Skocz do zawartości

Brasserie Lodzermensch


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Saison #34 na blendzie z brettami wlp670 tydzien temu rozlany do 9 butelek szampanskich, 1 peta i kilku 0,33. Po 4 miesiacach zszedl praktycznie do 0, no moze lekko ponad – 0.2 – 0.3 blg. Planowane nagazowanie to ok 2,7 vol co2.

 

Dzis warze saisona, ktorego zamierzam fermentowac wlasnym blendem gestwy Wallonian Farmhouse oraz Beersel Brettanomyces Blend. Ten drugi to brettanomyces pozyskane najprawdopodobniej z browaru, a to niespodzianka, Beersel. Pilem ostatnio gueuze z tego browaru i kwasnosc byla dla mnie zbyt przytlaczajaca ale byc moze trafilem na jakas dlugo lezakowana butelke. Zamierzam fermentowac troche wyzej, w ok 23-25 stopniach, jak juz pisalem troche chyba wymarnowalem potencjal wallonian farmhouse fermentujac w niskiej temperaturze (20-21). Tym razem zbiornik, przed zadaniem drozdzy, pojedzie na kolonie:D do zaprzyjaznionej miejscowki gdzie w jednym z pomieszczen temperatura nie spada ponizej 22-23 stopni. Znow warze bez brewtarget, sypie bazujac na doswiadczeniach - zobaczymy co wyjdzie.

 

Warka #49 Beersel Saison

 

Warzone: 25.10.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilznenski – 2,25 kg

Platki zytnie – 0,4 kg

Platki owsiane – 0,2 kg

Zakwaszajacy – 4 lyzki stolowe

Slod monachijski – ok 0,3-0,4 kg

 

Zacieranie:

 

60 min 67-63`->wygrzew do 78`

 

 

Do fermentora trafiło : 10L 14blg

 

Chmiele:

 

Rakau szyszka 5g - 60`

Rakau szyszka 20g – hop stand 10`

 

szacowane IBU: nie wiem

 

zadane gestwa Wallonian Farmhouse + fiolka Yeast Bay Beersel Brett

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna czesc sagi pt ‘W poszukiwaniu idealnego saisona’. Jak zwykle zaczynam od 8-9 blg grisette zeby wskoczyc potem na wyzsze gestosci poczatkowe. Tym razem testowac bede blend saccharomyces Yeast Bay ‘Saison Blend’.

 

Warka #50 Grisette

 

Warzone: 02.11.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilznenski – 1,7 kg

Platki jeczmienne – 0,2 kg

Zakwaszajacy – 1 lyzka stolowa

Slod monachijski – ok 0,15 lg

 

Zacieranie:

 

70 min 66-64`->wygrzew do 78`

 

 

Do fermentora trafiło : nieco ponad 11L 8,5blg

 

Chmiele:

 

Wai-iti szyszka 5g - 60`

Wai-iti szyszka 25g – hop stand 10`

 

szacowane IBU: 10

 

zadane fiolka Yeast Bay Saison Blend:

http://www.theyeastbay.com/brewers-yeast-products/saison-blend-i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Notki aktualizujace:

 

Saccharomyces:

 

#47 Bruery stolowy blond – rozlany dzis, gazowany do 2,7 vol co2. Piwo zeszlo do 0, doslownie, zadnych tam lekko ponad, cos pomiedzy, cos okolo. 0 bezapelacyjne. Yeast Bay piszac o Dry Belgian Ale, ze te drozdze schodza bardzo nisko nie fantazjowal – te drozdze sa po prostu szalone. Probka przy rozlewie : niespodziewanie mocny banan + cytrusy, przyjemnie.

#44 De Dolle IPA – rozlana 4 dni temu, zeszlo do 2,5 blg, gazowane do 2,6 vol co2

#46 Imperial Saison – na zimno wrzucilem 02.11 15 gram szyszki Sorachi Ace + 5g Wai iti

Ogolna uwaga dot Wyeast Canadian/Belgian – przy wszystkich piwach mam problem z piana,psujac odbior piwa

 

Brettanomyces:

 

#40 Sztuczka – Mozolnie to idzie, probka pobrana w ostatni weekend, aktualny stan 1,5 blg – chyba troche za niska temperature funduje zwierzakom. Organolapetycznie – niewyczuwalne zmiany w stosunku do profilu uzyskanego po glownej fermentacji saccharomyces

#48 Brett IPA – probka pobrana w weekend, zeszlo do 2 blg, przed chwila wrzucilem 20 g nelsona + mosais (szyszki, po 10), bede chmielil na zimno 4-5 dni, dzien przed rozlewem dorzuce znow 20g. Postanowilem nie trzymac tego piwa dluzej, aktualnie jest to ok 5 tyg ale zamierzam i tak rozlac wiekszosc w pety i miec do szybkiego spozycia, z poltora litra rozleje w butelki szampanskie do obserwacji ewolucji.

#49 Beersel Saison fermentowane wysoko , w zakresach 24-25 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, moja obserwacja wynika z tego, ze mniej lub bardziej rzadko miewam wieksze problemy z piana przy saccharomyces ale na tych drozdzach wszystkie, co do jednego (5?), piwa po prostu mi sie slabo pienia, dotyczy to rowniez piwa nachmielonego na zimno (#39)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie piwo na Dry Belgian Ale, pierwsze zeszlo, tak jak pisalem z 11 do 0. Tym razem wariacja na temat witbiera bez skorek cytrusow i kolendry za to z odrobina chmieli o cytrusowych profilach (sorachi ace+wai-iti) oraz odrobina rajskiego ziarna. Z uwagi na bardzo glebokie odfermentowanie tych drozdzy w zasypie carapils+troche karmelowego.

 

Warka # 51 White Pale Ale

 

Warzone: 06.11.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 1,4 kg

Carapils – 0,22 kg

Karmelowy 20 ebc – 0,13 kg

Platki owsiane – 0,3 kg

Pszenica – 1,2 kg

 

Zacieranie:

60 min 67-62 -> wygrzew

 

Do fermentora trafiło :

 

Chmiele:

Wai-iti szyszka 10g - FWH

Wai-iti szyszka 10g - 15`hop stand

Sorachi Ace szyszka 10g – 15`hop stand

Centennial szyszka 10g - 15` hop stand

 

Szacowane IBU : Kolo 30

+kilka rozkruszonych ziarenek rajskiego ziarna

 

zadane gestwa po #47

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki co pilem tylko swojego saisona chmielonego lekko na aromat podczas gotowania ta szyszka wiec niewiele moge powiedziec. Lada chwila rozleje imperialnego saisona chmielonego na zimno sorachi ace wiec wtedy poznalem te szatany.

Ogolnie jako osoba uzywajaca wylacznie szyszek jestem nieco dyskryminowany w zakresie dostepu do odmian (sklepy sprzedaja granulaty - szyszki sa problematyczne, zajmuja wiecej miejsca) wiec bardzo sie cieszylem kiedy udalo mi sie to sorachi zakupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu muszę Ci przyznać. Kupić u nas szyszkę jaką się zaplanowało to graniczy niemal z cudem :) Mam już od jakiegoś czasu recepturę, ale z tego właśnie powodu że tam 90% to szyszki to puki co mogę zapomnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlego zapewne nic.

 

Ja uzywam szyszek glownie dlatego, ze sprawia mi przyjemnosc obcowanie z lisciami, mozliwosc powachania, obejrzenia. Osobiscie cenie go bardziej jako ze jest produktem nieprzetworzonym. Generalnie wydaje mi sie,ze po prostu szyszka jest bardziej zgodna z duchem craftu :smilies:

 

Drugi/trzeci powod jest bardziej prozaiczny - za pomoca szyszki+oplotu przeprowadzam filtracje po gotowaniu, nie musze uzerac sie z chmielinami bo przy takim sposobie ten problem w ogole nie istnieje. Rowniez przy chmieleniu na zimno szyszka jest dla mnie mniej problemowa, nie musze stosowac zadnych ponczoch filtrujacych, na koniec rurki wtykam kawalek druciaka i pach, leci klarownie, zadnego mulu ani niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi/trzeci powod jest bardziej prozaiczny - za pomoca szyszki+oplotu przeprowadzam filtracje po gotowaniu, nie musze uzerac sie z chmielinami bo przy takim sposobie ten problem w ogole nie istnieje. Rowniez przy chmieleniu na zimno szyszka jest dla mnie mniej problemowa, nie musze stosowac zadnych ponczoch filtrujacych, na koniec rurki wtykam kawalek druciaka i pach, leci klarownie, zadnego mulu ani niczego.

 

i to jest właśnie to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% brett ale (#warka 36)

 

Barwa ciemnego, przybrudzonego zlota, opalizujace jesli nieostroznie sie naleje, zachowujac ostroznosc dosc klarowne. Piana dosc niska, szybko redukujaca sie do obraczki a potem znikajajaca zupelnie. W zapachu umiarkowane tropikalne owoce + w tle lekka nuta octowa. W smaku znow tropikalne owoce, bardzo przyjemna minimalna kwaskowatosc plus dzika, spontaniczna nuta ktorej blizej do potu niz derki czy stajni. Ogolnie w piwie nie ma ciala ale poprzez lekki kwasek na finiszu nie mam wrazenia wodnistosci.

 

Podsumowujac piwo jest dosc specyficzne, wydaje mi sie ze calkiem dobrze moze smakowac latem, w cieple dni jako alternatywa dla witbiera. Aktualnie jednak wybralbym do spozywania na codzien cos innego.

 

21cf1b4.jpg

 

Rozlalem dzis Brett IPA (#48) - jeszcze 2 tygodnie temu piwo mialo 2 blg i zakladalem, ze na tym koniec - przeciez wszystkie internety mowia, ze piwa 100 % brett zachowuja sie podobnie do normalnych drozdzy bla bla bla.

No i tak sie zachowuja, ze zeszlo mi do 0 z 16 co da mi lacznie z refermentacja ok 8,5 alk. W zasypie mialem carapils, karmelowy ale to drozdzom nie przeszkadzalo najwyrazniej. Planowane nagazowanie : 2,6 vol co2.

 

Rozlalem tez Imperialnego Saisona (#46) - ten z kolei zszedl do 1 z poczatkowych 17 wiec dostane podobnie ok 8,5 alk. Planowane nagazowanie : 2,8 vol co2

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga warka Trois IPA, heroicza proba walki z odfermentowaniem do 0, tym razem zacierana duzo wyzej , no i zobaczymy co sie wydarzy.

 

 

Warka #52 – Brett IPA #2 (Trois)

 

Warzone: 16.11.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilznenski – 2,4 kg

Pszenica nieslodowana – 0,7 kg

Vicotory Briess – 0,1 kg

Zakwaszajacy - 0,1 kg

Briess Caramel 10L – 0,1kg

 

Zacieranie:

 

75 min 69-64`->wygrzew do 78`

 

 

Do fermentora trafiło : 12L 16blg

 

Chmiele:

 

Wai-iti szyszka 5g - 60`

Simcoe szyszka 15g – hop stand 10`

Citra szyszka 15g – hop stand` 10

Centennial szyszka 10g - hop stand`10

Wai-iti szyszka 10g - hop stand`10

 

szacowane IBU: ok 40

 

zadane gestwa Brett Trois po # 48

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno nie robilem niczego innego niz piw na belgijskich/dzikich (czyli w sumie w wiekszosci tez belgijskich) drozdzach. No ale pojawila sie okazja uzycia Conana - czyli szczepu uzywanego w Heady Topperze - imperialnej AIPie wzbudzajacej za oceanem ogromne emocje wlasnie z uwagi na te drozdze. Poziom tych emocji rowny jest, a chyba nawet przewyzsza, ta znana nam z promocji Crocsow w Lidlu i wzbudzic moze zazdrosc amatorow tantrycznych orgazmow.

 

Nie mogac przepuscic takiej okazji poczlapalem po garnek, uzbroilem sie w lyzke i zabralem do warzenia. Za gestwe dziekuje koledze Cichusowi, mam nadzieje, ze wszystkie najlepsze bakterie z Twojego kota/psa/rodzenstwa nie zostaly przekazane w pakiecie :smilies:

 

Tym razem celem jest uwarzenie megahiperplazmatantrycznegowyrywajacegozkapci...ok przesadzilem, celem jest uwarzenie zbalansowanego pale ale w dolnych granicach barwy i ibu (SRM lekko ponad 5, IBU 30).

 

 

Warka #53 - Conan Pale Ale

 

Warzone: 17.11.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pale ale Golden Promise – 2,35 kg

Pszenica nieslodowana – 0,5 kg

Briess Goldpils Vienna – 0,2 kg

Briess Caramel 20L – 0,1kg

 

Zacieranie:

 

65 min 65-61`->wygrzew do 78`

 

 

Do fermentora trafiło : 10.5 litra , gestosc poczatkowa lekko ponizej 13 blg

 

Chmiele:

 

Amarillo szyszka 3g - 60`

Amarillo szyszka 25g – hop stand 10`

Simcoe szyszka 15g – hop stand` 10

 

szacowane IBU: ok 30

 

zadane gestwa Yeast Bay Vermont Ale od kolegi Cichusa

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za gestwe dziekuje koledze Cichusowi, mam nadzieje, ze wszystkie najlepsze bakterie z Twojego kota/psa/rodzenstwa nie zostaly przekazane w pakiecie :smilies:

 

Też mam taką nadzieję. ;) Chociaż, kto wie co to będzie? Rogue ponoć zrobił piwo na drożdżach z brody piwowara :D

 

A tą pszenicę kleikujesz, czy sypiesz "na pałę"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pszenicy nie jest konieczne kleikowanie w osobnym garnku, ponieważ temperatura kleikowania pszenicy wynosi 58-64°C, więc teoretycznie powinna się skleikować podczas przerwy maltozowej. Można nieco wydłużyć zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.