Skocz do zawartości

"Lager" górnej fermentacji


Peres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym uwarzyć jakieś piwko najbardziej zbliżone do Lagera ale fermentacji górnej lub w około 16 stopniach. Jest w ogóle taka możliwość by zbliżyć się przy takiej temperaturze fermentacji do Lagera ? Jeśli tak to : jakie drożdże będą odpowiednie ? oraz ma ktoś jakiś sprawdzony przepis, który można wykorzystać do tego "eksperymentu"? Pozdrawiam

Edytowane przez Peres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym uwarzyć jakieś piwko najbardziej zbliżone do Lagera ale fermentacji górnej lub w około 16 stopniach. Jest w ogóle taka możliwość by zbliżyć się przy takiej temperaturze fermentacji do Lagera ? Jeśli tak to : jakie drożdże będą odpowiednie ? oraz ma ktoś jakiś sprawdzony przepis, który można wykorzystać do tego "eksperymentu"? Pozdrawiam

 

Najbliższy styl to cream ale (polecam wersje ze słodu ryżu i cukru) Z suchych us05 z płynnych masz trochę do wyboru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam swoją recepturę:

 

Warka #8 Polskie ale

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 3,5 kg

Monachijski - 0,2 kg

Płatki owsiane - 0,25

 

Zacieranie:

 

68C - 60 minut n.p.j

78 mash out - 10 minut

 

Chmielenie:

 

60 min - 25g Marynka

15 min - 25 g marynka

1 łyżeczka mchu irlandzkiego

1 min - 30 g Lubelski

 

Uzyskałem 19,5 litrów brzeczki o gęstości 12 BLG. Zadane starterem z WLP 029 German ale / Kolsch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

 

68C - 60 minut n.p.j

78 mash out - 10 minut:

 

 

 

Co to znaczy to "npj" ?

 

 

 

Makaron : W jaki sposób filtrowałeś brzeczke ? Bo nie wiem czy ten ryż nie zapcha mi filtratora z oplotu

Edytowane przez Peres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

negatywna próba jodowa jak mniemam ;)

Ja ze swojej strony polecam Koelscha, piwo górnej fermentacji, które smakuje podobnie jak lager :)

Edytowane przez moria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja ze swojej strony polecam Koelscha, piwo górnej fermentacji, które smakuje podobnie jak lager

Potwierdzam, im niżej fermentowany tym bardziej neutralny. Moja przedostatnia warka to właśnie Kölsch fermentowany w temperaturze 15°C. Właśnie się nagazowuje, zobaczymy jaki wyjdzie tym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

 

68C - 60 minut n.p.j

78 mash out - 10 minut:

Co to znaczy to "npj" ?

 

Makaron : W jaki sposób filtrowałeś brzeczke ? Bo nie wiem czy ten ryż nie zapcha mi filtratora z oplotu

 

Filtrator z rurki miedzianej. Nie miałem problemów z filtracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższy styl to cream ale (polecam wersje ze słodu ryżu i cukru)

O właśnie, właśnie jestem w trakcie przygotowywania receptury na Cream Ale. Zagadką dla mnie jest ryż, jest ich tyle gatunków w sklepie, nie wiem jaki najlepiej użyć. Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie, biorąc pod uwagę, że i tak będzie z niego papka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadką dla mnie jest ryż, jest ich tyle gatunków w sklepie, nie wiem jaki najlepiej użyć. Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie, biorąc pod uwagę, że i tak będzie z niego papka?

Google nie boli:

Ryż parboiled - charakterystyczny, słonawy posmak

Ryż arborio, carnaroli i loto - słodkawy smak

Ryż basmati - lekko orzechowy zapach i smak

Ryż jaśminowy - nazwę zawdzięcza wyjątkowo białej barwie, kwiatowemu zapachowi i słodkiemu posmakowi

Ryż japoński - lekko słodkawy posmak

Ryż dziki - silny, orzechowy posmak

chociaż są tacy co twierdzą inaczej. Spróbuj - może się przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższy styl to cream ale (polecam wersje ze słodu ryżu i cukru)

O właśnie, właśnie jestem w trakcie przygotowywania receptury na Cream Ale. Zagadką dla mnie jest ryż, jest ich tyle gatunków w sklepie, nie wiem jaki najlepiej użyć. Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie, biorąc pod uwagę, że i tak będzie z niego papka?

 

Ostatnio nie robiłem papki z ryżu, tylko bardzo mopcno go rozgotowałem. Kupiłem najtańszy zwykły ryż 1kg. basmati i jaśminowy są intensywne w smaku, lepiej by te smaki nie przeszły do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ryż basmati - lekko orzechowy zapach i smak

 

 

Ja bym to inaczej określił... zapach myszy ;)

Aby nie było, bardzo lubię ten ryż, w szczególności gotowany z goździkami, kawałkiem kory cynamonu i ziarnami candamonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basmati i jaśminowy są intensywne w smaku, lepiej by te smaki nie przeszły do piwa.

Tylko, że na kwiatowym aromacie mi zależy. Jaśminowy właśnie brałem pod uwagę. Ma być go aż 1,5 kg (warka 40 l), nie mam porównania, nie wiem jak bardzo intensywny jest on w rzeczywistości. Może nie ryzykować i jakiś neutralny jednak użyć, a z chmieli oczekiwane aromaty uzyskać.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaśminowy pachnie najbardziej ze wszystkich ryży ,bardzo przyjemny charakterystyczny zapach,bardzo kleisty ,w lekkim piwie mało chmielony może zdominować ten zapach chmiele ,co do drożdży to chyba california ale są polecane do "dolniaków" górnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja polecam koelsch jest to lekki lager górnej fermentacji ja zrobiłem takie piwko jako 1 piwko i wyszło mi wyśmienite polecam je fermentować w temp 15 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.