Skocz do zawartości

poprawa wydajności domowego browaru


rad998

Rekomendowane odpowiedzi

A jeśli dajmy na to próba jodowa się nie powiedzie i zacieramy już określony czas w temp. np. 62°C , to co dalej robić ??? Przedłużyć tą przerwę, jeśli tak to o ile ???

Jak masz przerwy 30+30, to próbę jodową robisz po 30' przerwy w 72°C - jak jest pozytywna, to trzymasz dalej, aż do negatywnej. Znaczy - aż do skutku. Próbę robisz na koniec ostatniej przerwy.

 

Ale nie wiem jak się ma rada dot. rozgniatania ziaren do faktu, że trochę skrobii zawsze w ziarnie może zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odgrzeję nieco temat, bo mam małą zagwozdkę z wydajnością warzelni.

A mianowicie... Beer Smith wylicza wartości na poziomie 65-75%, a jak liczę wg wzoru z wiki (lub z toolkita), to wychodzi jakieś 45-55%. No i nie wiem, które wyniki są miarodajne :/

ps. Oczywiście, moje szacunki mają charakter jedynie statystyczny i nie będę sobie z tego powodu (niska wydajność) wyrywał włosów z głowy. Po prostu ciekawość bierze górę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to spowodowane różnymi sposobami liczenia :) BS bierze pod uwagę ekstraktywność słodów, a wzór WIKI tylko ilość słodów (z założenia wszystkie mają taką samą ekstraktywność =100%) :P

 

[edit]

a które są lepsze..... te które Ci bardziej pasują :P ma to sens tylko przy porównywaniu różnych warzelni, lub różnych słodów. Jak dla mnie ten z BS jest chyba bardziej miarodajny.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

pod koniec zacierania pobierz łyżką na talerz trochę zacieru z młótem. Łyżką lub palcem dobrze rozetrzyj/rozgnieć młóto a następnie zrób próbę jodową. Intensywnie niebieski kolor będzie świadczył o obecności skrobi co może być powodem słabej wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.