. Aż w następnych podniosłem kalkulacje wydajności w BeerSmith. Tym czasem wszystko wróciło do normy i musiałem gotować dłużej żeby osiągnąć założony ekstrakt :) I jak tu być powtarzalnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze w piwowarstwie chalupniczo-rzemieslniczym ogolnie ciezko o powtarzalnosc, z czym borykaja sie i browary rzemieslnicze. Ale faktycznie nieraz jest to frustrujace. A wczoraj zrealizowalem wreszcie warzenie, ktore chodzilo mi po glowie od dawna czyli podejscie do belgijskiego stouta. Do piwa uzyje szczep Yeast Bay Northeastern Abbey - mialem stara gestwe w lodowce, czesc wzialem i namnozylem na okolo litrowym starterze. 

 

Warka #87 Belgijski Stout

 

Warzone: 30.07.2015

Skład na 12L:
 

Surowce fermentowalne:

Castle Pale Ale – 2,5 kg
Biscuit - 0,2 kg

Platki owsiane blyskawicznie - 0,12 kg

Pszenica nieslodowana - 0,1 kg

Carafa III - 110g

Czekoladowy - 0,1 kg

Barwiacy - 50g

Zacieranie:

60 min 67-65` -> wygrzew

Do fermentora trafiło : 11 litrow, OG 14,1 blg, wydajnosc ok 73 % wg bt 

Chmiele:
Bramling Cross granulat 17g 60`
Bramling Cross granulat 20g 15`

szacowane IBU:  ok 25

Drozdze:

Yeast Bay Northeastern Abbey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #88 Blond Ale

 

Warzone: 02.08.2015

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

Soufflet Pilznenski – 2,3 kg

Pszenica nieslodowana - 0,2 kg

Carabelge - 90g

 

Zacieranie:
30 min 65-63`-> 30 min 68-67 -> wygrzew

Do fermentora trafiło : 10,5 litra, OG 11,8 blg, wydajnosc ok 75 % wg bt 

Chmiele:
Bramling Cross granulat 5g 60`
Archer granulat 20g 15`
Archer granulat 20g 10`


szacowane IBU:  ok 20

Drozdze:

FM50 Klosy Kansas - litrowy starter

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #89 Saison IPA

 

Warzone: 09.08.2015

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

Soufflet Pilznenski – 2,4 kg

Pszenica nieslodowana - 0,6 kg

Carabelge - 150g

 

Zacieranie:
40 min 66-64`-> 20 min 67-66 -> wygrzew

Do fermentora trafiło : 10,5 litra, OG 13,8 blg, wydajnosc ok 76 % wg bt 

Chmiele:
Motueka granulat 5g 60`
Pacific Jade granulat 10g 15`
Southern Cross granulat 10g 10`

Pacific Jade granulat 13g hop stand
Southern Cross granulat 12g hop stand


szacowane IBU:  ok 40

Drozdze:

FM Odkrycie Sezonu - gestwa po #85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis warzylem warke # 90 ale niestety poleglem na filtracji. W zasypie bylo okolo 20 % zyta plus kilka procent owsa. Niestety mimo podgrzewania zacieru, mieszania, nacinania, dwukrotnego przelewania, dolewania goracej wody w ciagu 2 godzin uzyskalem okolo 3,5 litra filtratu po czym stanelo na dobre. Porazka jest tym wieksza ze czesc piwa byla przeze mnie kwaszona od okolo 3 dni lactobacillusem. Piwo fermentowac mialo na Blaugies (Wyeast 3726).

Musialem zrezygnowac, ale pewnie powroce to tej warki za kilka dni tyle, zee juz bez lactobacillusa, ktory pojdzie planowo do gose. 

 

Smutek, serce peka na milion kawalkow, czuje sie jakby zdechla moja ulubiona rybka albo chomik   :(

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znow warzylem pod Blaugies, znow mialem klopot z filtracja. Wyglada na to, ze po 90ciu warkach cos stalo sie z oplotem (pozapychal sie?). Wobec powyzszego skorzystalem z rady kolegi profika i filtrowalem za pomoca druciaka nie-żony.  Rezultat takiej filtracji nie byl zachwycajacy i blizej mu bylo do bajorka rodem z Przystanku Woodstock niz klarownego filtratu. Niemniej jednak akcja zakonczyla sie polowicznym sukcesem poniewaz piwo udalo mi sie skonczyc.  Postoi dluzej na cichej zeby sie w miare wyklarowalo.

 

Warka #91 Saison (Blaugies)

 

Warzone: 16.08.2015

Skład na 12L:

 

Surowce fermentowalne:

Soufflet Pilznenski – 2,16 kg

Pszenica nieslodowana - 0,52 kg

Monachijski - 70g 

Zakwaszajacy - 40g

 

Zacieranie:
60 min 65-> wygrzew

Do fermentora trafiło : 10 litrow, OG 12,2 blg, wydajnosc ok 69 % wg bt 

Chmiele:
Sorachi Ace granulat 5g 60`
Sorachi Ace granulat 17g 10`
 

szacowane IBU:  ok 25

Drozdze:

Wyeast 3726 - starter 1 L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyglada na to, ze po 90ciu warkach cos stalo sie z oplotem (pozapychal sie?)

Patrzyłeś czy się nie skręca? też tak miałem, raz się skręcił przy samym początku i później za każdym razem jak się go obciążało słodem przy filtracji to się skręcał i ament. Musiałem wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyglada na to, ze po 90ciu warkach cos stalo sie z oplotem (pozapychal sie?)

Patrzyłeś czy się nie skręca? też tak miałem, raz się skręcił przy samym początku i później za każdym razem jak się go obciążało słodem przy filtracji to się skręcał i ament. Musiałem wymienić.

 

 

Jest poskrecany. Czyli dupa. Dzieki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.