Skocz do zawartości

Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?


Sizla

Rekomendowane odpowiedzi

Drożdze dolane i beczka zamknieta : 15.7.13

 

składniki użyte :

 

Irish Stout

http://allegro.pl/piwo-za-1zl-coopers-irish-stout-domowe-23l-i3398622637.html

 

Maltoza Znalec

http://allegro.pl/maltoza-znalec-suchy-ekstrakt-slodowy-bardzociemny-i3314157585.html

 

1kg glukozy

 

70 g chmielu lubelskiego ( 3,5% )

 

 

 

uzyskalem BLG 12,1 wg mojego badziewia do pomiarów

 

 

 

dziś 22.7.13

 

wg tego samego sprzęt mam blg 6 , piwko sporadycznie bombelkuje przez rurke

 

w smaku jest mocno gorzkie ( duzo chmielu dalem ) ale znośne do picia :]

wo gule nie jest słodkie ( przy blg 6 powinno ? )

 

 

co robić dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś puszkę, która ma Guinnessa udawać, nie wiedząc jak Guinness smakuje? I dobrze, od czegoś zacząć trzeba ;) Guinness nie jest ani trochę słodki, w tym jego siła.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś puszkę, która ma Guinnessa udawać, nie wiedząc jak Guinness smakuje? I dobrze, od czegoś zacząć trzeba ;) Guinness nie jest ani trochę słodki, w tym jego siła.

 

uwiez mi ze wiem jak gines smakuje a co do słodkości to do czegoś innego się odnosiłem a mianowicie do blg .....

 

pytanie brzmiało czy przy blg 6 nie powinno być słodkie .... bo przy 12 było .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu poczekał bym jeszcze 2-3 dni aż od fermentuje do końca burzliwej to raz, dwa te piwa tak mają z racji użytych słodów ciemnych (karmelowy ciemny jęczmień palony itd.) i trzy na finalny efekt jednak musisz poczekać piwko zwłaszcza ciemne musi się porządnie ułożyć (czyt. długie leżakowanie w butelce) a jeśli nie lubisz takiej goryczki pochodzącej od słodów to przed butelkowaniem słodzik i będzie git :cool: (tak wiem połowa osób teraz mnie będzie chciała zlinczować za to że chce do piwa dodać coś sztucznego)

p.s piłem zielone piwo które przy początkowym blg 14 było słodkie a przy 8 nie było czuć ani grama słodkości wiec raczej bym się do tego nie odnosił

Edytowane przez MlodyP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze , panowie - rozmawiacie z noobem - to moje pierwsze piwo :] wiec za kazdą radę dziękuje ale piszcie tak abym miał z niej jakis pozytek :P

 

 

po 2 - goryczkę lubie i to bardzo , poprostu myślałem ze piwo przy blg 6 bedize slodkie a nie wytrawne w smaku - ztąd pytanie się wzieło :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie do 3, albo 2, albo do 5, skąd w ogóle biorą się takie posty

Też się właśnie nad tym zastanawiam - czasami powtórka tego samego piwa, będącego w założeniu klonem jakiejś poprzedniej warki, daje inne wyniki, więc jak tu ocenić poziom odfermentowania to ja nie wiem. Ale uważam, że 6°Blg dla piwa z puchy to zdecydowanie za dużo (stopień odfermentowania koło 50%), no i pozostaje jeszcze niewyjaśniona kwestia użytych drożdży.

 

piwko sporadycznie bombelkuje przez rurke

 

Oznacza to jedynie że coś tam się dzieje, ale nie koniecznie fermentacja, może się także odgazowywać z powodu podniesienia temperatury w fermentorze. Należy więc wykonać dwa, trzy pomiary (raczej dość dokładnie) co kilka dni, w celu kontroli zmiany/niezmiany °Blg, inne metody są równie skuteczne co wróżenie z fusów.

Zmiana °Blg=czekanie, brak zmiany °Blg=butelkowanie (cichej chyba nie warto robić pomimo dochmielania Lubelskim), ale nie spieszyłbym się z tym butelkowaniem; tak to dwóch tygodni (w sumie) to dobry czas do butelkowania, oczywiście pod warunkiem niezmienności °Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg tego samego sprzęt mam blg 6 , piwko sporadycznie bombelkuje przez rurke

jeśli jeszcze bulga, tzn że burzliwa się nie zakończyła, co świadczy również zmierzone przez Ciebie Blg 6 to za mało przy początkowym ekstrakcie 12 zwłaszcza przy puszkach, które raczej dość mocno odfermentowują. Przetrzymaj jeszcze kilka dni na burzliwej i kontroluj Blg, tak jak pisał kolega korzen16.

Przy niezmiennym Blg możesz butelkować, albo zlać na cichą, przy puszkach cicha wydaje się być zbędna, ale jeśli zamierzasz przejść z puszek na zacieranie, to dla treningu możesz przelać na cichą na 7 dni. Wspominałeś, że lubisz mocno nachmielone piwo, więc jeśli zdecydujesz się na cichą możesz dodać porcję chmielu (chmielenie na zimno), które da Ci dodatkowe aromaty chmielowe w piwie. Co do aromatów, to zależy na jakie chmiele się zdecydujesz, najlepszy efekt dają amerykańskie.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadają, do Kolscha już nie bardzo, bo nie będzie to Kolsch.

Wszystko zależy od podejścia, tzn czy warzymy stylowo, czy bezstylowo. Niezależnie od wszystkiego uważam jednak, że amerykańskie chmiele dają najlepsze rezultaty przy chmieleniu na aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jeszcze bulga, tzn że burzliwa się nie zakończyła

 

Zwyczajnie nieprawda, to może znaczyć, że uwalnia się dwutlenek węgla rozpuszczony w piwie, ale drożdże już skończyły robotę. No ale jeżeli mówimy o 6 BLG, to raczej jeszcze fermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , to było koło 6 g , nie wiem ile dokładnie ale na 100% nie było to 10+

 

 

 

co do piwka - dotarła do mnie druga beczka wiec zlalem na cichą - rozumiem ze jedyne co miałem zrobić to przelac z beczki a do beczki b zaknąc i odstawić ?

 

piwo na ~12 godzin moze 24 przestało wogule bulgać a teraz ponownie - dośc intensywnie ( raz na minute moze ? ) bulga

 

blg dziś ciągle 5 ale po wlaniu do cylindra jest zdecydownanie wiecej i bardziej gęstej piany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.