Skocz do zawartości

American Pale Ale - EKSTRAKT


domin-w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do 3 warki. Pierwszy raz nie z Coopersa, ostatni raz z ekstraktu. Chcę opanować chmielenie, cichą itp.

 

Plan z już kupionych składników jest następujący:

 

6L wody z 200 g Caramunich ® typ II 110-130 EBC Weyermann doprowadzam do wrzenia

Dodaję Ekstrakt słodowy niechmielony w syropie JASNY - 3,4 kg

 

​Gotowanie: 60 minut

 

Chmielenie:

Amarillo 2012 (USA) 8,9 % (granulat) - 40 g - 60 min

Cascade 2012 (USA) 7,2 % (granulat) - 15 g - 15 min

Willamette 2012 (USA) 5,4 % (granulat) - 15 g - 10 min

 

Amarillo 2012 (USA) 8,9 % (granulat) - 10 g - chmielenie na zimno

Cascade 2012 (USA) 7,2 % (granulat) - 10 g - chmielenie na zimno

 

Dodatki: Mech Irlandzki, Słodka skórka pomarańcza - 10 g - 10 min przed końcem gotowania.

 

 

Jak to widzicie ?

 

Sugestie mile widziane.

 

Poniżej zdjęcie piwa pszenicznego na bazie Coopersa - 2 warka :)

post-6455-0-20277800-1374244413_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje zrobić przy drugiej warce tak:

 

Warrior 20g - 60min

Glacier 50g - 30min

Mosaic 50g - 15min

Cascade 50g - cicha

 

Myśle, że wyjdzie z tego coś fajnego

Edytowane przez Ben3dikT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie:

 

Amarillo 2012 (USA) 8,9 % (granulat) - 40 g - 60 min

 

Cascade 2012 (USA) 7,2 % (granulat) - 15 g - 15 min

 

Willamette 2012 (USA) 5,4 % (granulat) - 15 g - 10 min

 

 

 

Amarillo 2012 (USA) 8,9 % (granulat) - 10 g - chmielenie na zimno

 

Cascade 2012 (USA) 7,2 % (granulat) - 10 g - chmielenie na zimno

IMHO marnowanie dobrego chmielu. Te 40 g Amarillo daj na 5 minut, a na goryczkę jaki chmiel masz - magnum, marynka cokolwiek. Chmiele typowo aromatyczne według mnie powinny być dawane na aromat, na goryczkę można dać inne - wyłączeniem są single hopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak kiedyś myślałem, aż się przejechałem z Magnum.

Ja tak myślę od jakiegoś czasu i się nie przejechałem. Zastanów się po co ktoś robi pale ale. Aromat w nim jest najważniejszy. Goryczka to "strzegół".

Zresztą nie tylko ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - poszło do fermentatora.

 

Zrobiłem tak.

01. 3L wody podgrzewane z 200 g Caramunich

02. Dodane 3,4 słodu jasnego

03. Gotowanie: 60 min

04. Amarillo - 40 g na 60 min

05. Cascade - 15 g na 15 min

06. Willamette - 18 g na 10 min

07. Amarillo - 15 g na 10 min

08. Skórka pomarańczy - 10 g na 10 min

09. Dodane około 7 L chłodnej wody i filtrowanie

10. Dopełnienie do 22 L - 12 Blg

11. Drożdże Safale S-04 przy 22 C

 

Koniec pracy: niedziela 16.00. Poniedziałek rano fermentacja (23 C) ruszyła :) 5 cm piany :)

 

Efekt - wyczuwalna silna goryczka. Być może przez to, że minęło około 30 minut zanim zabrałem się za odfiltrowanie chmielu.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Cieszę się, że przeszedłem przez etap chmielenia :) Pozostaje nauka zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc.

 

Jutro wyjeżdżam i dlatego moje pytanie: czy zlać dzisiaj na cichą czy zostawić do piątku na burzliwej i potem cicha?

 

Wczorajszy pomiar: 4 Blg (burzliwa 7 dni).

 

Temperatura fermentacji: 23 C

 

Dodatkowa chciałem dochmielić na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawić na burzliwej i tzw. cichą sobie darować (przy tych temperaturach lepiej zrobić fermentacje "na raz"), rozlać później od razu do butelek.

 

Edit.

A, chciałeś na chmielić na zimno ;) Na kilka dni przed rozlewem możesz wrzucić chmiel do fermentora.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiHuRa - jaki maksymalny okres na burzliwej jest według ciebie ok ? Liczyłem na 7 dni burzliwej i 12 dni cichej z chmieleniem

 

Quentin

- pomiar był robiony raz, dzisiaj mogę zrobić drugi (wątpię aby się zmienił - w końcu minęło już 7 dni) albo zlać na cichą (tutaj liczyłem na spadek o 1 Blg przez zakładane 12 dni cichej).

 

Teraz kwestia czy pozostawić jeszcze jakieś 7 dni na burzliwej z chmieleniem (

jak się zdecyduję na wydłużenie burzliwej,

chmielić muszę dzisiaj, ). Czy zlewać na cichą ( i liczyć na spadek Blg).

 

:(

dylematy nowicjusza !!!

 

Nie chcę zepsuć tego co wczoraj próbowałem

;)

+ dochmielenie

:D

Edytowane przez domin-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił. Jak wrócisz w piątek to wrzucisz chmiel na kilka dni a później zdekantujesz do wiadra z kranikiem i zabutelkujesz. Kapisz? ;)

 

Tak zrobię.

 

Poruszać trochę fermentatorem ? Może jeszcze "zażrą" z jeden Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ruszaj, po prostu zostaw do piątku, wtedy przelejesz na cichą i dodasz chmiel. Lub nawet bez przelewania jeśli nie zależy ci na odzyskaniu gęstwy. A czy jeszcze zostało coś do dofermentowania, czy nie, to wiedziałbyś gdybyś zrobił test FFT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił. Jak wrócisz w piątek to wrzucisz chmiel na kilka dni a później zdekantujesz do wiadra z kranikiem i zabutelkujesz. Kapisz? ;)

 

WiHuRa - rozumiem , że proponujesz coś w rodzaju fermentacji hybrydowej ;) ? Burzliwa przedłużona pełniąca rolę cichej ? Mam właśnie podobną sytuację , chcę uwarzyć piwo przed urlopem ( 2 tyg. ) Pozostawiam na 2 tygodnie na burzliwej i po powrocie - no właśnie , co ? Chmielę w tym samym zbiorniku ? Jaka jest wada pozostawienia w zbiorniku burzliwym piwa . Co daje przelanie na cichą i jaka jest zaleta w stosunku do pozostawienia w tym samym na cichą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzliwa przedłużona pełniąca rolę cichej ?

 

Nie ma konieczności robienia cichej fermentacji, po prostu fermentujesz piwo 3 tygodnie w jednym fermentorze i tyle. Plusy dla początkującego są ogromne - nie musi się zastanawiać czy już przelewać na cichą czy nie a często początkujący piwowarzy zbyt wcześnie przelewają piwo i mają później problemy np. z granatami. Zatrzaskujesz wiadro na 3 tygodnie i zapominasz o nim.

 

Jaka jest wada pozostawienia w zbiorniku burzliwym piwa

 

Pozostawienie na burzliwej piwa przez 3 tygodnie nie niesie za sobą żadnych wad, dla początkujących nawet lepiej bo mniej przy piwie grzebie itp. - patrzy odp. wyżej. Dopiero przetrzymywania piwa >4-5 tygodni może doprowadzić do autolizy drożdży.

 

Co daje przelanie na cichą i jaka jest zaleta w stosunku do pozostawienia w tym samym na cichą ?

 

Przelanie na cichą robi się głównie w przypadku:

1) Potrzeby odzyskania gęstwy do następnej fermentacji

2) Lagerowania

3) Klarownia np. żelatyną, karukiem

4) Chmielenia na zimno*

 

*Można również chmielić na zimno w przypadku fermentacji burzliwej ale jeśli chcesz ponownie użyć gęstwy trzeba ją bezwzględnie przemyć.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sporo rozumiem więcej .

 

Póki co robiłem cichą i ( na razie ) do butelkowania bez infekcji . Ale przynajmniej liznąłem tematu . Co do gęstwy : odzyskałem słoik po AIPA ( S-05 )

Czy takie drożdże z gęstwy są lepsze czy chodzi tylko o aspekt ekonomiczny ? Można użyć gęstwy z AIPA do np. Stouta czy Black IPA ? JAka ilość gęstwy jest zalecana ? Czy trzeba ją wspomagać nowymi drożdżami ? Proszę o krótkie odpowiedzi a ja obiecam zrobić doktorat z gęstwy w najbliższym czasie w piaskownicy ;)

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi zarówno o aspekt ekonomiczny jak i o to, że w gęstwie masz ich zwyczajnie więcej. Saszetka drożdży US-05 wystarcza na zaszczepienie 20-litrowej warki lekkiego piwa, ale do mocniejszych np. black IPA będzie ich za mało, dlatego używasz gęstwy. Ile tej gęstwy? http://www.piwo.org/...+ilości +gęstwy

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.