Jump to content
Sign in to follow this  
Góralczyk

Problem z wystartowaniem drozdży.

Recommended Posts

Witam.

Wczoraj popełniłem Polskie Ale,wszystko przebiegło wręcz koncertowo do momentu wystudzania,ponieważ nie posiadam jeszcze chłodnicy wychładzałem w wannie z zimną wodą.Trwało to bardzo długo,no i niestety pech chciał ze musiałem nagle wyjść (taki fach cholibka mam) Brzeczka miała 29stC wiec z wielkimi wątpliwościami zadałem uwodnione drożdże (Safale US-05) . Wracam dzisiaj i niestety nie widzę reakcji.Wygląda to tak jakby drożdże nie wystartowały.Minęło już 17 godzin i niestety nie widać żeby coś się tam działo.Zaraz po zadaniu drożdży przeniosłem fermentor do piwnicy w której panuje temp 18stC.Dzisiaj rano przeniosłem fermentor na werandę gdzie jest temp 22.Mam cichą nadzieję że ruszą.Niestety myślę że spierniczyłem robotę na 2 możliwe sposoby.

Po 1. Podałem drożdże do brzeczki o zbyt wysokiej temp.

Po 2.19st w piwnicy to chyba trochę za zimno by drożdże ruszyły.

Mam cichą nadzieję że drożdże jednak ruszą ale mocno w to wątpię.

Jednakowoż posiadam drożdże Safale S-04 i zastanawiam się czy mogę je dodać np jutro, jak już będę wiedział ze US-05 nie wystartowały.Na opakowaniu do S-04 jest napisane ze są to drożdże do Ale ale czy nadają się do tego piwka ??

Jak myślicie ?? Czy mogę dać Safale s-04 ?? Czy te drożdże się nadają,czy w ekspresowym tempie kupować US-05 ??

Pozdrawiam.

P.S Uprzedzając ;) Tak wsadziłem rurkę fermentacyjną (nie bulka)i wiem ze nie trzeba koniecznie zwracać na nią uwagi. Mam półprzeźroczysty Fermentor i nie widać by na powierzchni tworzyła się piana :( .

1. Zrób pomiar, przy 29°C być może drożdży obrobiły się z robotą i nawet tego nie zauważyłeś.

2. Przy rehydratacji drożdży zrobiła się pianka na wierzchu ?

3. Jeśli po ~48h jak nic nie ruszy zadaj nowe drożdże.

Specem nie jestem, natomiast często używam US-05 i drożdże te zawsze zostawiają kożuch na powierzchni, który właściwie nie opada na dno fermentora.

Mam alternatywną teorię: podejrzewam, że zmiana temperatury w pierwszych godzinach od zadania była zbyt duża i drożdże nie rozpoczęły prawidłowo fermentacji.

Poruszaj fermentorem, może to ruszy drożdże... a jak nie, to jak powyżej.

Podczas rehydracji wytworzyla sie piana.Nawet duzo jej bylo. Wihura,czy masz na mysli ze drozdze w kilkanascie godzin przefermentowaly caly material?? Oj nie chce mi sie wierzyc :-)

Oj nie chce mi sie wierzyc :-)

oj uwierz, bo to nie takie dziwne ;)

Proszę Państwa !!!!

Ruszyło !!!

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Tym razem się udało :D no i wystarczyło trochę cierpliwości ;)

Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Proszę Państwa !!!!

Ruszyło !!!

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Tym razem się udało :D no i wystarczyło trochę cierpliwości ;)

Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Zawsze w końcu rusza :) ja też już parę razy miałem chwile zwątpienia, ale potwierdza się zasada, że przy robieniu piwka pośpiech nie jest wskazany

Tak czy siak, tak długi lag i to przy górniaku to nic dobrego i powinien dać do myślenia. Powodzenia przy kolejnych warkach!