Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie przepisów


Dziajl

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem przed pierwszym chmieleniem w swojej krótkiej karierze. Brzeczka z 2 puch ekstraktu, celuję w 11.5BLG startowego. Zamierzony cel, to miła dla kubków i podniebienia gorycz(ka) z nutą owocową. Mam poniższe chmiele (wszystko granulat), pytanie jak je dobrze ustawić? Połowa Magnum na goryczkę w 60' będzie wystarczająco?

 

Magnum - 100g

Citra - 50g

Mosiac - 50g

Cascade 50g

 

z góry dziękuję za ukierunkowanie :beer:

Myślę, że 50g Magnum na 60' przy 11,5 blg to trochę za dużo, ja bym dał max 25g. Do tego po 25g Cascade na 15' i po wyłączeniu palnika. Na cichą wrzuciłbym z 25g Citry lub Mosaica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 50g Magnum na 60' przy 11,5 blg to trochę za dużo, ja bym dał max 25g. Do tego po 25g Cascade na 15' i po wyłączeniu palnika. Na cichą wrzuciłbym z 25g Citry lub Mosaica.

 

Z tego wg. różnych kalkulatorów wychodzi IBU 48-52, więc akceptowalnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam .

Jestem poczatkującym piwowarem i chciałbym uwarzyc tym razem AIPA. Bardzo prosze o sugestie czy ilośc wody odpowiednai, illoosc chimelu itd :)

 

Woda: Na zacier 16 l

wysładzanie 15l

 

Słody:

Pale Ale 5 kg

Melanoidowy 0,5 kg

Monachisjki 0,5 kg

Karmelowy 0,35 kg

 

Chmielenie

68 min – 20 g Citra

45 min – 20 g Simcoe

30 min- 20 g Amarillo

10 min – 5g Amarilo

1 min- 28 g Cascade 7 g citra 5 Simcoe

Chmielenie za zimno

20 g Cascade 10 g Simcoe 5g Citra na tydzień

10 g Cascade na 3 ostatnie dni

 

 

Zacieranie

68°C 60 min

77°C 8 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda prosiłeś o sugestie co do wody i chmieli , ale ja bym wywalił ten melanoidynowy. Do tego piwa nie potrzebny jest ten słód. Jeśli zatrzesz piwo przez godzinę w 68 , to dostaniesz piwo bardzo pełne, słabo odfermentuje. Powinno być raczej wytrawne. Zatrzyj albo jednotemperaturowo w 66 , albo 30 minut w 62 i 30 minut w 72 i potem wygrzew. Przesuń simcoe z 45 na 60 minut . Jaki ten karmelowy chcesz dodać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo proszę o sugestie dotyczące mojego nowego przepisu na hefeweizena. Oto i on:

 

Propozycja przepisu warka #9 Hefeweizen

 

Słody:

 

- 4kg pszenicznego

- karmelowy 300 EBC 50g

- 650g PALE ALE

- 500 g Monachijskiego.

 

 

Zacieranie:

 

- 42°C - 35 min

- 55°C - 8 min

- 62°C - 32 min

- 72°C - 30 min / lub dłużej do negatywnej próby jodowej.

 

 

Chmielenie ok.: 15IBU chmielenie 70 Minut.

 

0’ - 10g Marynka

30’ - 5g Marynka

30’ - 5g Lubelski

55’ - 10g Lubelski

 

 

Drożdże gęstwa Bw11 Gozdawa

 

od razu mówię nie mam drożdży WB-06, słody Pale ale i monachijski to resztki które chcę wykorzystać. Jak myślicie będzie coś z tego - co ewentualnie zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie

W najbliższych planach Hefe-weizen po raz pierwszy z zacieraniem ( nareszcie mam garnek)

Poprzednia warka Hefe-weizena była na słodach WES-a , ale za sprawą żarłocznych drożdzy WB-06 wyszła dość wytrawna więc stawiam na zacieranie na słodko. Recepturę skleciłam , proszę o uwagi i komentarze.

Receptura na 20L BLG ok 12.

Słód pilzeński - 1,6kg

Słód pszeniczny - 2,5kg

Słod Carahell - 0,2 kg

Słód zakwaszający - 0,1kg

Chmiel Hallertau Hersbruecker 38g

Gęstwa WB-06

 

Zacieranie:

Słód pszeniczny do ok 8L wody o temp 46C => 44C - 120 minut

5L wrzątku i reszta słodów => do uzyskania temperatury 69-70C - 30 minut

72C - 30 minut

76C wygrzew i filtracja z wysładzaniem ( do wysładzania 10L wody)

 

Gotowanie:

Chmiel całość 80 minut

 

Fermentacja

w temp 23C ( niestety tyle mam w domu) na gęstwie WB-06 z poprzedniej warki ( świeżutka, nie wiem czy dać całość czy tylko kilka łyżek)

Po burzliwej 2-3 dni na cichą, zlewanie do butelek , refermentacja 160g glukozy/20l warki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

 

Słód pszeniczny do ok 8L wody o temp 46C => 44C - 120 minut

 

15min wystarczy.

 

Ja zacierałem ostatnio tak:

 

52'C - 15min

66'C - 20min

73'C - 30min

78'C - 5min

 

Zeszło z 13 do 2 blg z wb-06. Dałem pół saszetki na 23l.

Edytowane przez Hast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ostatniej warce zebralismy gęstwe a potem jeszcze parę dni dopyrkało. Dość regularnie pyrkało choć z rzadka, więc baliśmy się że drożdze jeszcze pracują.

Faktycznie chyba szkoda czasu i dodatkowego napowietrzania, więc po burzliwej pójdzie prosto do butelek:).

Hast. Mam nadzieje że Twoje pszebiśniegi ( ale fajnie powiało wiosną:).nie wyszły takie wytawne jak nasz poprzedni hefe-weizen

Zobaczymy co wyjdzie z zacierania, przy braku wprawy to pewnie temp będzie mi się dość mocno wahać, ale postaram się oscylować w granicach "pszebiśniegowych".

Dziękuję Wam bardzo. Aha, a czy dać całą zebraną gęstwę WB-06 czy może kilka łyżek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie to bym radził dać całą gęstwę, jednak w przypadku WB-06 dałbym tylko ze 4 łyżki. One "żarłoki" są i podobno przy mniejszej ilości produkują w piwku więcej "banana",

ale to fachowcy mogą się wypowiedzieć na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

 

Słód pszeniczny do ok 8L wody o temp 46C => 44C - 120 minut

 

15min wystarczy.

 

Ja zacierałem ostatnio tak:

 

52'C - 15min

66'C - 20min

73'C - 30min

78'C - 5min

 

Zeszło z 13 do 2 blg z wb-06. Dałem pół saszetki na 23l.

 

Hast, przeczytałeś co kolega napisał? Piszesz, że 15 minut wystarczy, a Ty tej przerwy w ogóle nie robiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeczytałem. Ale co to ma do rzeczy, że ja jej nie robiłem? Ja w swojej recepturze uznałem tę przerwę za zbędną, bo na goździkach mi tak bardzo nie zależy, a drożdże i tak swoje wyprodukują i bez tego.

Odniosłem się tylko do receptury kolegi, bo o to prosił. Kwestię czy będzie ją robił zostawiam jemu. Twoim zdaniem warto robić 120min przerwę w 46-44'C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mój pierwszy post na forum po którym już od jakiegoś czasu buszuję, w końcu nadszedł dzień by się ujawnić ;-)

tak więc nazywam się Bartek, mieszkam w Łaziskach Górnych na śląsku i od czasu pewnego śmiem się nazywać piwowarem Amatorem (nie bez przyczyny pisanym z dużej litery), ale wracając do sedna tematu...

chciałbym prosić kolegów/koleżanki o sprawdzenie receptury której skład jest wynikiem nieco wymuszonym poprzez błąd przy zakupie surowców

Miało być klasyczne pszeniczne zacierane jednotemperaturowo w 64 stopniach, niestety zakupiłem za małą ilość słodu pszenicznego więc moja receptura ewoluowała o składniki które akurat posiadałem w zapasie:

 

Receptura na ok. 33-35L. Ok. 12 blg.

 

Słód:

pilzneński - 4,4kg

pszeniczny - 2kg

monachijski - 0,5kg

wiedeński - 0,5kg

Chmiel:

Aurora - Super Styrian (9,6%) - 10-15g (aromat)

Spalt Select (4,6%) - 40g

Drożdże:

mimo wszystko chciałbym użyć WB-06, ew. dysponuję jeszcze gęstwą s-23 oraz w-34/70, niemniej dwa pilsnery kończą swoją cichą i nie jestem przekonany co do kolejnego dolniaka tym bardziej że temperatura na zewnątrz zaczyna rosnąć..

 

Zacieranie:

Wszystkie słody na raz

64'C -50min

72'C -25min

78'C - mash out.

 

Gotowanie: 90min

 

Spalt Select - 20g. - 60min

Spalt Select - 20g. - 30min

Aurora - 10g. -10min

 

Fermentacja:

burzliwa ok. 7-10dni w temp. 19-21'C

jeżeli drożdże przejedzą cukry do poniżej 2' blg w tym czasie to będę butelkował od razu po zakończeniu fermentacji.

Jeżeli będzie 3' lub więcej to przelewam na 2 tygodnie cichej.

 

Przepis robiony bardziej z konieczności jak z kunsztu, miało być pszeniczne, być może wyjdzie coś ala pszeniczne, mam nadzieje że nie stworzyłem czegoś w stylu: śledz ala łosoś.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz pszeniczne to może warto tym razem zrobić warkę na 20l, a resztę słodów wykorzystasz przy następnym warzeniu? 2 kg pilzneńskiego i 2 kg pszenicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zrobić piwo sesyjne, które będzie pite na święta przez gości i mnie samego. Chodzi mi coś w stylu Polskie Ale, jasne i lekkie co by fajnie wchodziło. Jestem świeżym piwowarem i mam za sobą dwie warki z zacieraniem zz zestawów surowców. Tym razem chciałbym się wykazać kreatywnością i zrobić coś na swój sposób.

 

 

Zestaw na nieco ponad 20l (wg. Brewtargeta).

IBU 33,9

Esktrakt 12 BLG (końcowa 2,5)

ABV 5%

Barwa 4,3 (?)

 

Zacieranie 67 stopni 60 minut

potem 74 stopnie 15minut

 

 

Słód pilzneński 4,55kg

Pszeniczny jasny 300g

 

Chmielenie:

Marynka 25g 60min

Lubelski 25g 15min

Lubelski 25g 0min

 

Drożdże suche S-04 albo Notthingham Danstar- nie wiem które lepsze. Czy można dodać na 15 przed końcem zacierania mchu irlandzkiego do poprawienia klarowności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda ok :) Ja polecam S-04 bo dobrze odfermentują Ci. Możesz dorzucić do 0,5kg jasnego karmelowego (Carapilsa lub karmelowego 30) ale nie jest to konieczne. Nie zapomnij o dłuższym gotowaniu brzeczki (90 min)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.