Skocz do zawartości

Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?


Sizla

Rekomendowane odpowiedzi

nie , zostawiłem takie hmm 0, 5 litra na dnie pod którym był czarny mażisty syf przyklejony do dna :P

 

piwko dalej intensywnie bulga ( raz na minute albo lepiej )

 

BLG 4

 

w smaku sie robi coraz bardziej wytrawne i ładnie nagazowane

 

piana jest gruba i długo utrzymujaca sie , żółtawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości.Nie sprawdzaj co chwila co się tam dzieje,jeszcze (tfu tfu) syfa jakiegoś załapiesz i będzie siara nie piwo.Na twoim miejscu jeśli już przelałeś na cichą ,zrobiłbym tydzień cichej i dopiero po tygodniu sprawdził BLG. Nie sugeruj się rurką. Są na tym forum są jej fani i zaprzysięgli wrogowie :-) Nie jestem jakimś ekspertem ale (chociażby biorąc pod uwagę moje ostatnie doświadczenie ) cierpliwość jest cechą wymaganą u piwowarów. Życzę pysznego piwka. Mnie Irish Stout z Coopersa wyszedł wspaniały ;) .

Edytowane przez Góralczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś juz blg 3 i nie babelkuje rozlewać ?

 

ile polecacie glukozy dac na nagazowanie w butelkach ? będę rozlewał w plastikowe 0,9 litra --> pewnie ich nie lubicie ? ale na pierwszy raz poleciałem po taniości i wygodzie wiec nie bijcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieistotne. Zmierz pojutrze w celach kontrolnych, jak będzie stałe to możesz butelkować (3°Blg to już wartość do przyjęcia, ale musisz mieć pewność, że to już koniec fermentacji)

Tak na marginesie, to zwróć uwagę, że jeszcze kilka dni temu chciałeś butelkować przy 6°Blg, a dziś masz 3° (to byłoby dodatkowe 3g/l cukru do refermentacji).

Butelkować można pod warunkiem, że dwa, trzy kolejne pomiary co kilka dni, dają identyczną wartość.

 

Nie ważna jest ilość dni fermentacji, ale dojście do pewnego poziomu odfermentowania, który w kolejnych dniach nie będzie się już więcej zmieniał (obniżał). Na początku warzenia można jedynie założyć, że w temperaturach fermentowania (ok.20°C) burzliwa i cicha trwają po siedem dni (lub 14 dni bez przelewania); ale całkowitą pewność daje wyłącznie pomiar odfermentowania, który będzie wykazywał cechy jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo rozlane ,

 

do butelek 0,9 l dodałem 7 g glukozy - powinno byc ok ?

 

wysżly mi 2 nadmiarowe butelki ktore trzymam w lodówce ( reszte wyniosłem do piwnicy aby dojzewalo w niższej temperatuze )

 

czy w lodówce to ma sens ? nie jest za zimno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w lodówce to ma sens ? nie jest za zimno ?

Nie zapominaj o refermentacji w temperaturach pokojowych. Do tego celu świetnie spisuje się Pet 0,5(0,33)l, w którym można kontrolować poziom nagazowania (PET zaczyna twardnieć od napełniającego się CO2) Na ten cel przeznaczam te tzw. nadmiarowe butelki

Po nagazowaniu jak najbardziej do piwniczki na dojrzewanie.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do butelek 0,9 l dodałem 7 g glukozy - powinno byc ok ?

Moim zdaniem stout nie musi być tak mocno wysycony CO2

czy w lodówce to ma sens ?

Na początku refermentacji trzymanie piwa w lodówce trochę mija się z celem, chodzi o to żeby piwo w miarę szybko się nagazowało, a w tym przypadku wymagana jest praca drożdży, które muszą skonsumować dodany przez Ciebie cukier, więc w lodówce ich praca będzie uśpiona. Najlepiej jest zatem trzymać piwo przez pierwszy tydzień do dwóch w wyższej temperaturze, a kiedy już się odpowiednio nagazuje przenosimy je do niższej temperatury, gdzie piwo będzie sobie leżakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to zwróć uwagę, że jeszcze kilka dni temu chciałeś butelkować przy 6°Blg, a dziś masz 3° (to byłoby dodatkowe 3g/l cukru do refermentacji).

 

*30g/l (bo 1 stopień Blg to 10g cukru na 1 kg roztworu - w przybliżeniu na 1 L brzeczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.