Skocz do zawartości

Obliczanie i kontrola nad wydajnością.


cyfronik

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się podłączyć pod temat o wydajności założony przez rad998, ale mam trochę inny problem. Bardziej podstawowy, mianowicie: jestem zainteresowany wyliczaniem i kontrolą nad wydajnością. Ostatnio robiłem warkę i z 4,95 kg słodu wyszło mi 26 litrów około 12,8 blg, z tym że receptura przewidywała 20 litrów. Recepturę sporządziłem w BeerTools gdzie wydajność była ustawiona na 75%. Po warzeniu, podstawiłem swoje wyniki i wydajność wyszła mi na poziomie 89%. No a chmielu było na 20 litrów. Po warzeniu (godzina) blg nastawu 14,5 :o.

Z ciekawości sprawdziłem więc wydajność na zestawie Marcowe z BA, po podstawieniu danych w BeerTools wyszło 83% (po chmieleniu).

Pytania:

1. Jak to się liczy po europejsku, a jak po amerykańsku

2. Kiedy liczy się wydajność, po wysładzaniu, czy po chmieleniu

Na następne warzenie mam plan, żeby wysładzać do zakładanej gęstości, a potem dopasować ilość chmielu pod zakładane IBU i objętość warki. :lol:

Aczkolwiek mocno deprymuje mnie brak kontroli nad tym co robię, teraz to mi piwo bardziej "wychodzi" niż powstaje. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,052 to gęstość brzeczki 12,8 Plato. W programie Beersmith jest opcja przeliczania.

Czy to jest sposób europejski to nie wiem, na pewno jest polski :smilies:. Żeby policzyć w inny sposób , trzeba znać ekstraktywność słodu. wtedy ekstrakt brzeczki dzielisz przez ekstrakt słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,052 to gęstość brzeczki 12,8 Plato. W programie Beersmith jest opcja przeliczania.

°Blg na gęstość przeliczyć wg wzoru: OG=266/(266-Blg).

Chociaż mi się wydaje że lepsze przybliżenie daje podstawienie 260 zamiast 266.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 2 podejścia do kontrolowania wydajności:

 

1. Maksymalna wydajność

2. Wygoda i jakość

 

W pierwszym przypadku należy wysładzać do oporu, tzn. dopóki schodzi cienkusz 2-2.5 Blg. Ostatnie litry najlepiej zebrać do osobnego garnka, żeby czasem nie rozcieńczyć za bardzo brzeczki. Przed chmieleniem musisz zmierzyć objętość i Blg i dostosować ilość chmielu do uzyskanego wyniku.

 

Ja stosuję drugą metodę: staram się, żeby przed filtracją w młócie było 27L wody - robię rozcieńczenie 1:4, dolewam do mash-out itp. Potem jeszcze wysładzam 8l wody. Ostatni cienkusz ma od 5 do 7 Blg, więc mam margines bezpieczeństwa. W kotle mam ok. 27L brzeczki Gdy brzeczka jest za gęsta, dolewam wody do kotła. Wydajność mam tak dobraną, że zwykle trafiam w prawidłowe wybicie tzn. 23L +/- 1litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

czytam te wzory na obliczanie wydajności, i czytam, i wyliczenia mi nie wychodzą...

 

do fermentorów poszło równo 40 litrów brzeczki 14blg uzyskanej z 11,5 kg słodów (to stout: policzyłem wszystko łącznie z palonym jęczmieniem i płatkami) i wychodzi mi wydajność 51% co chyba nie jest prawdą

 

pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że to jest prawda. Podzielone są opinie co do wliczania słodów palonych (ja je wliczam), ale one mają tak maly udział w całym zasypie, że niewiela to zmienia. Czasami miałem niską wydajność stosując w piwach płatki pszeniczne, zwłaszcza kiepsko skleikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.